2. lig: Darmstadt yine birinci sınıf: Böllenfalltor’da büyük tezahürat

Bakec

New member
2. lig
Darmstadt yine birinci sınıfta: Böllenfalltor’da büyük alkış

Darmstadt taraftarları, Böllenfalltor stadyumunda Bundesliga’ya yükselmeyi kutluyor. Fotoğraf

© Uwe Anspach/dpa

Antrenör Lieberknecht, sallanan oyunun ardından “boştu, tamamen boştu”. Ancak Darmstadt takımı Bundesliga’ya yükselmeyi başardı.

Akşam 20:25’te Böllenfalltor’daki stadyum durdurulamadı. Kaleci Marcel Schuhen, son düdük çaldığında gözyaşlarına boğuldu. O ve takım arkadaşları, tezahürat yapan taraftarların barışçıl saldırısı altında neredeyse ölüyordu.

SV Darmstadt 98, altı yıllık aradan sonra Bundesliga’ya geri dönüyor. Son iki maç gününde iki başarısız girişimin ardından Lilien, 1. FC Magdeburg’a karşı 1-0 (1-0) kazandı. Sondan bir önceki maç gününde netlik kazandı: Darmstadt artık ilk iki sıranın dışına itilemez.

Bira duşundan tamamen sırılsıklam olmuş bir gazi olan Tobias Kempe, “Bunu çok hak ettik” dedi. 33 yaşındaki oyuncu, 2015/16 sezonunda Bundesliga’da Darmstadt forması giymişti. Küme düşme yılında 1. FC Nürnberg için koştu. Şimdi, kazanan golcü Philipp Tietz (36. dakika) sayesinde güney Hessen ile ikinci yükselişini kutlamasına izin verildi.

“Bu gece şehri yerle bir edeceğiz”

Öncü için Bundesliga’ya ilk terfi oldu. Tietz, “Yoruldum. Her bir hayrana sarılmak istiyorum ve bu gece şehri yerle bir ediyoruz” dedi. “Son iki dakika 20 dakika gibi geldi.”

Darmstadt takımı daha önceki maçlarda zaten mücadele etmişti. FC St. Pauli (0:3) ve Hannover 96 (1:2) karşısında şanssızdılar ve sabırlı olmaları gerekiyordu. Sky televizyonunda Tietz, “İki maç da kolay değildi” dedi. “Ve şimdi gelecek yıl Münih’e, Dortmund’a gidiyoruz…”

Magdeburg aleyhinde de sarsıntılar açıklandı. Tietz erken aşamalarda iki büyük şansı kaçırdı. Belirleyici golü için sabırlı olması gerekiyordu çünkü Haber hakemi konuştu ve iddia edilen bir ofsayt pozisyonunu geri aldı. Maçın galibi, “Gol attığımı tamamen unutmuşum. Teşekkürler VAR – gerçekten,” dedi.

Ayakkabı: “Gerçekleşen bir rüya”

Darmstadt ekibi kararı zorlamayı başaramadı ve sakatlık zamanına kadar endişelenmek zorunda kaldı. Pek çok taraftar bariyeri çoktan aşmıştı ama sahaya çıkmamıştı. Bu son düdükle değişti. Emir Karic, bitişten sadece birkaç dakika sonra sesini kaybetti ve Schuhen de duygularla mücadele etti.

Kaleci, “Elimizden gelen her şeyi yapacağımızı ve sonunda başaracağımızı bir yıl önce söylemiştim. “Şu anda çok ama çok mutluyum. Gerçekleşen bir rüya. Ama hayaller için her zaman çok çalışmak zorundasın. Bugün bunu başardık, gerçekten harika bir an.”

Terfi kesin, şampiyonluk henüz değil

Darmstadt takımı henüz şampiyonluktan emin değil, çünkü 1. FC Heidenheim hala onları geçebilir. Ama bu hiçbir şekilde sevinci bozmaz. Altı yıl önce küme düştükten sonra Lilien, 2. Bundesliga’da kolay bir dönem geçirmedi.

Markus Beginning’in yerini alan koç Lieberknecht, bir birlik oluşturdu ve ilk sorunlardan sonra işiyle ilgili şüpheleri olanları hızla susturdu. 2010/11 sezonunda Eintracht Braunschweig ile 2. Bundesliga’ya ve 2013’te Bundesliga’ya yükselen Lieberknecht, “Boşum, tamamen boş” dedi. “Braunschweig’den sonra bir daha böyle bir şey bulacağımı hiç düşünmemiştim. . İnanılmaz gurur duyuyorum.”

dpa

#Konular