ABD Temsilciler Meclisi bu hafta Ukrayna ve İsrail'e ayrı yardım yapılmasını oylayacak

Bakec

New member

ABD Temsilciler Meclisi bu hafta Ukrayna ve İsrail'e ayrı yardım yapılmasını oylayacak

Mike Johnson

© AFP

Başkan Mike Johnson'a göre, aylar süren bir gecikmenin ardından muhalif Cumhuriyetçilerin liderliğindeki ABD Temsilciler Meclisi bu hafta Ukrayna ve İsrail'i destekleyen ayrı yasa tasarılarını oylayacak. Johnson Pazartesi günü (yerel saatle) çevrimiçi hizmette “Bu hafta ayrı yasa taslaklarını inceleyeceğiz (…)” dedi.

Ayrıca ABD'nin Hint-Pasifik'teki müttefiklerini güçlendirmeyi, “düşmanlarımıza karşı koymak için” “ek önlemler” almayı ve “ulusal güvenliğimizi güçlendirmeyi” amaçlayan yasa tasarıları da var.

Cumhuriyetçilerin olası başkan adayı Donald Trump'ın müttefiki Johnsen, Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a daha önce Senato'dan geçmiş olan 95 milyar dolarlık yardım paketini engelledi. Johnson Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bunun mevcut haliyle oylanmayacağını söyledi. “Ancak bu önlemlerin her birine dört farklı bölümde ayrı ayrı oy vereceğiz.”

Temsilciler Meclisi lideri Cumhuriyetçi Parti'nin aşırı sağ kanadından gelen bir isyanla karşı karşıya. Başta Ukrayna yardımı olmak üzere bir dizi yasa teklifi konusunda partisinin ılımlı Cumhuriyetçileri ile katı görüşlüleri arasında bir denge kurması gerekiyor. Şu ana kadar anlaşmazlık öncelikle Temsilciler Meclisi'ndeki siyasi karar alma süreçlerinin felce uğramasına yol açtı.

Bu arada ABD Başkanı Joe Biden, ABD Kongresi'ne Rusya'nın saldırısına uğrayan Ukrayna'ya yönelik yardımı onaylaması yönünde bir kez daha çağrıda bulundu. Biden, Pazartesi günü Çek Başbakanı Petr Fiala'nın Beyaz Saray ziyareti sırasında “Kongrenin (Ukrayna için) devam eden finansmanı onaylaması gerekiyor” dedi. Bu “şimdi” gerçekleşmeli. “İnsanlar oylamaya izin verirse Meclis ve Senato'da çok büyük bir destek var.”

Biden, Şubat 2022'de Rusya'nın saldırısına uğrayan Ukrayna'ya verdiği destekten dolayı Fiala'yı “büyük bir müttefik” olarak övdü. ABD, Çek Cumhuriyeti'nin bize hatırlattığı gibi, “Rusya Ukrayna'da durmayacak ve bunun NATO üzerindeki etkisi önemli olacaktır.” Başkan devam etti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin devam edecek ve “eğer onu durdurmazsak Avrupa'yı, ABD'yi ve tüm dünyayı tehlikeye atacak.”

Fiala, Batı'nın Ukrayna'ya verdiği destekteki öncü rolünden dolayı Biden'a teşekkür etti. Fiala, “1968'de küçük bir çocuktum ve şehrimin sokaklarında Rus tankları gördüm ve bir daha böyle bir şey görmek istemiyorum” dedi.

Ukrayna birlikleri aylardır Rus saldırganlara karşı savunmalarında büyük bir mühimmat sıkıntısı çekerken, Rus ordusu son haftalarda bir dizi arazi kazanımı elde etti.

AFP

#Konular