Andrea Pirlo’ya talip çıktı! Avrupa devinin listesinde

Yasmin

New member
Süper Lig ‘de Volkan Demirel idaresinde 2021-2022 dönemini 57 puanla 8. sırada tamamlayan Fatih Karagümrük, dönemin tamamlanmasıyla sürpriz bir atılım yapmış ve genç hoca ile yollarını ayırmıştı. Kulübün toplumsal medya hesabından yayımlanan bildiride, “Teknik yöneticimiz Sayın Volkan Demirel’e kulübümüze verdiği hizmetlerinden dolayı teşekkür eder, bundan daha sonraki mesleğinin daha büyük başarılarla dolu olmasını dileriz.” denilmişti.

VOLKAN DEMİREL GİTTİ, ANDREA PİRLO GELDİ

Demirel, Fatih Karagümrük’le yollarının ayrılmasına ait yaptığı açıklamada, Lider Süleyman Hurma’nın isteği doğrultusunda vazifesinin bitmiş olduğini duyururken İstanbul grubu, yeni hoca konusunda olay bir atılım yaptı. Futbolculuk mesleği başarılarla dolu olan Andrea Pirlo, 2020-2021 döneminde Juventus’u çalıştırmasının akabinde rotayı Türkiye’ye çevirdi ve Karagümrük’ün yeni teknik yöneticisi oldu.

‘KARAGÜMRÜK’ÜN VARMAK İSTEDİĞİ YER İLGİMİ ÇEKTİ’

Kendisi için düzenlenen imza merasiminde epey fazla kulüple teması ve bağlantısı olduğunu tabir eden Pirlo, “Karagümrük’ün varmak istediği yeri duyar duymaz benim ilgimi çekti. Benim de hedeflerim kulüple tıpkı. O yüzden tercih yapmak hiç güç olmadı. Ben de bu yolda yürümek istiyordum. Bu kadro benim daha fazla ilgimi çekti ve başlamak için sabırsızlanıyorum. Mesleğim boyunca kazanmak için oynadım ve burada da kazanmak için yer alıyorum. Biliyorum ki kazanmak için de uygun oynamak lazım. Elimden geldiği kadar bunu yapacağım” dedi. İstanbul’u bugüne kadar gezme imkanı olmadığını da söyleyen Pirlo, “İstanbul’a evvelki gelişlerimde havalimanı, stadyum ve oteli nazaranbildim, hiç gezemedim. Şu anda alışılmış ki idmanlardan kalan vakitte İstanbul’u görmek istiyorum” diye konuştu.

SON HAFTALARDA ÇIKIŞA GEÇTİLER

Sezona 2 yenilgiyle başlayan Kırmızı Siyahlılar, 3. maçında Ankaragüc’nü 4-1’le geçmesinin akabinde 5 maç 3 puana hasret kaldı. (3 birliktelik, mağlubiyet) Hatayspor ve Ümraniyespor karşısında 6 puan çıkaran İstanbul temsilcisi, üst üste çıktığı 4 maçtan 3 yenilgi, 1 birliktelik alarak düşüşe geçti. Pirlo’lu Gümrük, son haftalarda ise fevkalade bir form yakaladı. Son şampiyon Trabzonspor ‘u 4-1’le geçmesinin akabinde Kayserispor’u deplasmanda 4-2 deviren, konutunda Konyaspor ‘la son dakikalarda yediği golle 3-3 birliktee kalan Gümrük, 20 puanla 10. basamakta yer alıyor.

BELÇİKA ULUSAL KADROSU İDDİASI

Pirlo, oynattığı hamle futboluyla alkış toplarken ortaya sürpriz bir argüman atıldı. Tutto Mercato Web; Belçika Ulusal Kadrosu’nun Roberto Martinez’den boşalan teknik yöneticilik bakılırsavi için Andrea Pirlo’yu gündemine aldığını duyurdu. Belçika’nın teknik yönetici konusunda kısa müddet içerisinde resmi adımlara başlayacağını ve bu hafta adaylarla görüşmelere başlayacağı aktarıldı.

PİRLO’NUN TEKNİK YÖNETİCİLİK KARİYERİ

Dünya Kupası, Şampiyonlar Ligi, Serie A başta olmak üzere biroldukça şampiyonluk yaşadığı futbolculuk periyodunda Inter, Milan, Juventus üzere gruplarda forma giyen 43 yaşındaki Pirlo, 2020’de teknik yöneticilik mesleğine başladı. Deneyimli isim, Juventus’ta U23 macerası daha sonrası 2020-2021 dönemi başında bakılırsavine son verilen Maurizio Sarri’nin yerine teknik yöneticiliğe getirildi.

Pirlo idaresinde Juventus’un, 9 dönemdir süren ligdeki şampiyonluk serisi bitmiş oldu. Siyah Beyazlılar, Serie A’da dönemi 38 maçta 23 galibiyet, 9 birliktelik ve 6 mağlubiyet alarak 4. sırada tamamladı. Pirlo’lu Juventus, 2020 İtalya Üstün Kupası ile 2020-2021 İtalya Kupası’nı kazanma başarısı göstermişti. İtalyan efsane, 2022-2023 dönemi başında misyona başladığı Karagümrük ile ligde çıktığı 17 müsabakadan 5 galibiyet, 7 yenilgi ve 5 birliktelikle ayrıldı.

ROMELU LUKAKU: BENİM İÇİN HENRY, BELÇİKA’NIN BİR daha sonraKİ TEKNİK DİREKTÖRÜ

2016 yılından beri Belçika Ulusal Grubu’nu çalıştıran Martinez, takımında epey değerli yıldızlar bulunduran ekibi 2022 Dünya Kupası’nda kümeden çıkaramaması üzerine bakılırsavinden ayrılmıştı. Martinez, Fernando Santos’la yollarını ayıran Portekiz Ulusal Ekibi ile 3,5 yıllık mukaveleye imzalarken kadronun yıldız golcüsü Romelu Lukaku, bakılırsave Thierry Henry’nin gelmesini istediğini belirtmiş, “Benim için Thierry Henry, Belçika’nın bir daha sonraki teknik yöneticisi. Buna hiç kuşku yok. Açıkça söylüyorum: Bir daha sonraki teknik yönetici o olacak. Tüm oyuncuların hürmetini kazandı, her şeyi kazandı. Koçluğu biliyor, oraya gitmek için ne yapmamız gerektiğini biliyor. Grubu, ligi, kadroyu biliyor. Benim için ulusal kadro için ülkü teknik yönetici o.” tabirlerini kullanmıştı.

‘BELÇİKA’NIN SIFIRDAN BAŞLAMASI GEREKMİYOR’

29 yaşındaki golcü futbolcu “Kimin teknik yönetici olacağını bilmiyorum. Fakat Belçika’nın sıfırdan başlaması gerekmiyor. Şimdiye kadar bu jenerasyon kazanamadı ancak biz kazanmak için çalışmaya devam etmeliyiz. Henry, kazanmak istiyor ve federasyonun her şeyi değiştirmek ve sıfırdan başlamak isteyen bir koçu alacağını sanmıyorum.” sözlerini kullandı. Henry, son olarak 2022 Dünya Kupası’nda Belçika Teknik Yöneticisi Roberto Martinez’in takımında bakılırsav almıştı.