Beğenilen şair Sanat Madalyası aldı – Sanat Gazette

Zoe

New member
Kevin Young '92, Sanat'a lisans öğrencisi olarak geldiğinde şair olmayı hayal ediyordu. Henüz şiir koleksiyonlarında görmediği Louisiana ve ailesi hakkında yazmak istiyordu.

Young, ünlü şairler Seamus Heaney ve Lucie Brock-Broido'nun yanında çalıştı, Boston merkezli Afrika kökenli Amerikalı yazarlardan oluşan bir topluluk olan Dark Room Collective'e katıldı ve kendini şiire verdi.

Young, 2024 Sanat Sanat Madalyası ile ödüllendirilmesini kutlamak için Lowell Konferans Salonu'nda toplanan izleyicilere Çarşamba günü Sanat'da geçirdiği zamanı anımsatırken, “Asla başka bir şey yapmak istemedim” dedi.

Sanat Sanat Madalyası, sanatta mükemmellik ve başarı sergileyen bir Sanat veya Radcliffe mezununa veya öğretim üyesine verilir.

Young beğenilen bir şair, editör, denemeci, profesör ve kütüphane küratörüdür. Ders verdiği Atlanta'daki Emory Üniversitesi'nde, dünyanın en büyük ve en önemli şiir koleksiyonlarından biri olan 75.000 ciltlik Raymond Danowski Şiir Kütüphanesi'nin küratörlüğünü yaptı. Ayrıca dünyanın en eski ve en büyük Siyah arşivi olan New York Halk Kütüphanesi'ndeki Schomburg Siyah Kültürü Araştırma Merkezi'nin direktörlüğünü yaptı. Guggenheim Bursu kazanan Young, şu anda Smithsonian Ulusal Afro-Amerikan Tarihi ve Kültürü Müzesi'nin Andrew W. Mellon Direktörüdür.

Young'a göre, tüm entelektüel çabaları birbiriyle yakından bağlantılı ve hepsi de Sanat'da şiir dersleri aldığı, tipo baskıyı öğrendiği, arşiv materyallerini kullandığı ve profesörlerinden ve akranlarından ilham aldığı dönemde kök saldı.

Young, Fen-Edebiyat Fakültesi kampüs baş küratörü Brenda Tindal ile yaptığı konuşmada, “Bütün bu roller benim ifadelerim ama aynı zamanda yaptığım işin bir parçası” dedi.

“Şiirlerimde hakkında yazmaya çalıştığım kişileri düşünmeye başladığımda, şiirde görmediğim kişiler, ailem ve Louisiana da her zaman arşivlerde yer almayan kişilerdi. Ve iki şey benzer görünüyordu. Şiir yazmak bir iyileşme eylemi olabilir. Bu kesinlikle bir anma eylemidir. Ve benim için arşivler buydu…”

Young, şiir yazmanın ve arşiv küratörlüğünün aynı zamanda bir müze yönetmeyle bağlantılı olduğunu söyledi. “Müzede kesinlikle daha iyi anlamanızı ve bağlamsallaştırmanıza yardımcı olmasını istediğimiz şeyleri gösteriyoruz, ancak buna çok da fazla önem vermiyoruz. Harriet Tubman'ın şalı, Emmet Till'in tabutu gibi objelerimiz var. Bu nesneleri görme ve onlarla karşılaşma konusundaki tüm duyguları nasıl hissetmezsiniz? Önemli olan bu karşılaşma ve benim için bu şiirde, bu arşivlerde, bu da müzelerde.”

Sanat Sanat Ofisi tarafından İngilizce Bölümü ortaklığıyla sunulan tören, Üniversitenin öğrencilerin, öğretim üyelerinin, personelin ve Üniversiteye bağlı kuruluşların sanat alanındaki yaratıcılığını sergileyen yıllık festivali Arts First'ün (24-28 Nisan) başladı.

Sanat Üniversitesi geçici Başkanı Alan Garber, Young'ı aralarında Yo-Yo Ma '76, Frank Gehry, GSD '57, Ar.D.'nin de bulunduğu önceki onur sahipleri listesine katılmaya davet ederek madalyayı verdi. '00, Ruben Blades, LL.M. '85 ve Colson Whitehead '91, diğerleri arasında. İlk Sanat Sanat Madalyası 1995 yılında verildi.

“Kalabalık alandan sanatta olağanüstü başarıya sahip kişiler geldi; Garber, sanatla, mimariyle, müzikle, şiirle ve yazıyla olasılık ve potansiyel dünyalar yarattılar” dedi. “Bugün onun eşsiz yeteneği saygı duyulanların arasına katılıyor. Eğer hepimiz Kevin Young'ın dediği şeyi paylaşıyorsak, ki ondan alıntı yapıyorum, 'Amerika'nın daha fazlasına duyduğu arzu', o zaman madalya sahibimiz fazlasıyla fazlasını sunacaktır. Kendisi tanınmış bir şair ve denemecidir. O bir editör. Kendisi müze müdürüdür. Hepimizin yararına olacak şekilde heyecan verici derecede üretkendir.”

Young, en son TS Eliot Ödülü'ne aday gösterilen “Taşlar” ve Ulusal Kitap Ödülü'ne aday gösterilen “Mavi Kanunlar: Seçilmiş ve Koleksiyonlanmamış Şiirler 1995-2015” olmak üzere 15 şiir ve düzyazı kitabı yayımladı. Şiir koleksiyonu “Jelly Roll: A Blues”, 2003 yılında Ulusal Kitap Ödülü'nde finalist oldu. 2017'den bu yana Şiir Podcast'ine ev sahipliği yaptığı The New Yorker'ın şiir editörü olan Young, aralarında son derece popüler olanların da bulunduğu dokuz şiir cildinin editörüdür. “Afrikalı Amerikalı Şiiri: 250 Yıllık Mücadele ve Şarkı” antolojisini övdü.

Kendisini Young'ın arkadaşı ve hayranı olarak tanımlayan, İngilizce, Afrika ve Afro-Amerikan çalışmaları profesörü Tracy K. Smith '94 ve Sanat Radcliffe Enstitüsü'nde Susan S. ve Kenneth L. Wallach Profesörü tören sırasında açıklamalarda bulundu. Young'la olan uzun süreli dostluğundan (Sanat'da lisans öğrencisiyken tanıştılar) ve onun ABD'deki Afro-Amerikan deneyiminin şairi olarak ustaca sanatına olan hayranlığından bahsetti.

Smith, Young'ın 1995'te yayınlanan ilk şiir kitabı “Most Way Home”da yer alan “Saying Grace” adlı şiirden bahsetti. Young'ın son derece tezi, Güney'in sözlü tarihlerini kapsayan bu kitabın temelini oluşturdu.

Tracy K. Smith.

Smith, “Buradaki mucize, ayakları yere basan, cesur, hatta tüyler ürpertici bir anının, uygun dikkat ile okuyucuyu özlem, yeniden bir araya gelme ve şaşkınlık duygusuyla doldurmasıdır” dedi. “Young, 'Most Way Home'un yayımlanmasından bu yana 10 şiir kitabı ve çok sayıda araştırılmış kurgu dışı eser yayınladı, ancak ben bu başlangıçla başlıyorum çünkü bunun gibi ilk şiirler Kevin Young'la bir şair olarak tanıştığım yerdi ve burada, burada. Sanat'da ilk kez onun adanmışlığının örneğini öğrenmeye başladım.

Smith, Young'ın o zamanlar üzerinde çalışılan tezinin bir parçası olan ve sonunda “Evin En Yolu” haline gelen “Ödül” adlı şiirinin tipo baskı ön yüzünü bastırdığı zamanı hatırladı. Smith, “O zaman bile kendisini bir sanatçı olarak ciddiye alıyordu” dedi. “Kevin'in 1992 baharında Adams House'da okuduğunu hatırlıyorum ve artık tanıdık olan ritminde ve sadece yaşlıların etki alanı olduğunu düşündüğüm bir otoriteyle sabit bir şekilde yükseldiğinde kalbimin boğazımda sıkıştığını hissettiğimi hatırlıyorum. ya da profesörler ve ünlü şairler.”

Törenin bir parçası olarak, üniversite şairleri Taylor Fang '25, Mia Word '24 ve Isabella Cho '24, Young'a yazma süreci, kendi sesini bulma ve şiirin tarihi anlama ve konuşmadaki rolü hakkında sorular sordu.

Young, “Tarihin bizi nasıl şekillendirdiği ve sıradan insanların tarihle nasıl karşılaştığı gerçekten ilgimi çekiyor” dedi. “Bana göre şiirin en güzel yanlarından biri de sıradan olanı olağanüstü, sıra dışı olanı da sıradan bir olay haline getirmesidir… İyi bir müzenin de bu konuda bir şeyler yaptığını düşünüyorum. İçinde kendinizi görüyorsunuz ve birbirinizi görüyorsunuz.

Young, yazma süreciyle ilgili olarak, anlayışı sonraya bırakarak duygu ve hisleri yakalamaya çalışmanın önemli olduğunu söyledi. Genç şairlere dil ve biçimle boğuşarak bunları kendilerine ait kılmalarını, uygulamanın bir parçası olduğu için taslakları gözden geçirmeye açık olmalarını tavsiye etti.

Young, “Revizyon yapmak her zaman eğlenceli değildir ancak aynı zamanda doğru yapmanın da bir parçasıdır” dedi. “Her zaman yüzde 100 hissettirmeyecek ve bu bir bakıma özlemin ve arayışın bir parçası. … Belki de bu yüzden 25 kitap yazıyorsunuz çünkü her şeyi doğru yapmaya çalışıyorsunuz.”

Töreni “Ahiret” şiirinin okunmasıyla sonlandıran Young, izleyicilere gönüllerini ve zihinlerini sanata açmaları çağrısında bulundu.

Young, “Sanat sizi karşılıyor ve dahası bekliyor” dedi. “Birşeylere başla. Bir şeyler yap. Tek başına veya başkalarıyla birlikte hayal kurun. Şarkı söylemek. İçeri gel.”