Berlin: Ağaçlarla ilgili referandum: Isı korumasının maliyeti 12,1 milyar avro

Bakec

New member
Berlin
Ağaç referandumu: Isı korumasının maliyeti 12,1 milyar avro

Halk Referandumu Ağacı girişimi Berlin'de daha iyi ısı koruması çağrısında bulunuyor. (Sembolik resim) Fotoğraf

© Annette Riedl/dpa

Halk Referandumu Ağaç girişimi, daha fazla yeşillik ve daha iyi ısı koruması için bir yasa tasarısı üzerinde oylama yapmak istiyor. Senato, maliyetler hakkında yorum yaptı.

Berlin Volksentscheid Baum girişimi tarafından önerilen sözde BäumePlus yasasının uygulanması on iki milyar avroya mal olacak. Girişimin duyurduğu gibi, Senato Pazartesi günü resmi bir maliyet tahmini sundu.

Raporda, 2025-2040 döneminde iklim adaptasyonu ve aşırı hava olaylarının önlenmesi için yıllık yatırım ihtiyacının 750 milyon avro, yani toplam 12,1 milyar avro olduğu belirtildi. Senato sözcüsü Christine Richter de bu bilgiyi doğruladı.

Berlin girişimi, referandumunu, nüfusu sıcaklık, kuraklık ve yoğun yağmur gibi aşırı hava olaylarından daha iyi koruyacak bir yasayı geçirmek için kullanmak istiyor. Bu amaçla, Berlin'i 2040 yılına kadar sıcağa ve hava koşullarına dayanıklı hale getirmeyi amaçlayan önlemler formüle etti.

Yasa tasarısı Berlin'de daha fazla ağaç talep ediyor

Örneğin, yasa tasarısı, yüksek termal stres, kötü hava kalitesi ve çok az yeşil alan bulunan sözde sıcak bölgeler olarak adlandırılan belirli alanlara öncelik verilmesini öneriyor. Ağaçlar sağlıklı tutulmalı ve zirve sıcaklıkları iki ila üç derece düşürmek için yenileri dikilmelidir. Ayrıca, sokağın her iki tarafında en az 15 metrede bir ağaç olmalıdır.

Senatonun maliyet tahmini, referandum başlatma başvurusu için ön koşuldur. Bunun için uygun seçmenlerden en az 20.000 geçerli imza gerekir. İçişleri Bakanlığı referandumu incelemelidir.

Referandum henüz kesinleşmedi

Daha sonraki bir aşamada, Temsilciler Meclisi'nde oy kullanma hakkı olanların en az yüzde yedisi dört ay içinde imzalamalı – 170.000'den biraz fazla kişi. Ardından, girişimin yasa tasarısının oylanacağı bir referandum yapılabilir. Girişimin planlarına göre, referandum Eylül 2026'daki Temsilciler Meclisi seçimleriyle aynı zamanda yapılmalı.

Edinilen bilgiye göre, Volksentscheid Baum girişimi, Berlin merkezli Ecosia şirketinin Almanya patronu Génica Schäfgen, çevre aktivisti Heinrich Strößenreuther ve Gezegensel Sağlık Politikaları Merkezi genel müdürü Maike Voss tarafından Ağustos 2023'te kuruldu.

dpa

#Konular