Biden: Gazze Şeridi ve Batı Şeria “yeniden birleştirilmeli”

Bakec

New member

Biden: Gazze Şeridi ve Batı Şeria “yeniden birleştirilmeli”

16 Kasım’da ABD Başkanı Biden

© AFP


Savaş sonrası döneme ilişkin olarak ABD Başkanı Joe Biden, Filistin topraklarının yeni bir Filistin yönetimi çatısı altında yeniden birleştirilmesi lehinde konuştu. Cumartesi günü The Washington Post’ta yayınlanan bir yazısında “Gazze Şeridi ve Batı Şeria, birleşik bir yönetim yapısı altında yeniden birleşmeli ve sonuçta yeniden canlandırılmış bir Filistin Yönetimi oluşturulmalı.” diye yazdı. Bu, “hepimiz iki devletli bir çözüme doğru çalışırken” gerçekleşmeli.

Bu, İsrail’le barış içinde bir arada yaşayacak ve onlarca yıldır tartışılan bir Filistin devletinin kurulmasını öngörüyor. Biden, açıklamasını İsrail ile İslamcı Filistin örgütü Hamas arasındaki savaşın başlamasından altı hafta sonra yayınladı. İsrail’e topraklarının “kaya gibi sağlam ve sarsılmaz” olacağına dair söz vermişti.


Biden, “İki devletli çözüm, İsrail ve Filistin halkının uzun vadeli güvenliğini garanti etmenin tek yoludur” diye yazdı. “Şu anda böyle bir gelecek her zamankinden daha uzakta gibi görünse de, bu kriz onu her zamankinden daha zorunlu hale getirdi.”


7 Ekim’de ABD ve AB tarafından terör örgütü olarak sınıflandırılan Hamas’a bağlı yüzlerce savaşçı İsrail’e saldırarak başta sivillere yönelik zulümler gerçekleştirdi. İsrail rakamlarına göre İsrail’de 1.200 civarında kişi öldürülürken, Gazze Şeridi’nde 240 civarında kişi rehin alındı.


Buna karşılık İsrail, Gazze Şeridi’ndeki hedeflere karşı büyük karşı saldırılar başlattı ve kara birlikleri artık bölgeye yöneldi. Bağımsız olarak doğrulanamayan Hamas rakamlarına göre, saldırıların başlamasından bu yana Filistin topraklarında yaklaşık 12 bin 300 kişi öldürüldü.


Hamas, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın El Fetih destekçileriyle kavga ettikten sonra 2007’de Gazze Şeridi’nde iktidara geldi. Fetih Batı Şeria’yı yönetiyor.


AFP

#Konular