Bir fotoğrafçının 'Vizyon ve Adalet' dersine olan aşk mektubu — Sanat Gazette

Zoe

New member
Görsel temsil, Amerikan vatandaşlığı ve aidiyetinin tanımını hem nasıl sınırladı hem de özgürleştirdi? Bu, Profesör Sarah Lewis'in “Vizyon ve Adalet: Irk ve Amerikan Vatandaşlığı Sanatı” dersinin yanıtlamayı amaçladığı temel bir sorudur.

Kolej tarafından yönetilen Genel Eğitim piyangosuyla 200 öğrenciden kursa katılma hakkı kazanan 50 öğrenciden biri olma şansına eriştim. Dönemin başında dersin fotoğrafçılık bakış açımı ve dünya algımı ne kadar derinden değiştireceğini bilmiyordum. Bir fotoğrafçı olarak tutkumun merceğinden tarihi anlamam için bana meydan okudu.

Lewis bir sanat ve kültür tarihçisidir. “Vizyon ve Adalet” dersine ek olarak, “Amerika'da eşitlik ve adaleti oluşturmada görsel kültürün oynadığı temel rolü ortaya çıkarmak için orijinal araştırma, müfredat ve programlara” odaklandığını açıkladığı Vision & Justice sivil girişiminin de kurucusudur. Ancak, “sınıftaki çalışma her şeyin kalbidir” dedi, çünkü “öğrencilerimdeki dönüşümü gözlerimin önünde görmeyi seviyorum. Güçlenme hissi, artan farkındalık ve neşe başka hiçbir şeye benzemiyor.”

Sarah Elizabeth Lewis, Sanat Üniversitesi'nde John L. Loeb Beşeri Bilimler Doçenti ve Afrika ve Afrika Amerikan Çalışmaları Doçentidir.

Fotoğraf: Dylan Goodman

Dylan Goodman.

Dylan Goodman '25, hikaye yazarı ve fotoğrafçı.

Stephanie Mitchell/Sanat Personel Fotoğrafçısı

Birincil öğretim hedefi, öğrencileri disiplinler arası adalet için görsel kültürün gücünü anlamaya ve görmeye “zorlamaktı”. Lewis, “Kölelik ve özgürlük, hürriyet ve soykırım, eşitlik ve dışlama arasındaki gerilim üzerine kurulu bir ülkenin yörüngesini nasıl tanımlayabiliriz?” dedi. “Bunu yaptık ve kültür çalışmasıyla yapmaya devam ediyoruz.”

Bu dersten ayrılırken, kendimi fotoğraf konularımı işbirlikçiler olarak düşünürken buluyorum, tıpkı LaToya Ruby Frazier'in yaptığı gibi; fotoğraflarımın karşı anlatılar yaratmak ve eşitlik için mücadele etmek için nasıl kullanılabileceğini düşünüyorum, tıpkı Frederick Douglass'ın yaptığı gibi. Deklanşöre her bastığımda, Lewis'in öğretisini düşünüyorum: Görsel sanat önemlidir.

Sınıf arkadaşlarım çeşitli yoğunlaşma ve geçmişlerden geliyordu ve onlar da aynı derecede geniş bir yelpazede ders aldılar. Aşağıda, bazıları sınıfta geçirdikleri zamanı yansıtıyor.

Profesör ve öğrenci.

Stephanie Mitchell/Sanat Personel Fotoğrafçısı

Toussaint Miller '25

Nörobiyoloji, müzikte ikincil

“Vizyon ve adalet pedagojisi açıkça göründüğünden daha uygulanabilir… Hevesli bir cerrah olarak, bu ideallerin -öjeni ve poligenezde kök salmış- modern tıbbı nasıl etkilediğini sormadan edemedim. 18. ve 19. yüzyıl uygulamaları, bugün bile marjinal toplulukları etkileyen sağlık eşitsizliklerine nasıl katkıda bulunuyor?”

Toussaint Miller
Miller, “Vizyon ve Adalet”e iki temel nedenden dolayı kaydoldu: Kim olduğumuzu ve ne olacağımızı tanımlamada temsilin gücüne inanıyordu ve meslektaşlarıyla sanat ve kültürün mirasını tartışma fırsatı istiyordu.

Kurs, “görsel sanatın altta yatan anlamlarını ve bağlamlarını entelektüel olarak ele almak için gerekli araçlarla beni donattı” dedi ve görsel sanatı insan hayatına saygı göstermenin ve onu aşağılamanın bir yolu olarak gördüğünü belirtti. Dersten öne çıkan bir an, Konfederasyon anıtlarının nasıl “ırksal mücadelenin yeni savaş alanı” haline geldiğini ve Amerika'nın geçmişinin geleceğini nasıl etkilediğini anlamamıza nasıl yardımcı olduğunu tartışmaktı.

Marley Dias '26

Sosyoloji ve veri analitiği, Afrika Amerikan çalışmaları alanında ikincil

“Amerikan tarihinin ırksal tarihe bölünebileceğini düşünürken, Profesör Lewis bana bu tarihlerin sürekli olarak iç içe geçtiğini öğretti ve düşüncemi kültürel hareketleri Amerika'da adalet için temel mekanizmalar olarak görmeye yöneltti.”

Marley Dias
Dias, medyada temsil tutkusu nedeniyle bu kursa kaydoldu. Ana karakteri siyahi kızlar olan kitapları toplamak ve bağışlamak için uluslararası bir hareket olan #1000BlackGirlBooks kampanyasının kurucusu olarak Dias, “kimliğin tüm yelpazesini yakalamanın baskıcı tarihimizin yaralarını iyileştirebileceğine” inanıyor.

Dias, kursun ırkı anlama biçimini değiştirdiğini söyledi. Görsel analiz ve tarihsel bağlamı kullanarak görmenin ırkta, özellikle de baskıya nasıl meydan okuyabileceğimizde nasıl önemli bir rol oynadığını anlamayı öğrendi.

Ryan Tierney '24

Tarih ve edebiyat, ekonomide ikincil

“İkinci dönem son sınıf öğrencisi olarak, üniversite kariyerimdeki tüm bakış açısını değiştiren dersleri deneyimlemiş olarak 'bitiş çizgisine doğru yol alacağımı' bekliyordum. Çok yanılmışım ve bu dersten derinden etkilendim.”

Ryan Tierney
Tierney, Lewis'in yönettiği tartışmaları çok sevdiğini belirterek, “Herkesin bakış açısını genişletme biçimi genel anlayışımız açısından gerçekten yararlı oldu… Sanat ve görseller söz konusu olduğunda bakış açısı önemlidir.” dedi.

Dersin, ABD'de bireylerin temsiliyete bakış açısını değiştirmeye odaklandığını belirtti

Elyse Martin-Smith '25

Sosyal bilgiler ve Afrika-Amerikan çalışmaları

“Bu GenEd'in Kolej'deki birçok farklı alandan insanları bir araya getirmesini seviyorum. Siyah Artivizm'e (sanat ve aktivizm) odaklanan biri olarak, diğer marjinal toplulukların ortak mücadelesini incelemek, derin paralellikleri ve bağlantılı kaderi keşfetmek aydınlatıcı.”

Elyse Martin-Smith
Martin-Smith, siyahi insanların geleneklerini onurlandırmak amacıyla sanata, özellikle de müziğe olan tutkusu nedeniyle bu sınıfa kaydoldu.

Martin-Smith derslerden, konuk konuşmacılarla etkileşimden, Sanat Sanat Müzeleri'nden materyallerden ve sınıf arkadaşlarının içerikle ilgili kendi fikirleriyle boğuşma sürecinden keyif aldı. Öğrendiklerinden “harekete geçmek” ve “zararlı tarihlere meydan okumak” için ilham aldığını söyledi.

Tenzin Gund-Yarın '26

Sosyal çalışmalar

“'Vizyon ve Adalet' bana Amerika'daki vatandaşlık ve ırk sorununu daha titizlikle analiz etme, anlama ve açıklama dilini kazandırdı. Bana modern dijital çağımızda her zamankinden daha faydalı olan kritik görsel beceriler sağladı.”

Tenzin Gund-Morrow
Gund-Murrow, “Vizyon ve Adalet”in “dünyayı nasıl gördüğünüzü patlatan özel derslerden biri” olduğunu duymuştu. Kendisini görme biçimini de değiştirdi. Lewis, “görsel kültür, siyasi kimlik ve kamu politikası arasındaki ayrılmaz bağı açıklayarak çalışmalarımın gidişatını sonsuza dek değiştirdi.”

Ceza adaleti konusunda akademik bir ilgisi olan Gund-Morrow, dersin kendisini medyanın ve görsel eserlerin modern hapishane sistemindeki rolünü sorgulamaya zorladığını söyledi.

Linç konusundaki birim onu en çok etkiledi. Mirasına değinirken “Siyah çağdaş sanatçıların özgürleştirici potansiyeli” hakkında dersler çıkardığını söyledi.

Anoushka Chander '25

Sosyal bilgiler ve Afrika-Amerikan çalışmaları

“Bu ders bizden görsel kültürün – sanat, fotoğraflar ve anıtlar aracılığıyla – Amerikan yaşamında kimin önemli olup olmadığına dair bir anlatı yarattığını anlamamızı istiyor.”

Anuşka Chander
Chander lisedeyken Smithsonian Enstitüsü müzelerinde staj yaptı. Bu sanatsal alanları her zaman toplumsal adaletsizlikle mücadele yeri olarak görmüştü. “Müzeler çirkin baskı tarihleriyle hesaplaşır, çeşitli Amerikalıların güzelliğini ve dayanıklılığını kutlar ve ırkçı inançlara meydan okur,” dedi. Ayrıca, bir şarkıcı ve sanatçı olarak, sanatın temsiliyeti nasıl daha da ileriye götürebileceğiyle her zaman ilgilenmiştir.

Chander, dersi konsantrasyonuyla ilişkilendirdi ve özellikle Siyah anneliğin görsel temsillerine odaklandı. “Vize ödevimde, Serena Williams'ın Vanity Fair'in hamile kapak fotoğrafının Siyah anneliği güçlü ve güzel bir şekilde nasıl sunduğunu ve ırkçı varsayımlara nasıl meydan okuduğunu tartıştım.”