Bruce Springsteen’in Kadın Hayranlarının Yolculukları – Sanat Gazette

Zoe

New member
Lorraine Mangione’nin yazdığı “Mary Climbs In: The Journeys of Bruce Springsteen’s Women Fans” kitabından alıntıdır. Antakya Üniversitesi New England’da klinik psikoloji profesörü, ve Donna Luff, Sanat Tıp Fakültesi’nde yardımcı doçent.

Bazen bir kişinin, bir kriz nedeniyle ya da yaşamında ya da benlik algısında kronik olarak yanlış giden bir şey nedeniyle, bir arkadaşının ya da öğretmeninin sağlayabileceğinden daha fazla temel düzeyde yardıma ihtiyacı vardır. Bazen manevi rehberlikten farklı bir tür yardım daha ikna edici gelebilir ve sorunlar veya sıkıntılar günlük düzeyde daha dünyevi, karmaşık veya zayıflatıcı gelebilir. Acı ve acı, dünyadaki olaylardan, büyük bir kayıptan, çocukluktan veya günümüzden gelen bir travmadan, ilişkilerdeki sorunlardan veya uzun süredir kaynayan veya aniden patlak veren iç mücadelelerden kaynaklanabilir. Umudunu tamamen kaybetme korkusu, kişinin sonsuza kadar sıkışıp kalması, kendinden şüphe duyma ve her şeyi sorgulamayla birlikte kontrolü ele geçirebilir. İnsanlar yardım için dine başvurur, toplumdaki yaşlılardan birini arar, fiziksel bir açıklama için doktor çağırır, acıyı dindirmek için maddelere başvurur, internette araştırma yapar, bir odada tek başına oturur, ilham verici veya kişisel gelişim kitabı okur, veya günlüklere yazın. Diğerleri profesyonel yardım için terapiye gidiyor. Bazıları da “terapistleri” olarak Bruce Springsteen’e yöneliyor.

Anketlerimizde birçok kadının dile getirdiği yoğun sorunlara dair bu yolculuğa çıkmadan önce bir uyarıda bulunmamız gerekiyor. Bruce Springsteen’in çalışması psikoterapi değildir ve biz onun psikoterapi yerine kullanılmasını savunmuyoruz. Kendine özgü bir yaratımdır ve başka bir sürece veya deneyime indirgenemez. Bazen umutsuzluk içinde veya krizde olan veya normal yaşam geçişleri veya göz korkutucu olaylar yaşayan kadınlara son derece yararlı olabilir. Onun müziği, bazı kadın hayranların psikolojik gelişim için kullandığı bir araçtır. Psikoterapi olarak tasarlanmamıştır ve gerçek anlamda psikoterapinin temellerini içermemektedir. Psikoterapi, çalışmalarının bazı kadın hayranlar üzerinde yaratabileceği muazzam etkiyi anlamak ve bu etkiye neyin katkıda bulunduğunu görmek için bir benzetmedir. Onun çalışmasını, sanatın iyileştirici unsurları geleneğinde ve modern Batı psikolojisi olmayan uygulamalar içinde, psikoterapinin yerine geçmeyen başka bir potansiyel şifa uygulaması olarak görüyoruz.


Springsteen, bazı kadınlar için müziği aracılığıyla, her gün bile olsa, umut aşılayarak, bir bağlantı duygusu yaratarak ya da bir rahatlama ya da arınma sağlayarak sorunların ve çatışmaların çözümüne yardımcı oluyor. Bazıları bu varlığı tanımlamak için “terapist” kelimesini kullanıyor. “O benim terapistim. İç huzurumu korumak için her gün onun müziğini dinliyorum.” “Bu bana her gün yardımcı oluyor… işe gidip gelirken E Street Radyosunu dinliyorum. Örnek vermek zor… Bruce müziğinin benim terapim olduğunu söylemek yeterli.” “Yaptığı işten keyif aldığını hissedebiliyor olmanız ve her gösterinin size özel olduğunu hissettirmesi. O benim terapistim gibi hissediyor; her zaman bir gösteriden harika hissederek ve daha fazlasına ihtiyaç duyarak ayrılıyorum. “Çok zor bir anda bana enerji verdi, son konser bana yaşama sevincini geri getiren bir terapi gibiydi!” Çoğu kadın açıkça terapist ya da terapiden bahsetmese de, iyileştirme imgesi tüm açıklamalarda yankılanıyor.

Bu basit ifadeler yardımın özünü anlatıyor. “Kendimi kötü hissettiğimde şarkılara giderim, öfkeli hissettiğimde şarkılara giderim, mutlu hissettiğimde şarkılara giderim, ben de birlikte söylemek isterim.” “Onun şarkıları hepimizi etkiliyor, size ilham veriyor ve umut veriyor.” “Hayatımda Bruce’un bana yardım edemeyeceği tek bir an bile düşünemiyorum. Kalbinin ihtiyaç duyduğu her şey için bir şarkısı var!!” “Eğer bir şeye sinirlendiysem ya da üzüldüysem, benim için en iyi çare Springsteen’le yüksek sesle arabama binmek.” “Evet, sadece bazı şeyleri geride bırak. Bazı şeyleri hisseden yalnız olmadığımı anlamamı sağla.” “Hayatımın zor dönemlerinde bana kesinlikle yardımcı oldu, daha çok ruh halimi iyileştirmeye yardımcı oldu. Ara sıra hüzünlü şarkılar dinleyip güzelce ağlayarak.” “Duygularımı anlamama yardımcı oldu, ilerlemeye devam etmem için bana ilham verdi ve Anlaşıldığımı hissetmeme yardımcı oldu.” “Kıçımı tekrar kaldırmamı ve hayatıma devam etmemi sağladı.” “Beni rahatlattı ve asla hayal kırıklığına uğramayacağını bilmek rahatlatıcı.” Springsteen’in ve çalışmalarının daimi varlığı, onların yardım ve desteği açısından temel hissettiriyor.

Springsteen’in kariyerinin uzun ömürlülüğü ve hayranlarının bağlılığı, hayranların on yıllar boyunca, gelişim aşamaları ve dönüm noktaları boyunca yardım aldıklarını hissetmelerine katkıda bulunuyor. Birçok kadın, hayatlarının düşük noktalarını ve yardımının yüksek noktalarını fark etti. Araştırmalar, terapinin “aralıklı” olduğu durumlarda da benzer olabileceğini, yani kişinin ağrı, kriz veya bir dönüm noktasında terapiye dönebileceğini göstermiştir. Bu kadınlar, bazen kendileriyle ilgili çağrıştırıcı bir şekilde konuşan belirli bir şarkı veya konserden, sürekli, aralıklı yardım türlerini anlattılar.

Samimi ve büyük varoluşsal anlar, hayatın çoğu zaman davetsiz gelen büyük soruları öne çıkıyor. “Springsteen’in müziği, lisede yalnız hissetmemde, üniversitedeki bir ayrılıkta, ailemden uzakta evimi özlememde ve günlük olarak stresli hissetmemde bana yardımcı oldu. Duygusal bir canlanmaya ihtiyaç duyduğumda Springsteen ilk başvurduğum yer oluyor.”

“Ergenlik çağımdayken bana juvenil artrit teşhisi konuldu ve ‘Born to Run’ şarkısını her duyduğumda bu, acının üstesinden gelmeme ve normal bir ergenlik hayatı yaşamaya çalışmama yardımcı oldu. Her zaman Bruce’un bu şarkıyı benim için söylediğini hissettim. Daha önce de belirttiğim gibi ‘Yaşıyoruz’ yakın zamanda çok yakın olduğum annemin kaybıyla baş etmemde yardımcı oldu. O şarkının sözleri onun her zaman yanımda olduğunu bilmemi sağladı. Ayrıca ekonomik durgunluk sırasında kocam işini kaybettiğinde ‘Jack of All Trades’ gibi şarkılar sanki bizzat bizim için yazılmış gibi geldi ve evliliğimizin muhtemelen en zor zamanını atlatmamıza yardımcı oldu.”

Bu kadınlara sağlanan yardımın kapsamı şaşırtıcı. Bunlar sadece aşk şarkıları, motive edici şarkılar ya da iş ya da hastalıkla ilgili şarkılar değil; bunlar, Springsteen’in iyileştirici bir rol üstlendiği türbülansın ortasında derin anlam içeren deneyimlerdir.

Şarkıların bir kişinin hayatının birebir kopyası olması gerekmez. “İlişkilerde sorunlar, annemin ölümü, çocuk büyütmek, yaşlanmak. Karakterleri BENİM hikayem olmasa da… hala bende yankı uyandırıyorlar. Bir şarkıyı dinlemeye başlayabilirim ve tüm ruh halim değişebilir ve değişecektir…. yine müziği HİSSEDİYORUM.” “Gençliğimde ve daha sonra bazı işlerde zor zamanlar geçirdiğimde bana yardımcı oldu. Ve ben de Springsteen hayranı olan kocamla tanıştım, şu anda evliyiz ve 20 yıldır birlikteyiz. Hayatımın başı belaya girerse Springsteen ve müziği her zaman kıyıdaki büyük kaya gibidir. Kıyıdaki o kaya, onun sağlamlığı ve güvenliği, eskiden insanlara güç ve sağlamlık veren şeylere güvenmenin daha zor olabileceği bir dünyada, insanların aradığı bir şey olabilir. Kaya, yanınızda duran veya üzerinde durabileceğiniz şeyin simgesidir.

Rutgers University Press’in izniyle alıntılanmıştır, telif hakkı 2023.