Bu Lily Gladstone hayranı neden 'Killers of the Flower Moon'u izlemiyor? – Sanat Gazette

Zoe

New member
Ülke çapındaki Kızılderili toplulukları, Lily Gladstone'un Martin Scorsese'nin “Killers of the Flower Moon” filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Oscar adaylığı alan ilk Kızılderili olarak tarihi başarısının tadını çıkarıyor. Onu destekleyen pek çok kişi arasında, filmi izlememiş olmasına rağmen Sanat Sanat, Film ve Görsel Çalışmalar Bölümü'nde film yapımcısı ve yardımcı doçent olan Sky Hopinka da var.

1920'lerde Oklahoma'daki Osage kabilesi üyelerinin petrol zengini toprakları için işlenen bir dizi cinayetin gerçek hikayesine dayanan film, cinayetleri öyle bir vahşetle anlatıyor ki Hopinka filmi izlemeyi tercih etmiyor.

Dernek üyesi Hopinka, “Bir yanım bu tarihin önemini ve önemini anlıyor ve bu hikayeye aşina olmayan bir kitleyle paylaşıldığı gerçeğini anlıyor, ancak bu benim aşina olduğum bir tarih” dedi. Ho-Chunk Ulusu. “Sinemada yeterince Yerlinin beyaz yerleşimciler tarafından öldürüldüğünü ve öldürüldüğünü gördüm. Bu tarihi biliyorum. Ne olacağını biliyorum. Nasıl biteceğini biliyorum.”

Bu tarihi biliyorum. Ne olacağını biliyorum. Nasıl biteceğini biliyorum.
Açgözlülük ve ihanet destanının merkezinde yer alan bir Osage kadını olan Mollie Burkhart'ı canlandıran Gladstone, filmin şiddet tasvirlerinin rahatsız edici olabileceğini kabul etti. Bir sosyal medyada postalamakYerli kadınlara ve gençlere filmi “sadece ve sadece kendilerini hazır hissettiklerinde” izlemelerini tavsiye etti ve onları, işlemeleri gerekebilecek “kuşaksal keder” konusunda uyardı.

Deneysel bir film yapımcısı ve 2022'de MacArthur Bursu'nu kazanan Hopinka, Gladstone'un kariyerini takip ediyor ve 2016 yapımı “Certain Women” filmi ve Kızılderili film yapımcısı Erica Tremblay'in yönettiği 2023 yapımı “Fancy Dance” filminin de aralarında bulunduğu çalışmalarının hayranı. .

Hopinka, “Onu destekliyorum ve kazanmasını umuyorum” dedi. “Lily Gladstone muhteşem bir oyuncu ve diğer filmlerde yaptığı işler olağanüstü. Bu takdiri aldığı için çok mutluyum.”

Hopinka, Gladstone'un Oscar adaylığının onun yeteneğinin tanınmasını temsil ettiğini söyledi, ama aynı zamanda Kızılderili karakterleri canlandıran Kızılderili oyunculara sahip olmanın önemini de vurguluyor, bu da onların tasvirlerine özgünlük ve karmaşıklık katıyor. Siksikaitsitapi ve Nimiipuu mirasına sahip olan Gladstone, ailesiyle birlikte Seattle'a taşındığı 11 yaşına kadar Montana'daki Blackfeet Rezervasyonu'nda büyüdü.

Bazı eleştirmenler “Çiçek Ayı'nın Katilleri”ni, Batı filmlerindeki ilk düşman veya kötü adam tasvirlerinden, beyaz kurtarıcı filmlerindeki kurban tasvirlerine kadar, beyazperdedeki Kızılderili temsilinin evrimindeki son bölüm olarak görüyor. Hopinka, 1991'de yedi Oscar kazanan “Kurtlarla Dans”ın beyaz kurtarıcı kinayesinin kullanıldığı bir film örneği olduğunu söyledi. “Bu, Kevin Costner'ın Kızılderililerden daha Hintli olduğu ve onları kurtardığı ya da kurtarmaya çalıştığı bir film.”

Hollywood'un dışında, son birkaç on yılda, “Powwow Highway” (1989), “Smoke Signals” (1998) ve daha yakın zamanda “Reservation Dogs” (Rezervasyon Köpekleri) dahil olmak üzere çağdaş Yerli yaşamını tasvir eden yeni bir bağımsız film ve TV şovları dalgası ortaya çıktı. 2021-2023), Sterlin Harjo ve Taika Waititi tarafından ortaklaşa yaratılan, Oklahoma rezervasyonundaki dört Yerli gencin anlatıldığı bir reşit olma hikayesi. 2022 Peabody ödülünü kazanan dizide tamamı Yerli oyunculardan oluşan bir kadro ve ekip yer aldı.

Hopinka, “Son on yılda Yerli film yapımcılarının kendi hayatları, bu dünyada nasıl var oldukları ve Amerika'da Yerli bir insan olmanın nasıl bir şey olduğu hakkında filmler yapmaları için daha fazla alan oluştu” dedi. “Harjo, Tremblay ve diğerleri gibi yerli film yapımcıları muhteşem işler yapıyor ve ana akım medya tarafından destekleniyor. Akılda tutulması gereken şey şu ki, önümüzdeki birkaç yıl içinde ana akım bağlamda üretilmiş başka bir Yerli film olmasa bile, hâlâ bu işi yapan film yapımcıları var ve [they] Bu başarıya rağmen ve bu başarı nedeniyle bu işi yapmaya devam edeceğiz.”

Gazeteci David Grann'in bir kitabına dayanan “Killers of the Flower Moon”, Osage cinayetlerini vurgulayarak, Amerikan tarihinin neredeyse silinmiş veya susturulmuş bir bölümünü ve daha genel olarak ABD'deki Yerli halklara yönelik tarihsel kötü muameleyi aydınlatıyor. dedi Hopinka. Film 10 Oscar adaylığı aldı ve eleştirmenler tarafından “yürek burkan bir başyapıt” olarak övüldü.

Hopinka, Gladstone'un başarısının, hikayelerini özgünlük ve ince ayrıntılarla anlatabilen ve canlandırabilen genç nesil Yerli film yapımcılarına ve oyunculara ilham kaynağı olacağını umuyor. Ocak ayında Gladstone Altın Küre oyuncu ödülünü kazandı ve Şubat ayı sonlarında Screen Actors Guild oyuncu ödülünü kazandı.

Hopinka, “Umudum, Lily, Sterling ve diğer tüm yazarların, film yapımcılarının ve aktörlerin başarısının gelecek nesillere hikayelerini anlatmaya devam etmeleri için ilham vermesidir” dedi. “Bu ülkede evrensel bir Kızılderili deneyimi yok. Bölgeye, kabileye, topluluğa göre değişir. Kendilerine özgü hikayeleri anlatan seslerin sayısı arttıkça, bu ülkede Yerli olmanın ve gelecekte Yerli olmanın nasıl bir şey olduğunu hepimiz daha iyi anlayacağız.”