Büyük Britanya: Havaalanından Haber: İngiltere'de polis şiddetiyle ilgili tartışma

Bakec

New member
Büyük Britanya
Havaalanından Haber: İngiltere'de polis şiddetiyle ilgili tartışma

Bir avukat polisin eylemlerini kınıyor. Fotoğraf

© James Speakman/PA Wire/dpa

Manchester Havaalanı'ndan gelen görüntülerde bir polis memurunun yerde yatan bir adamı tekmelediği görülüyor. İçişleri Bakanı Yvette Cooper açıklama talep ediyor.

Manchester Havaalanı'ndan gelen bir Haber, İngiltere'de bir polis operasyonu hakkında tartışma başlattı. Videoda bir polis memurunun yerde yatan bir adamın kafasına tüm gücüyle tekme attığı görülüyor. Greater Manchester Polisi, memurun görevden alındığını duyurdu. Polis denetim otoritesi IOPC şimdi davayı araştıracak. İçişleri Bakanı Yvette Cooper açıklama talep etti.

Cooper, X'te “Videoyla ilgili derin endişeyi paylaşıyorum ve yarattığı dehşeti anlıyorum” dedi. “Polisin halkın güvenini kazanması önemlidir ve halk, bizi güvende tutmaktan sorumlu olanlardan haklı olarak yüksek standartlar bekleyebilir.” Videonun viral olmasının ardından Çarşamba akşamı bir polis karakolunun dışında protestolar düzenlendi.

Belediye Başkanı Andy Burnham, BBC röportajında sakinlik çağrısında bulundu. İngiliz haber ajansı PA'ya göre, tam görüntülerin her iki tarafta da sorunlarla hızla gelişen ve karmaşık bir durumu gösterdiğini söyledi. Ancak polis memurunun askıya alınmasının doğru olduğunu söyledi.

Polis, Salı akşamı bir olay nedeniyle bir terminale çağrıldıklarını söyledi. Bir şüpheliyi tutuklamaya çalışırken, burnu kırılan bir polis memuru da dahil olmak üzere üç memurları saldırıya uğradı. Dört adam tutuklandı.

PA haber ajansına göre, polis memuru operasyon sırasında ikinci bir adama vurdu. İki adamdan birinin durumu kötüleşti, adalet talep eden bir avukat söyledi. Böyle bir şey bir daha olmamalı.

dpa

#Konular