Dame Edna en ünlü rolüydü: Barry Humphries öldü

Bakec

New member
Barry Humphries
“Bugün en eski elbisemi giyiyorum. Seni de görüyorum” – Dame Edna olan adam öldü

Eğilme lisansı var: Barry Humphries (yalan söylüyor) Dame Edna rolünde 1998’de Londra’da düzenlenen bir tanıtım turunda

© Adam Butler/PA Tel / DPA

90’larda komediye ilgi duyan hiç kimse bir Avustralyalıyı görmezden gelemezdi: Barry Humphries’in canlandırdığı Dame Edna. Açık ara en iyi bilinen rolüydü.

Mor saçlar, kelebek gözlükler, bolca ışıltı ve kocaman bir ağız: Dame Edna’nın onlarca yıllık bir kariyeri var. Melbourne banliyö ev hanımı, Londra’nın West End’inden Broadway’e, Sean Connery ve Zsa Zsa Gabor ile röportaj yaptığı televizyon konuşmalarına kadar Avustralya’nın sahnedeki en büyük yıldızlarından biriydi.

Seyirci onları “Merhaba keseli sıçanlar”, “Merhaba sıçanlar” ile karşıladı. Dame Edna Everage’ın arkasında aktör, sanatçı ve yazar Barry Humphries vardı. Edna açık ara en ünlü rolüydü. Humphries şimdi 89 yaşında öldü.

Kalça ameliyatı sonrası komplikasyonlar

Bir hastane sözcüsünün PA haber ajansına verdiği bilgiye göre, 22 Nisan’da Sidney’deki St Vincent’s Hastanesinde öldü. Gösterici, kalça ameliyatından kaynaklanan komplikasyonların ardından orada tedavi edilmişti. Sydney Morning Herald gazetesine ve diğer Avustralya medyasına göre, ailesi bir açıklamada Humphries’in sonuna kadar kendisine sadık kaldığını yazdı. Parlak zekasını ve eşsiz zekasını asla kaybetmedi.

Avustralya için ölümü, Loriot öldüğünde Almanya için olduğu gibi bir kayıptır. Dame Edna ulusal bir simgedir. Hala hayattayken Melbourne’deki bir meydana onun adı verildi ve 50. doğum gününde Avustralya Postanesinden bir posta pulu çıktı. Her şeyi söylemesine izin verildi. Avustralyalılar sporda neden bu kadar iyi? “İyi yemek ve beslenme, temiz havada yaşamak, sulu biftekler, güneş ışığı – ve entelektüel dikkat dağıtmanın tamamen yokluğu”. Tiz ve küstahtı ama Avustralyalılar bundan hoşlandı. Ve İngilizler de: Edna’nın yanında duran Prens Charles’ın çok mest olmuş resimleri var.

Humphries 1955’te kadın rolünü ilk kez oynadığında, çoğu kişi bırakın “sürüklemeyi”, travestiliğin ne olduğunu bile bilmiyordu. Edna daha sonra “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” gibi filmlerde rol aldı ve 1970’lerde o dönemin Avustralya Başbakanı Gough Whitlam tarafından kendisine kendiliğinden “Dame” unvanı verildi. İlk uluslararası başarılı sahne şovunu 1976’da Londra’da “Ev Hanımı, Süper Yıldız!” İle yaptı. Almanya’da da seyirciler, örneğin 90’larda Hamburger Schauspielhaus’ta birbirine karışmıştı: “Bugün en eski elbisemi giyiyorum. Görüyorum ki sen de.” O zamanlar stand-up gösterileri hâlâ yeni bir şeydi, bunun gibi şakalar popülerdi.

Dame Edna’nın soyunun maceralı özgeçmişleri vardı

Dame Edna, Barry Humphries’in kendi eseri olduğunu iddia ettiğinde ona yalancı dedi. O sadece bir “girişimci” ve onun yöneticisi. Humphries kuru bir alkolik olarak uzun bir hayat yaşadı, dört kez evlendi, Edna gibi dört çocuğu oldu. Edna’nın yavrularının maceralı hayatları vardı: Bir kızı kaçırıldı ve bir manastıra gitti, biri deri lezbiyen oldu, iki oğlu da eşcinseldi, anne buna inanmak istemedi. Humphries, rol için kendi annesinden ilham aldı.

Bazen, örneğin trans bireyler veya İspanyolca öğrenmek hakkında ifadeler vererek kendisini popülerliğini yitirdi. İkincisi, Dame Edna’ya göre, aslında yalnızca personelle konuşmak için gerekli. Bu Salma Hayek’i kızdırdı. Dame Edna, aktrisin sadece Edna’nın aslında Frida Kahlo rolünü alması gerektiği için kıskandığını söyledi – Hayek sadece ikinci bir seçimdi.

2012 yılında Humphries, mor saçlı bayanın emekli olduğunu duyurdu. Ama yine de birkaç performans daha vardı. Humphries, ABC televizyonuna verdiği bir röportajda izleyiciyi eğlendirmenin altın kuralını şu şekilde tanımladı: “Her zaman ben eğlenirsem diğerlerinin de eğleneceğini düşünmüşümdür.”

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Twitter’da Barry Humphries’in “bir kişilikler galaksisi” ile insanları eğlendirdiğini söyledi. Ancak, bu galaksideki en parlak yıldız her zaman Humphries’in kendisiydi. Avustralyalı aktör Jason Donovan tweet attı: “Avustralya en büyüklerinden birini kaybetti!”

nik
DPA

#Konular