Değişim araçları – Sanat Gazette

Zoe

New member
3 yaşındayken piyano çalmaya başladım. Yedi yıl sonra davulları keşfettim. İlk başta, gürültünün gücüne hayran kalmıştım; geceleri ailemi ayakta tutuyor, komşuları uyarıyor ve köpeğimi sağır ediyordu. Ancak müzik yolculuğum devam ettikçe, bu inanılmaz vurmalı çalgının inceliklerini, ritmin entrikasını, orkestrasyonun inceliklerini ve diğer müzisyenlerle bağlantı kurmanın zevkini keşfettim ve takdir etmeyi öğrendim.

Lisede mümkün olduğu kadar sık çalabilme çabasıyla hafta sonları müzik eğitimi programlarına, yani haftanın yedi günü okula gidiyordum. Sürekli davul çalıyordum ve her dakikasını seviyordum. Bir gruba liderlik etmenin, başkalarıyla kelimeleri kullanmadan bağlantı kurmanın ve gerçek bir özveriyle tutkumun peşinden gitmenin güçlü bir yanı vardı.

Yardım edemedim ama başka bir geçişi de fark ettim: sadece bir müzisyen olarak değil, bir kadın olarak tanınmaktan. Karşılaştığım her yeni erkek egemen ortamda, kendimi müzik yeteneklerimden ziyade cinsiyetim tarafından giderek daha fazla tanımlanıyor buldum.

Hem büyük hem de küçük zorluklarla karşılaştım: grup arkadaşlarım liderlik yeteneklerimden şüphe ediyordu; orkestra şefleri “Kız gibi çalıyorsun” gibi geri bildirimler verdi; Tamamı erkeklerden oluşan toplulukların, kadınların güçlenmesini kutlayan konserler verdiğine tanık oldum; Grubun geri kalanından ayrı durdum çünkü orkestra şefi tarafından herkesle aynı üniformayı giymem “cinsiyete uygun” olmadığı için yasaklanmıştı. Müziğe olan tutkum değişmeden kalsa da gerçek şu ki cinsiyetimden dolayı sürekli zorluklarla karşılaşıyorum.

Yakın zamanda yalnız olmadığımı öğrendim. Kısmen Berklee College of Music ve Women in Music tarafından yürütülen iki çalışmada, ankete katılan kadın müzisyenlerin yüzde 77'si “müzik endüstrisinde kendilerine farklı davranıldığını ezici bir çoğunlukla kabul etti” ve yüzde 56'sı cinsiyetlerinin istihdamlarını etkilediğine inanıyordu.

Sanat'da bana ve gelecek nesillere her gün ilham veren birçok inanılmaz kadın müzisyen var. Bu yetenekli bireyler hem kampüs içinde hem de kampüs dışında ilerleme kaydetmeye devam ediyor. Birçoğu benimle kadın olmanın müzikal yolculuklarını nasıl şekillendirdiğini paylaştı. Kampüs çevresinde fotoğrafları çekilen bu kadınlar, her seferinde bir nota gelecek nesillere yol açmaya devam eden birçok inanılmaz kadından sadece birkaçı.

Gabrielle Anne Grant '24: Arpçı

Grant, arpına Dicle adını verdi çünkü ses tahtasının arkasındaki sarı ahşap kaplan çizgilerini andırıyordu. Grant, Sanders Tiyatrosu'nda Sanat Radcliffe Orkestrası ile birlikte sahne aldı.
Gabrielle Grant, Boschsa Etude No. 1'i seslendiriyor.

Grant, 5 yaşından beri hevesli bir arpçıydı ve bu ona hem müzik hem de hayatın diğer yönleriyle ilgili birçok ders öğretmişti. Hasselmans'ın arpejlerinde ustalaşmanın ötesinde “La Kaynak” ve Rota'daki dinamik değişiklikler “Sarabanda e Toccata” Grant zamanını nasıl yöneteceğini, hayal kırıklıklarından sonra toparlanmayı ve güçlü bir iş ahlakı geliştirmeyi öğrendi.

“Arp çalan bir kadın olarak, çalımımı özellikle güzel kılan kadınsı bir duyarlılık ve ifade gücü getirebileceğimi hissediyorum.”

Sanat-Radcliffe Orkestrası'nın baş arpçısı olan Grant, aynı zamanda liderlerinden biridir. Orkestra, Grant'in konser vermekten en çok keyif aldığı gruplar arasında yer alıyor ve Grant'in küçük bir arpçı grubuyla çalışmaktan, enstrümanını çalmaktan ve müzik dinlenmeleri sırasında sadece etrafındaki müzisyenleri dinlemekten hoşlandığını söylüyor.

Grant, Pforzheimer House'da son sınıf öğrencisi olup, ekonomi ve Doğu Asya çalışmaları alanında çifte yoğunlaşma ve müzik alanında ikinci eğitimini sürdürmektedir. Müziğin benim için “okul çalışmalarıyla ve çeşitli ders dışı uğraşlarla dolu uzun bir günün ardından stresimi azaltmanın bir yolu” olduğunu söyledi.

Charrise Barron, Ph.D. '17: Müzik Yardımcı Doçenti

Müzik profesörü, etnomüzikolog, besteci ve icracı Charrise Barron, ders verdiği ve pratik yaptığı Paine Hall'daki bir performans alanında.

Şarkı söylemediği veya klavye çalmadığı zamanlarda Barron, etnomüzikolojiyi (toplumsal ve kültürel alanlarda müziğin incelenmesi) çevreleyen dersleri araştırıyor ve öğretiyor. Özellikle, gospel'den hip-hop'a ve protesto müziğine kadar bir dizi Siyah popüler müziği araştırıyor. Barron şu anda “Kiliseden Sokaklara İncil Müziği” adlı bir lisans dersi ve “Hip-Hop ve Siyah Pop Tanrıları” başlıklı bir yüksek lisans dersi veriyor.

“Siyahi bir kadın olarak bursumun, kadın müzisyenlerin ve müzik endüstrisi liderlerinin, özellikle de insanların erkeklerin hakim olmasını beklediği türler ve ofislerdeki çığır açıcı ve türü belirleyen çalışmalarına daha fazla dikkat çekmesini hedefliyorum.”

Barron çocukken müziğe aşık oldu; “lezzetli derecede gürültülü” bir çocukluğu anlatıyor. En büyük etkileri Siyah kilisenin ve ebeveynlerinin seslerinden geliyor.

Barron, kendisine “her derse ve karşılaşmaya çok fazla içgörü, zeka ve yaratıcılık” kattığını söylediği öğrencilerinden sürekli ilham alıyor. Barron derslerini “öğrencilerimle birlikte çıktığımız bir öğrenme yolculuğu” olarak tanımlıyor. Hedefe nasıl ulaşacağımız birçok açıdan odadaki öğrencilere bağlıdır.”
Kaiya Brooks '27: Piyanist

Piyanist Kaiya Brooks '27, Dunster House kütüphanesinde.
Kaiya Brooks, Charles Mingus Lisesi Yarışması ve Festivali'nde solo performans sergiliyor.

Brooks şimdiden Sanat müzik sahnesine dalmaya başladı. Sanat Caz Orkestrası ve Combo Girişimi'nde piyanist olarak ilk yılında müzikal kelime dağarcığını genişletiyor.

Sınıfın dışında, yaşlı bakımı tesislerinde performans sergiledikten sonra ilgi duymaya başladığı ruh sağlığı ve müzik arasındaki kesişimi araştırıyor. “Müziğin bana yalnızca kendimi ifade etme olanağı sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda başkalarına yardım etme yolu da olmasını gerçekten çok beğendim.”

“Tek kadın müzisyen olduğumda 'yanlış notalar' çalmaktan ve denemeler yapmaktan daha çok korkuyorum… Kanıtlayacak bir şeyim varmış gibi hissediyorum. Kadın olmanın oyunumu ve kendime olan güvenimi etkilediğinin incelikli yolları olduğunu düşünüyorum.”

Brooks, Sanat kadın atletizm takımında 1. Lig sporcusudur. Müzikten bu kadar keyif almasının nedenlerinden biri de müziğin ona “okulun, sporun ve hayatın geri kalan kısmının yoğun temposuna ara vermesine” olanak sağlamasıdır.

Devon Gates '23: Bas ve Vokalist

Devon Gates '23, Sanat Radcliffe Enstitüsü'nün kapısında duruyor.
deşifre metni

Mırıldanarak uyandığımda
güneşi ayak parmaklarımda hissediyorum
bir iki hayal kurdum
telefonumu kontrol etmeden önce
sabah çayımı tattığımda
ve ne zaman duracağını biliyorum
bu yüzden fazla gergin olmuyorum
Sanırım bulacağım
çok daha fazla zamanım olacağını
eğer bunu merak ederek geçirmeseydim
yeterince iyi miyim?
ve öğleden sonra
daha uzun yürüyüşler yapar mıyım
nehir boyunca ve dalgaların parlak ürpertisini izle
ne kadar olduğunu hatırladığımda
görebildiğim bolluk
tüm paramı bu endişe verici işime harcamadığım zaman
bulacağımı düşünürdüm
O kadar çok huzurum olurdu ki
eğer bunu merak ederek geçirmeseydim
yeterince iyi miyim?
Çünkü eğer hayatımı geçirirsem ne anlamı var
bir dizi iç çekişle uyanmak
tıpkı kuşların penceremden dışarı çıktığı gibi gülümseyebildiğimde
Eminim orada kaçırdığımız bir şey vardır
hepsinin bildiğini
nedir derin, hangisi sığ
sanırım buldum
Bazen hayatımı kurtardım
Düşünmek için zaman ayırdığımda
her gece dinlenmek için başımı yaslarken
yarın ne yapabilirim
eğer merak etmem gerekmeseydi
yeterince iyi miyim?
ya o adımı atlarsam
ve bugün doğrudan hayata sıçradım.

Aralık ayında mezun olan Gates'e göre, “Müzik hayata yaklaşmanın bir yoludur; hayatın tüm güzelliğini, acısını ve aradaki her şeyi deneyimlemenin ve her gelgiti gerçekten hissetmenin, onu dağınık, karmaşık bir şey olarak kucaklamanın bir yoludur. , insani bir şey.

Gates, Sanat ve Berklee College of Music'teki çift diploma programı sırasında çok sayıda müzik dersi aldı, Sanat Opportunes ile şarkı söyledi, çeşitli topluluklar için müzik besteledi ve “caz, cinsiyet ve erkek olmayan topluluk” üzerine bir tez sundu. Boston caz sahnesinde inşa etmek.

“Orkestrada ve sahne dışında deneyimlediğimiz bariz mikro (ve makro) saldırganlıkların yanı sıra, sürekli olarak deneyimlediğiniz bir iç savaş da var; sahtekarlık sendromu, içinizdeki caz eleştirmeninin yeterli olup olmadığınızdan sürekli şüphe etmesi, gün boyu o savaşla savaşmaktan kaynaklanan yorgunluk.”

Bütün bunlar sayesinde Gates, müzik endüstrisinde kendisine “Yalnız değiliz” mesajını hatırlatan bir topluluk buldu.

Gates'in en sevdiği topluluklardan biri Berklee College of Music'teki Caz ve Cinsiyet Adaleti Enstitüsü: “İlk defa, caz ortamı bağlamında bir istisna değil, 'normal' olduğumu hissettim ve bu bana izin verdi. hayatta kalmaya daha az odaklanmak ve bireysel bir sanatçı olarak gelişmeye ve müzikal olarak gerçekte neyi ifade etmek istediğimi keşfetmeye daha çok odaklanmak.
Vokalist Isa Peña '24

Vokalist Isa Peña '24, Farkas Salonu'ndaki prova alanında, ilk yılından bu yana Hasty Pudding Tiyatroları'nda sahne alıyor. Peña bu yılki “Heist, Heist, Baby” yapımında başrollerden birini oynuyor. Şöyle dedi: “Oyuncu kadrosunun bir üyesi olmak muazzam bir onur ve 'komik olmadığımıza' inananların yanıldığını kanıtlayan kadınlardan sadece biri olduğum için çok heyecanlıyım.”
deşifre metni

Her yerdeydim dostum
Birini aramak
Beni memnun edebilecek biri
Bütün gece beni sev
Her yerdeydim dostum
Seni arıyorum bebeğim
Seni arıyorum bebeğim
Seni arıyorum bebeğim

Nerelerdeydin?
Çünkü seni asla dışarıda göremiyorum
Benden saklanıyorsun, değil mi?
Kalabalıkta bir yerde

Nerelerdeydin
Tüm hayatım boyunca? Tüm hayatım boyunca?
Tüm hayatım boyunca neredeydin?

Her yerdeydim dostum
Birini aramak
Bütün gece beni sev
Her yerdeydim dostum
Seni arıyorum bebeğim
Seni arıyorum bebeğim
Seni arıyorum bebeğim

Nerelerdeydin?
Çünkü seni asla dışarıda göremiyorum
Benden saklanıyorsun, değil mi?
Kalabalıkta bir yerde

Nerelerdeydin

Bana istediğin kadar sahip olabilirsin
Herhangi bir şekilde, herhangi bir gün
Sadece bana bu gece nerede olduğunu göster

Her yerdeydim dostum
Birini aramak
Bütün gece beni sev
Her yerdeydim dostum
Seni arıyorum bebeğim
Seni arıyorum bebeğim
Seni arıyorum bebeğim

Sanat'da son sınıf öğrencisi ve Berklee College of Music çift diploma programının üyesi olan Peña'nın çalışmaları ve yeteneği onu Farkas Hall sahnesinden “American Idol”da Top 40'a ve Fenway Park'a kadar inanılmaz yerlere ve sahnelere taşıdı.

Peña, 7 yaşında “Küçük Denizkızı”nın “Part of Your World” şarkısıyla şarkı söylemeye başladı. Şimdi The Hasty Pudding Theatricals'ın performanslarında bunu yapan ilk Latin kadın olarak rol alıyor.

“Tarihsel olarak erkeklerin egemen olduğu bir sektörde, Latin Amerikalı bir kadın olarak yaşadığım deneyimimi ön plana çıkarmaktan ve ne yapıp ne yapamayacağımıza dair önyargılı fikirlere meydan okumaktan onur duyuyorum. […] Deneyimlerimden güç alıyorum ve performans sergilemekten büyük mutluluk duyuyorum.”

Peña'nın en büyük müzikal ilham kaynakları Lady Gaga ve Sanat kampüsündeki müzisyenlerdir. “Buraya bakacak o kadar çok insan var ki… ve çok minnettarım!”
Veronica Leahy '23: Saksafoncu ve Çoklu Enstrümantalist

Saksafoncu ve multi-enstrümantalist Veronica Leahy '23, Widener Kütüphanesi'nin merdivenlerinde duruyor. Sanat'da çalmadığı veya beste yapmadığı zamanlarda burada okumaktan keyif alıyordu.
Veronica Leahy, Survivor's Guilt'i canlandırıyor.

Yeni mezun profesyonel bir besteci ve müzisyendir. Leahy için müzik bir meslekten daha fazlasıdır; onun “yaşam çizgisidir”, “şekil değiştirmesine, tek bir kalıp ya da kimliğe yerleşmemesine” olanak tanır.

“Bu endüstrinin ve zaman zaman bu sanat formunun, kadınların erkeklerden daha az yetenekli, daha az zeki, daha az havalı olduğu fikrine ne kadar derinden karıştığını ifade etmek zor.”

Leahy, müziğe odaklanmanın yanı sıra, Hasty Pudding Tiyatroları için bestelenen CompFest'i (Sanat Öğrenci Besteciler Festivali) kurdu ve kampüsteki prodüksiyonları yönetti.

Kronik hastalıklar ve insülin kriziyle ilgili deneyimlerini araştıran son bitirme tezi “American Tonic”ten bir parça olan “Hayatta Kalanın Suçluluğu”nu dinleyin.