Ethereum, kıymetli güncellemesine bir adım daha yaklaştı

Mustafa

New member
Investing.com – Ethereum ağında Mart ayında gerçekleşmesi planlanan Shanghai güncellemesi öncesi geliştiriciler ana fonksiyonun test sürümü olan “Shadow Fork”u muvaffakiyetle yayına ladı.

Shadow Fork ile mümkün kusurlar ayıklanacak

Ethereum geliştiricileri, shadow fork fonksiyonuyla epeyce beklenen güncelleme evvel kodları, Blockchain ağında test edecekler. Buna bakılırsa Shanghai güncellemesinde bir sorun olup olmayacağı önce tespit edilmiş olacak.

Test çalışmasının başlamasının akabinde kimi küçük teknik aksaklıklarla karşılaşıldı. Bu aksaklıkların düzeltilmesinin akabinde ağdaki doğrulayıcıların ahenk ortasında çalıştığı görüldü. Fakat geliştiriciler, sistemin problemsiz çalışmaya devam ettiğini görmek için daha fazla test çalışması yapmayı planlıyor.

Shanghai güncellemesi ile ağda kilitli ETH’lerin çekilebilmesi sağlanacak

Mart ayında gerçekleşmesi beklenen yükseltmeyle Ethereum ağında stake edilen ETH’lerin kilidi açılmış olacak. ETH çekimine odaklanan yükseltme ile ayrıyeten Ethereum ağındaki kurul fiyatlarını daha kararlı hale getirmek için kimi güncellemelerde gerçekleşecek. Shadow Fork süreçlerinin akabinde önümüzdeki ay genel test ağı başlatılacak ve bu aşamaya ETH stake faaliyetinde bulunan kripto platformları dahil edilecek.

Ethereum yatırımcıları, Aralık 2020 periyodundan bu yana ağda Ethereum staking hizmetini kullanabiliyordu. O devirden bu yana ağda 26,5 milyar dolarlık ETH kilitlendi. Mart ayında gerçekleşecek güncellemeyle bu ölçünün ve kazanılan mükafatların çekilebilmesi sağlanacak.

Bazı yorumcular, Ethereum üzere büyük bir ağda stake faaliyetlerinin elverişli hale gelmesiyle yeni bir dönemim başlayacağına inanıyor. Kimiler ise Ethereum staking hizmetinin iki taraflı olarak devreye alınmasının kripto sanayisini kıymetli biçimde etkileyeceğini sav ediyor.

Ethereum fiyatında son durum

Ethereum, hafta sonu süreçlerinde 1.680 dolara kadar yükseldikten daha sonra bu hafta düşük hacimli süreçlerde 1.625 dolar bandında istikrar buldu. Son 24 saatte yavaşça satıcılı bir görünüme sahip olan Ethereum, ay başından bu yana %35 bedel artışına sahip.

Yazar: Günay Caymaz