Fakülte, koltukta seyahat edenlere en sevdiği kitapları sunuyor – Sanat Gazette

Zoe

New member
Yaz, uzaklaşmanın zamanıdır. İster egzotik bir limana inmek ister kumsalda uzanmak olsun, bir kitap mükemmel bir arkadaştır ve bizi uzak bir yerin kültürüne veya tarihine daha fazla sürükler. Köpek günlerinde şehirden ayrılamasak bile, kitaplar bizi yine de alıp götürebilir ve çok ihtiyaç duyulan bir zihinsel tatil sağlayabilir. Sanat öğretim üyelerine en sevdikleri seyahat kitaplarını sorduk; rehberler değil, başka bir yer hakkında gerçek bir fikir veren, bizi bir süreliğine oraya, bavul hazırlama zahmetine girmeden ulaştırmak için tasarlanmış kitaplar.

Jane Kamensky

Jonathan Trumbull Amerikan Tarihi Profesörü

Romancı LP Hartley bir keresinde “Geçmiş yabancı bir ülkedir” diye yazmıştı. Aynı zamanda Radcliffe İleri Araştırma Enstitüsü'ndeki Amerika'daki Kadınların Tarihi Schlesinger Kütüphanesi'nin Pforzheimer Vakfı Direktörü olarak da görev yapan Kamensky, “En çok sevdiğim yer temelli kitaplar, okuyucunun zamanda yolculuk yapmasına olanak tanıyan kitaplardır” dedi. “Büyük ölçüde 1970'lerin ve 1980'lerin New York'unda geçen, aynı zamanda gençliğimin de mekanı olan bir tarihi yeni bitirdim. Bu nedenle, hem kişisel hem de profesyonel olarak, 21. yüzyıl şehrinin parlak kurumsal katmanlarını soyarak o anın cesur ihtişamının tadını çıkaran kitaplara değer verdim: 'Karnında Ateş' Cynthia Carr'ın sanatçı David Wojnarowicz'in muhteşem biyografisi; ve James McBride'ın son derece komik romanı 'Deacon King Kong.' Her ikisi de Aşağı Doğu Yakası ve Brooklyn yüzeyinin hemen altında titreşen bir yere geri dönmenin o lezzetli hissini sunuyor.”

Darcy Frey

İngilizce Kıdemli Öğretim Görevlisi

“Tekrar tekrar döndüğüm seyahat kitabı 'Ülkeye Geliyorum' John McPhee tarafından yazılmış, Alaska hakkındaki 1977 başyapıtı,” dedi kurgu dışı anlatısı The New York Times Magazine, Rolling Stone ve Harper's'da yayınlanan Frey. “Bu kitabı ilk kez 20 yaşımdayken, Bering Denizi'nde bir balıkçı teknesinde çalışırken okudum ve içinde seyahat ettiğim manzaranın sayfadaki dile tam olarak tercüme edildiğini görmek gibi esrarengiz bir deneyim yaşadım. O zamandan beri düzenli olarak bu konuya geri döndüm ve kitap rafta şekil değiştirmeye devam ediyor, bir şekilde bana ve zamana ayak uyduruyor. Bu yıl tekrar okudum ve neredeyse yarım yüzyıl önce, iklim değişikliği tehdidinin geniş çapta anlaşılmasından önce haberleşip yazılan bir kitabın, o zaman bile Kuzey Kutbu ve Kuzey Kutup altı bölgelerinin kırılganlığını nasıl da uyandırabildiğine hayret ettim. fosil yakıt endüstrisi. McPhee'nin Brooks Sıradağları'ndaki vahşi bir nehir vadisinde kano ve kanoyla yaptığı yolculuğu anlatan bu üç bölümlük kitabın özellikle ilk bölümünü seviyorum. McPhee, yolculuğunu sihirli bir şekilde doğrusal olmayan bir şekilde anlatıyor; öykü anlatma becerisini göstermek için değil (ki bu dikkate değerdir), ekosistemin bolluk ve kıtlık döngülerini ve nesli tükenmekte olan güzelliğini mükemmel bir şekilde aktaran bir anlatım tarzı yaratmak için.”

Peter Hoeg'in yazdığı 'Smilla'nın Kar Duygusu' (Danimarka ile Grönland arasındaki sorunlu ilişkiyi konu alan karanlık ve sürükleyici bir gerilim).

Carol Steiker

Henry J. Dost Hukuk Profesörü
“Böyle bir görevi seviyorum!” Sanat Hukuk Fakültesi'nin kamu hizmeti özel danışmanı olarak da görev yapan Steiker bu soruyu yanıtladı. “14 yaşımda James Clavell'in mezarlığında gömülüyken İsrail'e aile gezisine gittiğimden beri 'Şogun' Japonya'nın Tokugawa kentinde geçen film, seyahat ettiğim yerler hakkında kitap okumaya ya da oralarda yer almaya yemin ettim. (Bugün bile İsrail ve Japonya kafamda garip bir şekilde birbirine bağlı.)

“Bu yaz ilk kez Kopenhag'a gittim ve o gezide şu iki kitabı okudum: 'Smilla'nın Kar Duygusu' Yazan: Peter Hoeg (Danimarka ile Grönland arasındaki sorunlu ilişkiyi konu alan karanlık ve sürükleyici bir gerilim filmi) ve 'Kopenhag Olayı' Amulya Malladi (Danimarka'nın zengin tabakasının yaşam tarzlarına bir bakış sunan, görgü ve evliliklerle ilgili daha köpüklü bir komedi).

“Birkaç yıl önce Çin'e yaptığım bir gezide Peter Hessler'in muhteşem üçlemesini okudum. 'Fal Yazıtları,' 'Nehir Kasabası' Ve 'Köyde Sürüş' (geleneksel Çin'in artık daha aşina olduğumuz modern Çin'e dönüşümüne ilişkin tüm kurgu dışı anlatımlar – büyüleyici, eğlenceli ve bilgi dolu). Fuchsia Dunlop'unkini de çok sevdim 'Köpekbalığı Yüzgeci ve Siçuan Biberi: Çin'de Yemenin Tatlı-Ekşi Bir Anısı' (İlk Batılı kişinin ve Sichuan Yüksek Mutfak Enstitüsü'nde eğitim gören birkaç kadından birinin ağız sulandıran bir anı; Batılı izleyiciye Sichuan tariflerini tanıtan yemek kitapları yazmaya devam etti).

“Ve ne zaman Hawaii'ye gidecek olsam, Sarah Vowell'ın Hawaii tarihiyle ilgili bu eğlenceli ve bilgilendirici anlatımını tavsiye ederim, 'Tanıdık Olmayan Balıklar,' 1820'de ilk misyonerlerin gelişinden bu yana Hawaii'nin Amerikanlaşmasının neşeli, komik ama bir o kadar da ciddi bir anlatımını sunuyor.”

Donna Leon'un 'La Fenice'de Ölüm'le başlayan harika Venedik suç kurgu romanları serisi.

David Damrosch

Ernest Bernbaum Edebiyat Profesörü

Geçen yıl Damrosch şunu yayınladı: “80 Kitapta Dünya Çapında” Her biri okuyucuların kitaplar aracılığıyla tanıyabileceği bir şehir veya bölgeye odaklanan 16 bölümden oluşuyor. “Özellikle yaz seyahatleri için,” dedi, “geriye dönüp baktığımda, oradaki tercihlerime bakıldığında, Donna Leon'un muhteşem Venedik suç kurgu romanları serisinin kahramanı Müfettiş Brunetti'nin gözünden Venedik'ten bahsedebilirim. 'La Fenice'de Ölüm.' Veya İstanbul için Orhan Pamuk'un 'Masumiyet Müzesi' Pamuk'un kahramanı Kemal'in, kaybettiği aşkının onuruna yaptırdığı özel müze çevresinde bir tur şeklinde yapılandırılmış bir roman. Pamuk romanı yazarken aslında eski bir binayı yenileyerek müze oluşturuyordu. Artık müzeyi ziyaret ettiğinizde, yanınızda kitabın bir kopyasını getirirseniz ücretsiz giriş hakkı kazanıyorsunuz; damgalanacak özel bir sayfa var.”