Google, 20 yıllık çalışanını beklenmedik bir biçimde e-posta ile kovdu

Zoe

New member
Artık eski bir Google mühendisi olan Jeremy Joslin, şirkette 20 yıl geçirdikten daha sonra beklenmedik bir biçimde bir e-posta ile işten çıkarıldığını Twitter üzerinden duyurdu. Öte yandan Google ve başka teknoloji şirketlerindeki dev işten çıkarmalar ise devam ediyor.

Google bir süre evvel global işgücünün yüzde 6’sına denk gelen yaklaşık 12.000 çalışanını işten çıkartacağını duyurmuştu. Bu duyuru Google ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai tarafınca geçtiğimiz hafta ilan edilmişti. İşten çıkarmaların sebebi ise şirketin epeyce fazla insanı fazlaca süratli bir biçimde işe alması ve gelinen noktada kimilerinin işten ayrılmasının artık “ekonomik gerçek” haline gelmesi olarak gösteriliyor.

Google, bir daha yapılanma sürecinde

Bu bağlamda 2003 yılında şirkette çalışmaya başlayan Google mühendisi Jeremy Joslin, kendisine işten çıkarıldığını bildiren bir e-postayı gördükten daha sonra işten çıkarılmasını “tokat yemiş” olarak nitelendirdi. Joslin işten çıkartılmasını beklenmedik olarak tabir ederken süreç içerisinde işinin tehlikede olduğu hissine de hiç kapılmadığını söylüyor.

aynı vakitte birdenbire işten kovulan tek kişi Joslin değil. Google’da 17,5 yıl geçiren araştırma bilimcisi Dan Russel ve 15 yıldır şirkette bulunan pazarlama müdürü Elizabet Hart da ani ve beklenmedik bir biçimde işten çıkartıldıklarını söylüyor.

Raporlar Google’ın işten çıkarmalarının hiç bir biçimde performansa dayalı olmadığını ve işten çıkarmaların temelinde bir daha yapılanma olduğunu gösteriyor. İşten çıkarılan birtakım eski çalışanlar Google’ın insanları tek kullanımlık olarak gördüğünü belirtiyor. Öte yandan Google, odağını yapay zeka konusuna çevirmeyi düşündüğünü ve bu alana ağırlaşacağını duyurmuştu.