Halka açık kripto şirketleri yükselişine devam ediyor

Mustafa

New member
Investing.com – Kripto piyasasındaki düşüşe bağlı olarak 2022 yılında ağır kayıplar veren kripto şirketlerinin payları, piyasaların toparlanmasıyla birlikte yılbaşından bu yana süratli bir yükseliş ivmesine girdi.

Bitcoin madencilik şirketleri borsada moral buluyor

2022’nin son çeyreğinde maliyetlerini karşılayamayacak duruma gelen büyük kripto madencilik şirketlerinden kimileri iflasını açıklamak zorunda kalırken kimileri ise iflasın eşiğinden döndü. Bu şirketler içinde Argo Blockchain, Ekim ayında iflas açıklamamak için finansman arayışında bulunduğunu beyan ettiği sırada şirketin pay fiyatı 2 doların altında düştü. Devam eden günlerde finansman açığını kapatamayan şirket düşüşe devam etti ve yıl sonunda Nasdaq borsasında 0,36 dolara kadar geriledi.

Ancak Aralık ayında Galaxy Digital, şirkete yardım elini uzattı ve Argo’ya 100 milyon dolarlık bir finansman sağladı. Buna karşılık madencilik şirketi, Helios tesisini 65 milyon dolara Galaxy Digital’e devrederken şirketten 35 milyon dolarlık kredi kullandı. Argo Blockchain, Galxy ile mutabakatını duyurduktan daha sonra pay fiyatı sert bir yükseliş gördü. O denli ki Argo payı, 0,36 dolardaki taban düzeyinden bu hafta 2 dolara kadar yükselerek %440’a ulaşan bir yükseliş kaydetti. Lakin pay, hâlâ 21 dolardaki tepesinden %980 oranında düşük seyrediyor.

Dünyanın en büyük madencilik şirketlerinden biri olan Core Scientific ise geçtiğimiz ay iflas müracaatında bulunmak zorunda kaldı. CORZQ payı, yıla 0,04 dolar düzeyinden başladıktan daha sonra bugün 0,11 dolar düzeyindeki fiyatıyla %180’i bulan paha artışı kaydetti.

ABD’nin en büyük borsası Coinbase’in payı ise kripto piyasasıyla paralel olarak yükselişini sürdürüyor. COIN, yıla 36,49 dolardan başladıktan daha sonra artan taleple %70 pahalanırken 56 dolar hududuna kadar yükseliş gördü. Coinbase ile ilgili son gelişmelerde Moody’s şirketin finansal görünümünü istikrarlı olarak yorumlamasına karşın notunu düşürdü.

Bu şirketlerin dışında portföyünde en hayli BTC tutan kurumsal şirket olan MicroStrategy’nin payları de ay başından bu yana %70’in üzerinde kıymet artışıyla 250 dolara yükseldi.

Takip etmeniz gereken 5 finansal araç

Piyasaların hareketlendiği şu günlerde yatırımcıların aklında tek bir soru var: Hangi finansal araçları takip etmeliyiz?

Bu sorunun cevabı için 25 Ocak Çarşamba günü saat 20.00’de webinar’ımıza davetlisiniz!

Ömer Faruk Zorbacı, “Ayı mı Boğa mı?” başlıklı yayında takip edilmesi gereken finansal araçlar hakkında ipuçları verecek.

Ücretsiz kayıt olmak için tıklayın.

Yazar: Günay Caymaz