Kimya şirketi: Bayer, ABD’deki glifosat yenilgisine karşı harekete geçiyor

Bakec

New member
Kimyasal şirket
Bayer, ABD’deki glifosat yenilgisine karşı harekete geçiyor

Bayer, 2018 yılında Monsanto’yu milyar dolara satın alarak glifosat içeren yabani ot öldürücü Roundup’ın etrafındaki sorunları kendi eline aldı. Fotoğraf

© Hendrik Schmidt/dpa-Zentralbild/dpa


Bayer, Monsanto’nun satın alınmasıyla birlikte yabani ot öldürücü Roundup’la ilgili sorunları da şirkete taşıdı ve çok sayıda tazminat davası açtı. Şirket yeni bir kararı kabul etmek istemiyor.

İlaç ve tarım grubu Bayer, ABD’de milyarlarca dolarlık tazminat davasına itiraz etmek istiyor. Bayer sorulduğunda, “Karar geçerli olmayacak, buna kesinlikle itiraz edeceğiz” dedi. Cuma günü jüri, şirketi glifosat denemesinde 1,5 milyar dolardan fazla ödemeye mahkum etti.


Ot öldürücü Roundup’ın üç eski kullanıcısına ilgili ödemeler verildi. Tartışmalı ürünü kanserlerinden sorumlu tuttular. Jefferson City, Missouri’deki federal mahkeme jürisi, James Draeger, Valorie Gunther ve Dan Anderson’a toplam 61,1 milyon dolar tazminat ve her birine 500 milyon dolar cezai tazminat ödenmesine karar verdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde jüriler genellikle davacılara büyük meblağlar verir ve hakimler daha sonra bu miktarları düşürür.


Bayer karara karşı harekete geçmek istiyor. Cezai tazminatın miktarı tek başına Amerikan Anayasasını ihlal etmektedir. Grup, yaptığı açıklamada, “Önceki davalardan farklı olarak, son davalarda mahkemeler, davacıların düzenleyici ve bilimsel gerçekleri yanlış beyan etmesine uygunsuz bir şekilde izin verdi” dedi.


Bayer’in son kararların revize edilmesi yönünde “güçlü argümanları” var. Grup, son 13 davanın dokuzunu kazandı ve davaların çoğunu çözüme kavuşturdu. DAX grubu, “Gerekirse temyizde sağlam bilimsel ve düzenleyici kanıtları mahkemede savunmaya devam edeceğiz” dedi. Bayer glifosatın güvenliği konusunda ikna olmaya devam etti.


Bayer, 2018 yılında Monsanto’yu 60 milyar dolara satın alarak glifosat içeren yabani ot öldürücü Roundup’ı çevreleyen sorunları kendi eline aldı. Aynı yıl, DAX grubuna karşı verilen ilk karar ABD’de bir dava dalgasına yol açtı. Bayer, 2020 yılında davaların çoğunu sorumluluk kabul etmeden çözmek için milyar dolarlık bir program başlattı.


Bayer halihazırda davaların çoğunu işleme aldı.


dpa

#Konular