Kırkpınar Başpehlivanı Cengizhan Şimşek’ten savlara karşılık

Yasmin

New member
Kırkpınar Başpehlivanı Cengizhan Şimşek, ‘men cezası’ haberlerine ait açıklama yaptı. Karşılaşmalar daha sonrası verdiği numunelerin pak çıktığına ve yasaklı unsur kullanmadığına vurgu yapan Şimşek açıklamasında şu sözlere yer verdi:
“2016 yılında WADA (Türkiye Anti Doping Ajansı) doping havuzuna dahil edildim. niye ve ne için niçini bilinmeden havuza alındım bilmiyorum. Buna Karşın her ay nerde olduğumu, nerede idman yaptığımı, nerede kaldığımı bildirmem için bana mail attılar ve her ay rutin olarak eksiksiz bir biçimde yapıyordum. Orta ara kışın dahi gece-gündüz şafak operasyonu yapar üzere meskenime baskına numune almaya geldiler ve her kezinde numunemi verdim. 4 sene boyunca bütün yapılan testlerimin hepsinde tertemiz çıktım. Biliyorsunuz ki ailem yaylada hayvancılıkla uğraşıyorlar, köyümüze erzak götüren minibüsçü bir abimin, annemin ve babamın epey hasta olduklarını ve durumlarının uygun olmadığını söylemiş oldu. (2020 pandemi ve Coronavirüs hastalığının en üst düzeyde olduğu vakit içinder) Hali hazırda pandemi kaideleri ve durumu da olduğu için apar topar yanlarına gittim ve bir süre orada kaldım. Aklıma hiç bulunabilirlik yer bildirimi gelmedi bile aslına bakarsan gelseydi de internet ve telefon çekmiyor. Ortadan 1 ay geçti güzelleştikten daha sonra yeniden antrenmanlarıma devam etmek için merkeze indim ve indiğimde tarafıma atılan mailde savunmam istenmiştir. Savunmada olduğu üzere anlattım. Federasyon bana savunmamdan daha sonra 6 ay ceza verdiğini bildiri etti ve bende bu biçimdeki hem Federasyon İdare Heyeti üyesi tıpkı vakitte kulüp antrenörümüz Hasan Aydın’a durumu anlattım. Hasan Aydın hocam şu an ki Güreş Federasyonu Lideri Erdem Eroğlu ile konuştuğunu ve cezayı ve belgeyi hallettiklerini, çözdüklerini tabir ederek ‘sen idmanlarını yap güreşini yap’ diye bana söylemiş olduler. Ben de ‘bir yanılgım varsa cezamı çekeyim’ dememe karşın, senin biz ilaç kullanmadığını aslına bakarsan biliyoruz sen güreşmeye devam et dediler.

2021 ve 2022 senelerında aralıksız her güreşe girdim elimden geldiğince sevenlerimi keyifli etmeye çalıştım, 2016 yılından beri de pek epeyce güreşte doping numunesi verdim hiçbir biçimde de vermiş olduğum testlerde yasaklı unsur çıkmamıştır. 2022 yılında Kırkpınar güreşlerinde altın kemeri Allah’ın müsaadesi ile kazandım. Antalya’ma getirdim. Allah nasip etti aldım ve bir daha 2022 Kırkpınar’da doping numunesi verdim, bir daha yasaklı husus ve doping hususuna rastlanmadı. Her zamanki üzere tertemiz çıktım. Şu an bir daha veririm sonuna kadar vermeye hazırım hiç bir vakit numuniçin kaçmadım kaçmam da…”

“15 yılımı verdim bu kemeri aldım. Kimseye de vermeye niyetli değilim”
“Ben Türkiye Güreş Federasyonu liderini arayarak her vakit sordum, “Güreşmemde sakınca var mı?” diye fakat daima külfet yok dediler. Antalya Büyükşehir Belediyesi güreş sorumlusu, Elmalı Belediye Lider Yardımcısı ve Güreş Federasyonu As Lideri Hasan Aydın hocama her vakit danıştım. ‘Abi var ise bir cezam çekeyim’ dedim. Kendileri bana her vakit, ‘hayır hiçbir zahmet yok, biz Onur liderle hallettik’ dediler. Artık ben TGF’den sorumlu bizlerin lideri Gurur Eroğlu’na ve kulübümüzün antrenörü Hasan Aydın’a inanmasa mıydım? Sonunda birisi antrenörüm ve yetkili hocam, oburu Türkiye Güreş Federasyonu Liderim. Ben onlar ne derse, bana ne bildirim ederlerse onu yapmak ile mükellefim ve onu yapmaya mecburum. Bilenler bilir; ben alnımın akı ile Edirne er meydanında tek başıma savaştım herkese ve her şeye karşın dik durdum, emek verdim 15 yılımı verdim bu kemeri aldım. Kimseye de vermeye niyetli değilim her türlü yasal haklarımı avukatlarımla bir arada savunacağım. CAS’a kadar başvuracağım. Masa başı kurbanı olmak istemiyorum, şuan bunu yapmaya çalışıyorlar. Tüm güreş ve spor topluluğunun takviyesini bekliyorum. Bu emek hırs çaba bu biçimde bir haksızlığa uğramamalı, uğrayamaz.
Siz sevenlerimi üzdüğüm için hayli özür diliyorum, bu kemer benim hakkımdır, hiçbir biçimde yanılgım yoktur. Kusuru olanlar cezalandırılması için son damlama kadar savaşacağım. Gayem bu kemeri ebedi olarak Antalya’ma getirmek. Bu gururu tüm Antalyalı hemşerilerime armağan etmektir. Tahkim kurumumuzun bedelli üyelerinin, Türkiye Dopingle Çaba Kurulu’nun yetkililerine her daim saygılı oldum ve bir daha hürmet duyuyorum. Ve şanlı Türk adaletine güveniyorum. Her şeyin iyisini Cenab-ı Allah’ımdan niyaz ederim. Hürmetler sunarım.”