Klasikleri öğretmeye yönelik modern bir yaklaşım — Sanat Gazette

Zoe

New member
Martin Puchner'in projelerinin çoğunun arkasındaki itici güç, eğitimi daha geniş bir öğrenci kitlesine erişilebilir kılmaktır.

İşte bu nedenle, 2000'li yılların ortasında, ülke çapındaki üniversite öğrencilerine klasik metinleri tanıtmak için kullanılan kapsamlı “Norton Dünya Edebiyatı Antolojisi”ni düzenleme gibi zorlu bir görevi üstlendi.

Bu nedenle, öğrencilerin Sokrates, Shakespeare ve Thoreau gibi tarihten ünlü isimlerle doğrudan konuşmalarına olanak tanıyan özelleştirilmiş yapay zeka sohbet robotları geliştirmeyi deniyor.

Byron ve Anita Wien Drama, İngiliz ve Karşılaştırmalı Edebiyat Profesörü Puchner, “Eğitimde o kadar çok engel olduğunu düşünüyorum ki, teknoloji veya antolojiler gibi pedagojik araçlar yoluyla bunları azaltma fırsatı bulduğum her yerde varım” dedi.

Puchner, bu ay beşinci baskısını öğrencilerin karşılaştırması için farklı metin çevirileri sağlayan yeni bir özellik ile yayınlayan antoloji hakkında konuşmak üzere Gazette ile bir araya geldi — bunlardan biri de yapay zeka teknolojisiyle yapılmıştı. Röportaj uzunluk ve netlik açısından düzenlenmiştir.

Dünya edebiyatından bu kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan bir antolojiyi düzenlemek nasıl bir şey?

Hiç kimse bu ölçekte edebiyat konusunda eğitimli değil. Geriye dönüp baktığımda eğitimde bu büyük resme ne kadar az vurgu yapıldığına şaşırıyorum. Ancak edebiyata, kültüre, tarihe 100 veya 200 yıllık parçalar halinde baktığınızda göremeyeceğiniz kalıpları ve gelişmeleri görmenizi sağlıyor. Benim için tamamen hayat değiştirici oldu. Öğretmenler de dahil olmak üzere böyle bir antolojiyle ilk karşılaşan herkes, “Burada varlığından bile haberdar olmadığım çok şey var” diyecektir. Bu Amerikalı öğrenciler için olduğu için, dünyanın geri kalanını öğrenmenin bir yoludur. Burada biraz Amerikan edebiyatı ve biraz İngiliz edebiyatı da var, ancak vurgu diğer her şey üzerinde.

“'Acaba sohbetin diyalojik biçimini kullanarak Sokrates gibi diyalojik filozoflara ulaşabilirsem ne olur?' diye düşündüm.”
Özelleştirilmiş yapay zeka sohbet robotları, tarihi şahsiyetlerle onların sözleri ve fikirleri üzerinden sohbet etmenize olanak tanır.

Bu antoloji Afrika ve erken Amerika'daki sözlü hikaye anlatma geleneklerinden daha fazla materyal içeriyor, bana bundan bahseder misin?

Yerli Amerikan edebi gelenekleri, Afrika edebi gelenekleri de dahil olmak üzere sözlü edebiyatı nasıl dahil edeceğimiz konusunda daha bilinçli bir şekilde düşünmeye başladık. Antolojide her zaman yazıya geçirilmeden önce sözlü olarak aktarılan metinler vardı (örneğin, Batı Afrika “Sunjata Destanı”) ve her zaman 19. yüzyılda yazılmış bir peri masalları ve halk hikayeleri kümesi vardı. Ancak bunu gerçekten sistematik bir şekilde düşünmedik – bu sefer bunu yapmaya çalıştık, özellikle kronoloji açısından. Bir antoloji çoğunlukla bir şeyin yazıldığı zamana göre kronolojik olarak düzenlenir, ancak bir şey yüzyıllar boyunca aktarıldığında ve sonradan akla gelen bir düşünce veya bir antropolog tarafından yazılmış olabileceğinde bu pek işe yaramaz. En azından tematik kümelerde, belirli bir dönemde yazılmış metinleri daha sonra yazılmış ancak ilginç bir tematik bağlantısı olan diğer metinlerle karıştırmaya karar verdik.

Bu sayımızdaki yeni “Çeviri Laboratuvarı” özelliğinden bahseder misiniz?

Çeviri büyüleyici bir konudur, çünkü dünya edebiyatının akışını sağlayan şey budur. Hiç kimse bu dillerin hepsini bilmiyor. Yani büyük resim veya kültürler arası okuma yapmak istiyorsanız bunu çeviri yoluyla yapmalısınız. Bazen bu bir utanç olarak ele alınır – karşılaştırmalı edebiyat alanındaki akademisyenler bu konuda çok kibirli olabilir – ancak iyi çevirilerden elde edebileceğiniz inanılmaz miktarda içgörü vardır. Ayrıca farklı çevirmenlerin buna farklı açılardan nasıl yaklaştığını görmek de harika. Rilke'nin “Arkaik Apollon Gövdesi” modernist bir şiirdir, son derece belirsizdir, çok zordur, orijinal Almancası dahil. Bir sürü çevirimiz var: Çevirilerden biri yayıncımız Norton'un eşi ve kurucu ortağı tarafından yapıldı, bir diğeri benim tarafımdan yapıldı, biri de Google Translate tarafından yapıldı. Bunun öğrencileri çeviriye nelerin girdiğini düşünmeye teşvik edeceğini düşündüm. Öğrencileri en son çeviri yazılımlarını denemeye ve bu farklı makine çevirilerinin zor metaforları nasıl ele aldığını görmeye teşvik ediyoruz.

Sen yaratıyordun özelleştirilmiş AI sohbet robotları Sokrates, Aristoteles ve Konfüçyüs gibi tarihi figürleri kişileştiren. Bunları yaratmanız için size ilham veren ne oldu?

Yapay zeka ile diyalog yoluyla etkileşime giriyoruz. Antik çağdaki düşünürler, Sokrates, Konfüçyüs, Buda, okuryazar toplumlarda yaşadılar, ancak hiçbiri tek bir kelime yazmadı – canlı diyalog, belirli soru-cevap stilleri konusunda ısrar ettiler. Öldüklerinde, öğrencileri kelimelerini yazdılar ve bu felsefi diyalogları icat ettiler. “Bu sohbet robotları aracılığıyla ortaya çıkan yeni bir diyalog biçimi olması ilginç, sohbetin diyalog biçimini Sokrates gibi diyalog filozoflarına erişmek için kullanabilirsem ne olur acaba?” diye düşündüm. Tanımlı bir veri kümesi yüklüyorsunuz – diyelim ki Platonik Diyaloglar – ve sonra talimatlar üretiyorsunuz. Deneme yanılma yoluyla, bu veri kümesi ve talimatların birleşimini Sokrates'le konuşabileceğiniz şekilde nasıl şekillendireceğimi buldum. Talimatlarda, çok sayıda, bilirsiniz, “Bunu yapma”, “Şunu yapma” var. Temel olarak, Sokrates olmanın ve konuşmanın ne anlama geldiğini tanımlamanız gerekiyor. Sokrates diyaloglarını yazmadığı için, “Diyaloglara atıfta bulunun” demek zorunda kaldım, ancak “Öğrencim Platon tarafından daha sonra kaydedilen bir sohbette şunu gözlemledim…” demek zorunda kaldım. Bunun somut olmasını ve metinden gerçek alıntılar ve cevapları vermesini istedim. Bu figürlerle sohbet etmek eğlenceli. Bence onlardan gerçekten bir şeyler öğreniyorsunuz.

Peki yapay zekanın beşeri bilimleri etkileme potansiyeli konusunda ne kadar endişeli veya iyimsersiniz?

Silikon Vadisi öngörülerinde o kadar fütürist ki, bazen buna karşı hassas olduğumu kabul ediyorum, çünkü sanat ve beşeri bilimlerdeki hemen hemen herkes tüm bunlara karşı çok ani tepki gösteriyor. Ancak ütopik vaatlerin her zaman gerçekleşmediğinin ve bunun kesinlikle yapay zeka için de geçerli olacağının farkındayım. Teknolojiler araçlardır ve bunları nasıl iyi kullanacağınızı öğrenmek iyidir. Olanakları ve sınırlamaları vardır. Bence insanlar çok fazla korku hissediyor; zihnimizde genellikle bir tür küçümsemeyle eşleştirilmiş tüm bu bilim kurgu senaryoları var. “Yapabileceği tek şey bu mu?” “Bu gerçek sanat değil.” Bence bunun ötesine geçmemiz gerekiyor, gerçekten öyle düşünüyorum.