Konyaspor’un yıldızından Aykut Kocaman itirafı! Sergen Yalçın kelamları

Yasmin

New member
Konyaspor’un Boşnak yıldızı Amir Hadziahmetovic, Konyaspor’un bu sezonki yükselişi, geçmiş periyotlarda yaşadıklarını ve mesleğine dair birfazlaca soruya yanıt verdi. Futbol Arena’ya konuşan Amir Hadziahmetovic, Aykut Kocaman ve Sergen Yalçın hakkında itiraflarda bulundu.

Savaş niçiniyle Danimarka’ya giden Boşnak bir ailenin oğlu olan Amir, sokakta başladığı futbola bugün başarılı bir biçimde devam ediyor. Avrupa gruplarını peşinden koşturan 25 yaşındaki oyuncu, İngiltere ve İtalya Ligi’ni epey beğendiğini söylemiş oldu. Aykut Kocaman’dan futbolu öğrendiğini anlatan Boşnak orta saha oyuncusu, İlhan Palut için ise ‘her şeyiyle tam bir teknik yönetici. Kenarda onu gördüğümüzde maça ayrıyeten motive oluyoruz’ dedi.

-Konyaspor’dan teklif geldiğinde yaşça küçük olduğun için bir çekincen oldu mu? Öbür bir ülke, öbür bir lig…

Bir saniye bile telaşım olmadı. O sıralar, ülkemden ayrılıp yeni bir maceraya atılmak için en uygun vakit olduğunu düşünüyordum. Tıpkı biçimde Bosna Hersek’teki kadro arkadaşım Bajic de Konya’daydı. Onunla gelmedilk evvel konuştum. Benim açımdan hayli kolay bir tercih oldu.

-Konya, ömründe futbol ve yaşantı olarak ne değiştirdi?

Daha güzel bir oyuncu oldum. Konya’daki 6 yıl boyunca insan olarak da daha uygun birisi oldum. Çok genç yaşta buraya geldim. Geldiğimde çocuktum diyebilirim. Kendimi buldum.

-Başarılarla geçen periyotta yaşça küçük olmana karşın sen de daima oynuyordun. O periyodu anlatır mısın? Aykut Kocaman, epeyce güvenmişti sana.

ömrümün en başarılı ve memnun devirleriydi. Birebir biçimde bu dönemi da eklemek istiyorum. Bu dönem da birebir hissiyat ortasındayım. Aykut Kocaman, o devirde benim için her şeyi fazlaca kolaylaştırdı. Bana güvendi. Birfazlaca oyunda çaba ettim. Oynaya oynaya daha epey özgüvenimi yakalamış oldum. Kendi yepyeni durumumda oynamasam dahi her oyunu oynadıkça futbol hakkında yeni bir şeyler öğrenmiş oldum. Kendisine bu vakitte vermiş olduğu katkıdan dolayı teşekkür ediyorum.

-Aykut Kocaman, birinci vakit içinder seni sol kanatta oynatıyordu. Oradaki performansını nasıl değerlendiriyorsun?

En güzel performanslarımın olduğu düşünmüyorum. Birinci başlarda epeyce da rahat edemedim sol kanatta. O dönemin sonuna yaklaştığımızda o durumu benimsedim. Çok daha rahattım artık. Dönemin sonuna hakikat beni ikinci forvet ve on numara olarak da kullandı. Farklı durumlarda da kullandı. O dönem futbol hakkında en hayli bilgiyi edindiğim periyottu. Çok da enteresan bir durum. Kendi durumumda oynamıyordum fakat farklı konumlarda nasıl oynandığını öğrenmiş oldum. Bugün almış olduğumuz başarıda Aykut hocanın başarısı var. Ben o denli düşünüyorum. Onun periyodundan hala daha oynamakta olan oyuncular var, grupta bu periyoda kadar gelen. Nitekim futbol filozofisini bize güzel yerleştirdi. Nitekim teşekkür ediyorum.

-Aykut Kocaman, Balkan ekolünü Konya’ya getirdi. Birbirini tanıyan ve birbirine yakın toplumların bir ortada olması başarıyı etkileyen en kıymetli etkenlerden birisi oldu mu?

Futbol transfer marketinde Balkan oyuncular epeyce ucuz. Bilhassa Bosna Ligi’nden gelecek oyuncular, fiyat olarak uygun. Bosna’da biroldukça yetenekli oyuncu var ancak dışarıya pek kendilerini gösteremiyor. O dönem epeyce âlâ bir ekip kuruldu. Öncelikle oyuncuların epeyce güzel bir karakterleri vardı. İçlerinde futbol yetenekleri yüksek olan oyuncular da vardı. bu türlü 2 dönem boyunca başarıyı yakalamış olduk.

-Konyaspor, Aykut Kocaman’dan daha sonra bir duraklama periyodu yaşadı. O süreçte tam olarak neler yaşandı? niye başarısız olundu?

Hocaların sık sık değişmesi. En başta hiç de kolay bir durum olmadı. İsimleri vermeye gerek yok. Uygun hocalar da vardı, makus hocalar da… Hoca konusunda bir müddetklilik olmadığından dolayı dikiş tutmadı. Yeni bir hoca geldiğinde birtakım oyuncuları seviyordu. Öteki bir hoca geldiğinde ise öteki oyuncuları seviyordu. O periyot yapılan bir sürü transfer de kadrosu kaosa sürükledi.

-Şampiyonluk kadar bedelli olan Sergen Yalçın’lı periyottan bahseder misin?

Onun periyodunda oynamadım zira sakattım. Dışarıdan gördüğüm bir gözle anlatacak olursam; Sergen Yalçın geldiğinde ekip fazlaca memnun oldu. Büyük bir oyunculuk mesleğinin olmasıyla bir arada kendisi de epey bedelli bir hoca. Bizi ligde tutarak nitekim mucizeyi gerçekleştirdi.

-Peki, yeni bir hoca geldiğinde onun futbol geçmişine bakıp etkileniyor musun? Futbol geçmişi zayıfsa ön yargı oluşuyor mu?

Tahminen kimi oyuncuları etkileyebiliyordur lakin hayli büyük bir etken olduğunu düşünmüyorum. Daha değerlisi hocanın, çalıştırıcı olarak mesleğine bakılıyor. Şimdiye kadar ne yapmış diye. Bu nokta kıymetli. Birinci haftalarda esasen hocanın özelliklerini bakılırsabilirsiniz aslına bakarsanız. Kadroyla olan irtibatı, idman şekli, maçlardaki tahlilleri ve taktikleri… Kendisini muhakkak eder. O yüzden kimseye karşı ön yargılı değilim.

-İlhan Palut, Konyaspor’da neyi değiştirdi de muvaffakiyet geldi?

Konya periyodu boyunca maçlara olan hazırlanışı, taktiksel mantalitesi ve görüşmede yapmış olduğu tahlil biçimi şuana kadar en güzeli diyebilirim. İlhan Palut, olumlu futbolu oynatmaya çalışan kıymetli hocalardan bir tanesi. Bir hocaya sahip olması gereken her özelliğe sahip. kimi vakit makus geçen bir maçın birinci yarısından daha sonra soyunma odasına geliyor. Birkaç dakika başka bir yerde hududunu geçirdikten daha sonra yanımıza yaklaşıp bizleri yatıştırıyor. Maça motive ediyor. bu türlü ikinci yarıya başlıyoruz. En değerlisi oyuncularına güveniyor. O da fazlaca güzel biliyor ki biz kulüp ve onun için yüzde 100’ümüzü veririz. Bu yüzden kimi vakit hakemlere karşı agresif olabiliyor. İnanıyorum ki Türkiye’deki en güzel hocalardan birisi olacak. Onu saha kenarında görür görmez bize de ekstra bir güç oluyor.

-Futbolu bırakıp hocalığa yeni başlayan isimler hakkında ne düşünüyorsun? Nuri Şahin kısa vadede başarıyı yakaladı. bir daha Volkan Demirel ve Emre Belezoğlu üzere örnekler de var. Sen kendini şuan için hocalığa hazır hissediyor musun?

Bana olan övgülerinden dolayı Nuri Şahin’e teşekkür etmek istiyorum. Antalyaspor’da hayli uygun bir iş çıkarttığını düşünüyorum. Duyduğuma nazaran; birfazlaca oyuncu mutluymuş ondan. Çok hoş bir hocalık mesleğinin olacağına inanıyorum. Kendime gelecek olursam; hoca olmayı şuan düşünmedim. Şuan için kendimi kâfi hocalık bilgisine sahip olarak görmüyorum. İleriki devirde tabi ki neler değişir bilemiyorum.

-Bugün hoca olsan oyun stili olarak kimi örnek almak istersin?

Çağdaş futbolda en zirvedeki hocalar Klopp ve Mourinho… Onların oynama biçimi beni hakikaten inanılmaz derecede heyecanlandırıyor. Onların oyun usullerini hayli beğeniyorum.

-Kendini oyun olarak hangi lige yakın görüyorsun?

İngiltere Ligi’ni fazlaca beğeniyorum. Orada oynamak bir hayaldir. İkinci sıraya İtalya’yı koyabilirim.

-Bajic yapamadı fakat İtalya Ligi’nde… (Gülerek)

Maalesef. (Gülerek)

-Ozan Tufan da ‘İngiltere Ligi fazlaca yorucu oluyor, daima akan oyunda soluk alamıyoruz’ demişti. Kendini şuan için orada oynamaya hazır hissediyor musun?

Bunu fazlaca düşünmedim lakin herbiçimde birkaç ay kendimi oradaki futbola adapte etmek için müddete gereksinimim olabilir.

-Bundan daha sonrası için neler düşünüyorsun Mukavelen de var 2024’e kadar. .Çoğu eski grup arkadaşların gitti sen kaldın.

Bir yere gideceksem de Konyaspor’dan hoş ayrılmak isterim. Her oyuncu Avrupa’nın en âlâ liglerinde oynamak her oyuncunun hayalidir. Benim de bu biçimde bir hayalim var ancak o dönemim ne vakit geleceğini çabucak hemen bilemiyorum.

-Şampiyonlar Ligi müziğini de Konya’da duymak istiyorsun değil mi?

Tabi ki de duymak istiyorum.

-Takımdan ayrılan eski oyuncularla görüşüyor musun? Bu periyot için neler diyorlar?

Bajic, Ali Çamdalı ve Ali Turan ve Selim Ay ile mesajlaşıyoruz. Şuan ki muvaffakiyetten dolayı fazlaca memnun olduklarını yazıyorlar. Geçmiş periyotta ne kadar hoş günlerimiz olduğunu anımsıyoruz.

-Bu dönem için bir özet geçmek istersen neler söylemek istersin? Memnunluk ve gözyaşı hepsi var…

Konya’daki en güç dönemim. Bilhassa Ahmet Çalık’tan ötürü… Çok yakın arkadaşımdı. Olanlardan dolayı hepimiz çok derecede özeldik. Ailesine sabırlar diliyorum. Kendisinin de yeri cennet olsun. Biroldukça hoş sonuç aldık. İkincilik yarışında olmamızın bir talihten ibaret olmadığını düşünüyorum. Kazanamadığımız biroldukca maçta da oyunun hakimi bizdik. Umarım kalan 5 haftada da bu hoş sonuçlardan almaya devam ederiz ve dönemi ikinci sırada tamamlarız.

Bu dönem sakatlık sorunu pek yaşanmadı. Bunda İlhan Palut’un idman metotları tesirli oldu mu?

İdmanlar konusunda hocalar epeyce büyük iş çıkartıyorlar lakin bunun ötesi de var. Kendim için söyleyecek olursam evvelinde hayatış olduğum sakatlıklardan daha sonra büyük bir profesyonele dönüştüm. Her gün bedenimi en yeterli biçimde muhafazaya çalışıyorum. Profesyonelce davranıyorum. Yeni şeyler öğreniyorum. İdman ve daha sonrasındaki toparlanma sürecini hayli âlâ bir biçimde geçiriyorum. Bu sezonki sakatlamamın en büyük etkeni de bu tavrın.

-Maçlardan bir gün daha sonra yenileme idmanı yapıp, sonraki gün de müsaade kullanılıyor. Bu da bedenin dinlenmesinde kıymetli etken oluyor mu?

Profesyonel bir futbolcu, maçlardan daha sonraki gün değil de daha sonrasındaki ikinci gün de yorgunluğunun en üstte olduğunu en düzgün bir biçimde bilir. Maç sırasında hayli efor sarf edip yorulduğumuz için maçtan 2 gün daha sonra idman yapmak epeyce zordu. Ben de hocalık yapacak olursam tıpkı biçimde yol izlerim. Maçtan daha sonraki gün yenileme, sonrasındasındaki gün ise izin…

-Bu dönem epey düzgün bir performans sergiliyorsun. Hakkında çıkan yüksek bonservis bedelli transfer savları seni nasıl etkiliyor?

Yalnızca bunu motivasyon olarak kullanabilirim. Paha gördüğüm için. Kimi periyotlar oldu taraftalar beni ıslıkladılar. Öbür taraftan taraftarların benden şad olması da fazlaca hoş bir şey.

-Geriden gelip oyun kurman seni maç boyunca etkiliyor mu? Abdülkerim’in olmadığı maçlarda daha hayli zorlanıyor musun?

6 numara üzere oynamak fazlaca güç. Karşı ekibin kalesine gitmek hakikaten epeyce güç. Şu epey değerli ki grubumuz atağa çıkmış olsa bile o anda kaptırılan bir topta kontra atağa karşı tedbirimi almam gerekiyor. Bu yüzden diyebilirim ki bu dönem şut denemeleri ya da asistlerde yer almadım. Kadronun daha düzgün futbol oynamasına yardımcı olmak istiyorum. Kadro arkadaşlarıma daha boş alanlar yakalamaya çalışıyorum.

-Kendini en rahat hangi konumda hissediyorsun?

Orta alan en rahat ettiğim yer. Bu alanda 6,8 ya da 10 numara olur fark etmez oynarım. 6 numara olarak yeterli bir oyun kurucu olabilirim. 8’de de ceza alanından ceza alanına box to box oyuncusu olabilirim. 10 numara olarak da rakip gruba pek tehlikeli olabilirim.

-Hangi oyuncuyla orta ikilide daha rahat ettin?

Güç bir soru. Bütün arkadaşlarımla ortak oyunda başka bir bağım vardı. Şuan Soner ve Oğulcan ile düzgün bir etkileşim halindeyiz saha içerisinde. Daha öncesinde Jevtovic, Milosevic ve Çamdalı ile de uygunduk.

-Futbola nasıl başladın?

-Danimarka’daki sokaklarda kardeşlerimle bir arada oynayarak başladım. Oradaki kent kadrosunda oynadım. Babam fabrika çalışanıydı. Bosna’daki savaştan daha sonra Danimarka’ya göç etti ailem. Ben 12 yaşıma geldiğimde ise Bosna’ya geri döndük.

-Danimarka insanı serinkanlı lakin sen sıcakkanlısın. Oranın soğukkanlılığı yalnızca futboluna yansımış üzere. Jonnson hayli soğuk birisiydi örneğin… (Gülerek)

Ailem yepyeni olarak Bosnalı. Meskende her vakit Boşnakça konuşuyoruz. Yaşım 12 olduğunda esasen geri döndük oradan.

-Futbolu bıraktıktan daha sonra hangi ülkede yaşamak istersin?

Muhtemelen Bosna’da yaşayacağım lakin Türkiye ile irtibatı kesmeyeceğim. Gidip geleceğim.

-Futbolcu olmasaydın ne olmak isterdin?

Hiç fikrim bile yok. Bütün ömrüm futbol olunca düşünmedim bile.

-Dizi mi sinema mi?

Dizi.

-Tiyatro mu sinema mı?

Sinema.

-Etli ekmek mi fırın kebabı mı?

Etliekmek.

-Boşnak böreği mi su böreği mi?

Boşnak böreği.

-Kahve mi çay mı?

Kahve.

-Bosna Hersek ülkesi mi Bosna Hersek Mahallesi mi?

Bosna Hersek ülkesi…

-Çevapi mi etliekmek mi?

Çevapi (Biraz düşünerek)

-Dino Merlin mi Tarkan mı?

Dino Merlin

-Aşk mı para mı?

Aşk. Para var aslına bakarsan (Gülüşmeler)

-Sille mi Meram mı?

Meram.

-Hangi kadro arkadaşınla tatile çıkmak istersin?

Marin, Sehic, Amar ve Abdülkerim birinci aklıma gelenler.

-Kavga olsa birinci yanına kimi alırsın?

Abdülkerim.

-Issız bir ormana kimle gitmek istersiniz?

Sehic, zira akıllı.

Hakan Çalhanoğlu Juventus’un meskeninde Inter’e galibiyeti getiriyor