Leipzig Kitap Fuarı: Hata yok, eksiklik var – Merkel geriye bakıyor

Bakec

New member
Leipzig Kitap Fuarı
Hata yok, eksiklik var – Merkel geriye bakıyor

Angela Merkel, Leipzig Kitap Fuarı’nda hayatını anlatıyor. Fotoğraf

© Sebastian Willnow/dpa

Eski şansölye mevcut siyasetin dışında kalmak istiyor. Bununla birlikte, siyasi hayatının son on yıllarına da eleştirel bir şekilde bakıyor.

Eski Şansölye Angela Merkel, anılarında şansölye olarak geçirdiği 16 yıla, tartışmalı kararlara ve aynı zamanda çocukluğuna bakmak istiyor. CDU siyasetçisi Cumartesi akşamı Leipzig Kitap Fuarı’ndaki bir etkinlikte, “Kitap fuarında şunu söylemeliyim: Aynı zamanda kurgu olmayan bir kitap, bu yüzden yanlış beklentiler yok” dedi. İzleyiciler Merkel’i uzun alkışlarla karşıladı. Vedada ayakta alkışlandı.

Merkel, uzun süredir ofis müdürü olan Beate Baumann ile kitabı üzerinde çalışıyor. 2024 sonbaharında piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Eski şansölyenin ziyareti, Leipzig Kitap Fuarı ziyaretçileri arasında şimdiden büyük ilgi uyandırdı. Organizatörlere göre biletler birkaç gün içinde tükendi. Haftalık “Die Zeit” gazetesinin genel yayın yönetmeni Giovanni di Lorenzo ile yaptığı görüşmede Merkel, 2005 ile 2021 yılları arasında aldığı tartışmalı kararları da gözden geçirdi.

Muhatap tarafından politikasının AfD’nin seçim sonuçlarıyla bir ilgisi olup olmadığı sorulduğunda Merkel, özellikle doğu Almanya’daki yüksek onay oranlarıyla ilgili herhangi bir sorumluluğu reddetti. 68 yaşındaki “Almanya’da fikir ayrılığına yol açan siyasi durumlarla uğraşmak zorunda kaldım” dedi.

Yine de, demokratik ilkeleri çiğneyen insanları anlamıyor. Demokratik değerleri paylaşan insanlara odaklanır. Diğerlerini geri almaya çalışmalısın.

Bu yüzden geri geldi

2017’de – yani 2015’teki mülteci kararından sonra – yeniden başlamasının nedeni de kendi kendine “Bu karardan sonra kaçmayacağım” demesiydi.

Örneğin, iklimin korunması açısından Merkel görüşmede eksiklikler olduğunu kabul etti. Mali veya mülteci krizleri gibi olaylar, diğer konuları daha enerjik takip etmesini engelledi. Geçmişe bakıldığında Merkel, Rusya politikasını ve Almanya’yı büyük ölçüde Rus gazına bağımlı hale getiren enerji politikası kararlarını savundu. “Eskiden yaptığımız gibi Büyük Britanya ve Norveç’ten ve Hollanda’dan ithal edilen gazı tercih ederdim. Ama artık mevcut değillerdi. Bizim için soru şuydu: LNG daha pahalı – üçte bir daha pahalı – veya daha ucuz Rus gazı .” LNG sıvı gazdır.

Eski şansölye, di Lorenzo’nun neden geriye dönüp baktığında hatalarını kabul etmekte rahat olmadığı sorusuna direndi. Merkel, “Dürüst olmak gerekirse, şimdi sadece bir hatamı kabul etmek için düşünmediğim bir şeyi söylememin yatıştırıcı bir işlevi olup olmadığını bilmiyorum” dedi.

“Pariteye ihtiyacımız var – her yerde”

Ancak eski şansölye, kadınlara yeterince destek verilmemesinin başarısızlık olduğunu söyledi. “Ulaşmak istediğim hedefe ulaşamadım.” Partisindeki kadın sayısı, geçmişte kadınların yeterince terfi ettirilmediğini gösteriyor. Merkel, “Her yerde eşitliğe ihtiyacımız var” dedi. Bu, “her ne şekilde” olursa olsun Federal Meclis için de geçerlidir.

Kendisine bakıldığında, eski şansölyenin bildirdiği gibi Merkel, kadın formunu kullanmakta hala zorlanıyor. “DAC’de fizikçiydim. Fizik diplomam vardı, diplomam öyle söylüyordu.” Bu arada kendisinden bir fizikçi olarak bahsetmeye alıştı. Aksi takdirde cinsiyet almazlar, dedi. “Sözlüğe her zaman sadık kalırım.”

dpa

#Konular