Öğrenciler ‘The Exorcist’i öne ve ortaya koydu – ve sonra sahneye – Sanat Gazetesi

Zoe

New member
Öğrencilerden, Levine’nin derste “önemli görünüyor” dediği bir soruyla boğuşmaları istenir: “Tiyatroda korku mümkün mü? Bunu filmlerde yapabileceğimizi biliyoruz. Bunu romanlarda yapabileceğimizi biliyoruz ama tiyatro biraz farklı.” Gerçekten de Rab’bin Duası sahnesini canlandıran grup, “perili evlerle ilgili çok araştırma yapmıştı” dedi. (Daha sonra onların da geliştirdiğini öğrendi. protokoller … insanlar kıkırdamaya başlarsa diye.”)

Levine’nin öğrencileri için pek çok konuya değinen bir performans dersi fikri, daha basit müfredatlı dersleri mükemmel bir şekilde tamamlıyor. Müfredat dışında tiyatroya uzun süredir ilgi duyan bir İngiliz yoğunlaştırıcı olarak Matt Given ’25, diğer pek çok büyüleyici temayla kesişen bir performans dersi almak için “akademik olarak titiz” bir fırsattan etkilenmişti. Bunların arasında, “din, korku, çocuklar ve korku, feminizm ve korku, tiyatro ve korku hakkında konuşabileceğiniz sayısız yol – kendimi çok ilgilendirdiğimi düşündüğüm tüm bu harika şeyler” dedi.

Jonathan Weiner ’23, “Bir filmin ve dayandığı kitabın edebi analizleriyle başlayan ve korku türünün ilham verici enerjisinden yeni bir hikaye yaratmaya ve canlandırmaya doğru ilerleyen bir sınıf fikri ilgimi çekti” dedi. İngiliz yoğunlaştırıcı, eğitimini “geleneksel olarak akademik” olarak tanımlasa da, “kalan İngilizce konsantrasyon kredim için seminerlerde yaratıcı çıkışlar arıyordu.”

Levine için filmin cazibesi kısmen kültürel statüsünde yatıyor. “Zombi biçimleriyle gerçekten ilgileniyorum.” Tam olarak ölümsüzler değil, diye açıkladı, ancak “alaka düzeylerini aşmış olsalar bile devam eden bir yaşamı” olan kültürel eserler, dedi. “20. yüzyıla çok uzun gölgeler düşürdüler.” Arthur Miller’ın 1949 tarihli oyunu “Death of a Salesman” üzerine “benzer türden bir yapıt” olarak gördüğü bir önceki dersi denedi. Ancak, bu sınıf öğrencilerin ilgisini çekemedi.

“The Exorcist” çıktığında 3 yaşında olan Levine, filmin ve dönemin yetişkinleri üzerindeki etkisinin uzun süredir ilgisini çekiyor. Bu tür Gotik korkunun köklerini 16. yüzyılın sonları ve 17. yüzyılın başlarındaki Jakoben dramasına kadar izlemeye başladığında, bunun Batı kültürünün kaç yönüne değindiğini fark etti. “Sınıfı kurmak için yapmak zorunda olduğum araştırma gerçekten tatmin ediciydi,” dedi. “Ve okumak istediğim şeyin yarısını bile anlamadım.”

Filmin bugün nasıl karşılanacağı da merak konusu oldu. “Birlikte büyüdüğüm bu nesneyi bir grup öğrenciye fırlatıp ne yaptıklarını görerek anlamaya çalışmak benim için bir araç,” dedi. “Bir anlamda onlardan ne olduğunu öğrenmeye çalışıyorum.”