Oyun yazarı Heidi Schreck için 'Vanya Amca' ne anlama geliyor? – Sanat Gazetesi

Zoe

New member
Oyun yazarı Heidi Schreck, “Anayasa Benim İçin Ne İfade Ediyor?” adlı eseriyle eşine az rastlanır bir başarı elde etti. Yine de yönetmen Lila Neugebauer, Anton Çehov'un kalıcı başyapıtı “Vanya Amca”yı yeniden canlandırmak için kendisine yaklaştığında kendinden şüphe etmeye başlamıştı.

Schreck, yakın zamanda Farkas Hall'da bir dinleyici önünde İngilizce Profesörü Derek Miller'a şunları söyledi: “Gerçekten çok korktum, 'Bu kadar harika çeviri varken neden başka bir çeviri olsun ki?' diye düşündüm.”

İlk kez 1899'da Moskova'da sahnelenen “Vanya Amca” defalarca tercüme edilip sahnelendi; 11 yapımla yalnızca Broadway'de sahnelendi. Nihayetinde, Misafir İngilizce Öğretmeni kendi versiyonunda ilerlemenin bir yolu olduğuna karar verdi.

Schreck, “Karar verdim… Bu oyunun ruhuna anladığım kadarıyla sadık kalmaya çalışacağım” dedi. “Benim tek amacım bu: bu oyundan hissettiklerimi ve elde ettiklerimi – oyun hakkındaki kendi anlayışıma ve Rusça anlayışıma dayanarak – yapmaya çalışmak ve onu gerçek hissettiren, şu anda oluyormuş gibi hissettiren bir dile koymak. ”

Schreck'in “Vanya Amca”sı 24 Nisan'da Lincoln Center Tiyatrosu'nda gösterime girdi ve başrolde televizyon dizisi “The Office”ten Steve Carell yer aldı. Schreck, “Vanya”yı 19. yüzyıldan kalma bir Rus mülküne yerleştirmek yerine, yakın gelecekte ABD'deki bir aile çiftliğine yerleştiriyor (“belki Massachusetts” diye önerdi).

Çehov'un kırsal bir mülkteki bir grup karakter arasındaki varoluşsal korku ve boşa giden rüyalar hakkındaki dramı, David Cromer'in geçen yıl Manhattan'daki bir çatı katındaki sahnelemesinden Simon Stephens'ın Londra'daki her rolünde Andrew Scott'ın oynadığı 2023 versiyonuna kadar son yıllarda yeniden canlandı. Bu baharda “Oyun Yazarlığı Atölyesi: 21. Yüzyılda Oyun Yazma” dersini veren Schreck bunun nedenini anlayabiliyor. 1890'ların Rusya'sı, sınıf ayrımları, servet eşitsizliği ve büyüyen siyasi hoşnutsuzluğuyla bugün izleyiciler için son derece bağdaştırılabilir bir duygu.

Schreck, “Bir salgından sonra bu ülkede geçen son birkaç yılın yorgunluğu 'Vanya Amca'da da çok hissediliyor” dedi. “'Şu anda burada olabilir' demek istedik.”

Ancak 17 yaşında Rusça öğrenmeye başlayan ve üniversiteden sonra Sibirya ve St. Petersburg'da yaşayan Schreck'in, açıkça Rusça veya 19. yüzyıl hissi veren her türlü dili ortadan kaldırması gerekecekti. Zorluklar kelimeyi içeriyordu ÇudakBu, “Vanya” çevirmenlerinin onlarca yıldır kafasını karıştıran bir konu. Garip, eksantrik bir kişi veya yabancı anlamına gelen, Çudak Çehov'un orijinal metninde birkaç kez geçiyor.

Schreck “sürüngen”in fazla olumsuz, “uyumsuz”un ise fazla eski moda olduğuna karar verdi. “Tuhaf” kulağa pek doğru gelmiyordu. Sonunda ünlü Çehov çevirmeni Paul Schmidt, Yüksek Lisans '59, Ph.D. tarafından kullanılan aynı kelime olan “ucube” kelimesini kullandı. '74.

Schreck, “'Eh, bu harika bir kelime' diye düşündüm” dedi. “Sonundaki 'k' sesi harika. Çudak. Çatlak.”

Schreck'in Miller'la yaptığı sohbet ayrıca Seattle'da arkadaşlarıyla deneysel tiyatro oyunları yazıp sahnelemesiyle başlayan ve aralarında “I Love Dick”, “Milyarlarca”, “Hemşire Jackie”nin de bulunduğu televizyon programları için yazdığı New York'ta devam eden kariyerine de değindi. ve “Başka Yerlerden Gönderiler.”

Ancak televizyonda geçirdiği beş yılın ardından Schreck tiyatroyu özledi ve dikkatini ABD Anayasası hakkında yazdığı bir oyuna vermeye karar verdi.

“Anayasa Benim İçin Ne İfade Ediyor”, Schreck'in anayasa tartışma yarışmalarına katıldığı lise yıllarından ilham alıyor ve gerçek bir lise öğrencisiyle canlı bir tartışma sahnesine yer vermesiyle ünlü. Tony adayı gösteri 2019'da Broadway'de, ardından 2020'de Amazon Prime'a gelmeden önce ülke çapındaki sinemalarda gösterildi.

Parça, Schreck'in sahne için yalnızca canlı izleyicilerle işe yarayacak bir şey yaratma arzusuyla motive edildi.

“Bu prodüksiyonla ilgili kararların çoğu – canlı bir tartışmayla bitmesi veya izleyicilerden gelen sorularla bitmesi ve gösterinin her gece farklı şekilde bitmesi gibi – 'Ne yapabilirim' bakış açısıyla geldi. Ekranda asla yapamayacağım insanlarla sahnede mi?” dedi Schreck.

Schreck'in konuşmasına 2020'den 2022'ye kadar dizide lise tartışmacısı rolünü üstlenen birinci sınıf öğrencisi Jocelyn Shek katıldı.

Shek, “Anayasa” seçmelerine katıldığında okuldaki münazara ekibinin bir üyesiydi ve oyunculuk deneyimi yoktu. Rolü aldıktan sonra, bir yandan çevrimiçi lise derslerini takip ederken, bir yandan da 12 ABD şehrini gösteriyle gezmeye başladı.

Projeyi planlayan Shek, “Bulunduğum kısımda doğaçlama için yer vardı, bu yüzden gösterinin metnini gerçek dünyadaki siyasi olaylara dayanarak günlük, haftalık olarak değiştiriyorduk” dedi. Sosyoloji ve istatistik alanlarına yoğunlaşmak.

Genç sanatçılara tavsiyelerde bulunan Schreck, oyun yazarı olarak kariyer yapmanın zorlukları konusunda samimi konuştu. Bu yolu seçenlerin mesleki ve finansal aksiliklerle karşılaşmalarının neredeyse kesin olduğunu söyledi.

Shreck, “Sadece şunu söylüyorum: Gerçekten sevdiğiniz bir şeyse yapın” dedi. “Eğer yapmak istediğiniz bir şeyse bunu kendiniz için zevkli hale getirmenin bir yolunu bulun.”