Peabody Müzesi'ndeki Filipinler Koleksiyonlarını Kazmak — Sanat Gazette

Zoe

New member
Asya-Amerikan Pasifik Adalı Miras Ayı kapsamında ve “Balikbayan | Eve Dönüş: Filipin Koleksiyonlarına Filipinli Perspektifler,” Peabody Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi, sergide çalışan Hawaii'den Filipinli Amerikalı Yardımcı Arşivci Marie Wasnock ile konuştu.

Şu anda Oceanic Koleksiyonları küratörü Ingrid Ahlgren'e, Çarşamba günü başlayacak olan “Balikbayan | Homecoming: Filipin Koleksiyonlarına İlişkin Filipinli Bakış Açıları” adlı çevrimiçi sergisinde yardımcı oluyorsunuz. Siz de koleksiyonlar üzerinde düşünen katılımcılardan birisiniz. Bu nasıl bir şeydi?

Genellikle araştırmacıların bilgi aramasına veya koleksiyonlara erişmesine yardımcı olmakla meşgul oluyorum, bu yüzden nadiren kendim araştırma yapabiliyorum. Ancak çevrimiçi sergi bana Peabody Müzesi ve Sanat Üniversitesi kütüphanelerindeki koleksiyonları incelemek, kültürel mirasım hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bir Filipinli-Amerikalı olarak kendi kimliğim üzerine düşünmek için mükemmel bir fırsat verdi.

Filipinler'le ilgili fotoğraf koleksiyonlarına bakmak, birçok duyguyu, duyguyu ve soruyu uyandıran güçlü bir deneyim olabilir. Görsellerin çoğu, 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında Filipinler'deki Amerikan kolonileştirmesini hatırlatıyor ve bunları görmek zor, rahatsız edici veya rahatsız edici olabilir. Ancak bu görüntülerin sömürgeci merceğinin ötesinde, Filipinler'in kültürel ve coğrafi çeşitliliğini gösteren fotoğraflar da var. Bu fotoğraflara eşlik eden çok az bilgi var, bu görüntülere baktığımda aklıma pek çok soru geliyor – insanlar, topraklar, diller, sanat, kültür ve gelenekler hakkında – beni yanıt bulmak için onları daha fazla keşfetmeye teşvik ediyor.

“Amerika'da büyürken, Filipinler'in karmaşık sömürge tarihi veya Filipin kültürünün ve kimliğinin karmaşıklıkları hakkında standart sosyal bilgiler dersinizde genellikle bir şey öğrenemezsiniz.”
Kızlar, ananas bitkisinin liflerinden yapılan geleneksel Filipin piña kumaşını işliyorlar.

William Cameron Forbes'un hediyesi, 1912. Peabody Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi izniyle

Bize bu görseller hakkında daha fazla bilgi verin.

Peabody'deki 5.700'den fazla Filipinler fotoğrafı tarandı ve Peabody Müzesi'nin Çevrimiçi Koleksiyonlarında kullanıma sunuldu. Bu fotoğraflar 1899 ile 1912 yılları arasında çekildiğinde, Filipinler çoğu Amerikalı ve belki de dünyanın geri kalanı için hala yeni ve yabancı bir yerdi. Fotoğraflar, İspanya-Amerika Savaşı'ndan sonra yeni sömürge edinimleri hakkında daha fazla bilgi edinme umuduyla ABD hükümeti tarafından Filipinler'i belgelemek üzere işe alınan bir grup Amerikalı fotoğrafçı ve amatör antropolog tarafından oluşturuldu. Fotoğraflar, fotoğraflanan etnik gruplar ve eyaletler hakkında sınırlı bilgi içerse de, izleyiciler sadece bu görüntülerin genişliğine bakarak Filipinler'in kültürel ve biyolojik olarak ne kadar çeşitli olduğunu görebilirler.

Koleksiyonda hâlâ kimliği belirlenemeyen ve dijital ortama aktarılmayan çok sayıda fotoğraf albümü bulunuyor. Örneğin, geleneksel Filipinli kıyafetleri içindeki Filipinli kadınların birçok tanımlanamayan portresini içeren gizemli bir fotoğraf albümü buldum. Bu albüm, eski Filipin Başkan Yardımcısı Leni Robredo'ya müze ziyareti sırasında gösterdiğimde merakımı uyandırdı. Kadınlardan bazılarının öğrenci, hemşire, müzisyen vb. olduğu görülüyor ancak Peabody arşivlerinde onlar hakkında çok az bilgi var veya hiç bilgi yok. Bu kadınlardan en azından birini teşhis edebilmek ve 20. yüzyılın başlarında Filipinler'de kadın olmanın nasıl bir şey olduğunu anlayabilmek istedim.

Fotoğraf koleksiyonu eski ABD genel valisi tarafından Filipinler'e ve Sanat mezunu William Cameron Forbes'a bağışlandı. Günlüklerinin ve kişisel belgelerinin çoğu Sanat'ın Houghton Kütüphanesi'nde tutuluyor, bu yüzden araştırmamı orada sürdürdüm. Forbes'un Filipinler'deki hizmetleri, ziyaret ettiği eyaletler ve karşılaştığı insanlar hakkında daha fazla bilgi edinmeyi umuyordum. Orada yaşadığı 10 yıl boyunca çok kapsamlı ve ayrıntılı günlükler tuttu – ve hatta 10 ciltlik günlüğü için bir dizin bile oluşturdu – bu yüzden bu, fotoğrafların çoğunu anlamak için son derece yararlı oldu. Sergide, okuyucuları bu fotoğraflar ve içlerindeki kadınlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için arşiv yolculuğuma çıkarıyorum.

1898-1912 dolaylarında Nueva Ecija eyaletinde yemek pişirmek için yağ çıkarmaya hazırlanan kadınlar. Wasnock, büyükannesinin Gapan, Nueva Ecija, Filipinler'de Uytingco Fırını'nı işlettiği aile hikayelerini hatırlıyor.

William Cameron Forbes'un hediyesi, 1912. Peabody Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi izniyle

Yaklaşık 1909'da Filipinler'e özgü bir tekstil ürünü olan ananas kumaşı olan piña'dan yapılmış geleneksel baro't saya veya “bluz ve etek” giyen genç bir kadın.

Ameliyathanede en yüksek ortalamalar ve teknik çalışmalardan dolayı ödül alan üç Filipinli hemşire, yaklaşık 1909.

Koleksiyon araştırmasının sizinle kişisel olarak nasıl bir bağlantısı oldu?

Amerika'da büyürken, standart sosyal bilgiler dersinizde Filipinler'in karmaşık sömürge tarihi veya Filipin kültürü ve kimliğinin karmaşıklıkları hakkında genellikle bir şey öğrenmezsiniz. Sanırım pek çok insan Filipinler'de 7.000'den fazla ada ve nüfusunda 100'den fazla etnolinguistik grup olduğunu fark etmiyor. Hawaii'de doğup büyüyen bir Filipinli Amerikalı olarak, özellikle dili bilmediğim ve Filipinler'de çok fazla zaman geçirmediğim için sık sık “yeterince Filipinli” olmadığımı hissettim. Ancak birçok Filipinliyi birbirine bağlayan ortak bir özelliğin, büyüklerimizin bize aşıladığı değerler ve aileye, kültüre, inanca, toprağa ve eğitime duyduğumuz saygı olduğuna inanıyorum. Ülkenin tarihini daha iyi anladığım ve Filipinli bir ailede büyümenin kişisel deneyimlerimi ve anılarımı yansıtma ve takdir etme şansı bulduğum için artık Filipin mirasımla daha da bağlantılı hissediyorum.

Annem Manila'lı ve bu sergiyi öğrendiğinde çok heyecanlandı. Sanat'daki bu kaynaklara erişebildiğim için ne kadar şanslı olduğumu hatırlattı ve bu doğru olsa da, aslında herkes Peabody Müzesi'ndeki ve Houghton Kütüphanesi'ndeki bu koleksiyonları görmek isteyebilir. Bir kütüphaneci ve arşivci olarak bu koleksiyonları ilgilenen insanlara tanıtmaktan onur duyuyorum. Babam Nueva Ecija eyaletindeki Gapan şehrindendi. Aslında Gapan'ın bazı fotoğraflarını bulabildim ve ailemin Filipinler'le ilgili anılarını hayal etmek gerçekten harika. Yaklaşık 10 yıl önce vefat etti, bu yüzden yaptığım işi görmesini isterdim. Gururlu bir Filipinliydi ve Filipin kültürünü nasıl vurguladığımızı görmekten mutlu olurdu.

Peabody Müzesi arşivlerinde tipik bir gününüz nasıl geçiyor?

Sanat topluluğundaki araştırmacıların yanı sıra genel halkın arşivlerde aradıklarını bulmalarına yardımcı oluyorum; genellikle fotoğraf ve saha defterleri, el yazmaları ve diğer tarihi belgeler gibi belgeler. Ayrıca müzedeki arşiv materyallerini incelemek isteyen araştırmacılara ve sınıf ziyaretlerine de ev sahipliği yapıyorum. Günlerimin çoğu dünyanın her yerindeki insanlardan gelen araştırma sorularına yanıt bulmakla geçiyor; bu çok etkileyici olabilir!

Üç Kral Cemaati ve Küçük Bazilikası ve Gapan, Nueva Ecija, Filipinler'deki La Virgen Divina Pastora Ulusal Tapınağı, 1898-1912 civarı.

William Cameron Forbes'un hediyesi, 1912. Peabody Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi'nin izniyle

Peabody arşivlerinde geçirdiğiniz zamandan önemli başka şeyler var mı?

Geçen sonbaharda, eski Filipinler Başkan Yardımcısı Leni Robredo, Sanat Kennedy Okulu'nda Hauser Lideriydi. Jeromel Dela Rosa Lara '23 onu müzeye getirdi ve ben de onunla buluşup o gizemli fotoğraf albümü de dahil olmak üzere koleksiyondan bazı parçaları gösterme fırsatı buldum.

Peabody Müzesi'ndeki işimi seviyorum çünkü sıklıkla bir koltuk antropoloğuymuşum gibi hissediyorum, dünyanın dört bir yanından insanlarla tanışıyorum, araştırmaları hakkında bilgi ediniyorum ve bu arada dünya kültürleri ve tarihi hakkında bilgi ediniyorum. Arşivci olmak da neredeyse bir arkeolog olmak gibi, ancak geçmişe dair bilgi için kağıt ve fotoğraf kutularını karıştırıyoruz.

ArtsThursdays kapsamında Peabody Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi'nde “Filipin Mirasını Kutlayın” 30 Mayıs Perşembe günü saat 17.00'den 21.00'e kadar.