Romeo Juliet'i 'aşk bombası' mıydı? — Sanat Gazetesi

Zoe

New member
Meredith Goldstein, Amerikan Repertuar Tiyatrosu'nun “Romeo ve Juliet” prodüksiyonu hakkında gösteri sonrası bir sohbete ev sahipliği yapma fırsatını kaçırmadı.

Sonuçta Shakespeare'in en çok bilinen ve en çok sahnelenen oyunlarından biridir. 16. yüzyıl klasiğinin her yıl ülke çapında ve dünya çapında sahnelenen canlı performanslarının yanı sıra, televizyon ve sinemada çok sayıda yorum, uyarlama ve göndermeler yapılıyor. Söyleyecek yeni bir şey olabilir mi?

Ancak The Boston Globe'un ilişkiler köşe yazarı ve podcast yayıncısı, yeni ART prodüksiyonunu izlerken, geçen Perşembe günkü performansın ardından izleyicilerle birlikte konuşmaya değer pek çok temanın ve bunlar hakkında konuşmanın yeni yollarının olduğunu fark etti.

Goldstein, “Bana harika mizah aklıma geldi; düşündüğümden çok daha fazla güldüm” dedi. “Gerçekten konuşmak istedim [younger people]. 15 yıldır tavsiye köşesi yazarken, sorunları olan gençlere yönelik empati eksikliği beni sürekli şaşırtıyor.”

“Bu İkisiyle Benimle Şaka Yapmalısın: Genç Aşk ve Nasıl Değiştiğimiz Hakkında Gösteri Sonrası Konuşma” başlıklı etkinlikte, Goldstein ile bağımsız film yapımcısı ve The Globe yazarı Christine Ahanotu arasında bir sohbet yer aldı. “Aşk Mektupları” podcast'i.

İkili, izleyicilerle “Romeo ve Juliet” ile daha önceki karşılaşmalarını ve ART'ın prodüksiyonu sırasında hikayede onları farklı şekilde etkileyen şeyleri tartıştı.

Hem Goldstein hem de Ahanotu için insanların değişme yeteneği ya da yetersizliği dikkate değerdi.

Ahanotu, “Değişme yeteneğimiz büyük ölçüde yaşımızdan etkileniyor” dedi. “Gençken çok büyük kararlar gibi görünen şeyler… Yaşlandıkça bu yeniliği ve yeniliği unutmak kolaydır, ancak bu gerçekten gerçek bir şeydir.”

Goldstein, beynimizin 25 yaşına gelene kadar, hatta bazen daha da yaşlı olana kadar yerleşmediğini söyledi. Romeo ve Juliet gençlerdir. Davranışları zaman zaman tuhaf, hatta aptalca görünse de, bu aynı zamanda gençlerin nasıl davranabileceğine dair oldukça doğru bir tasvir. Hayatlarında eksik olan tek şey iyi bir tavsiyeydi.

Goldstein, “Tavsiye ve yardım almak gerçekten önemli ve bence bu oyun, yetişkinlerin bu konuda ne kadar berbat olabildiklerini ve bazen kendi önceliklerinin ötesini göremediklerini gösteriyor” dedi.

Tony Ödülü sahibi Diane Paulus'un yönettiği ve koreografisini iki kez Olivier Ödülü sahibi Sidi Larbi Cherkaoui'nin üstlendiği yapımda Romeo rolünde Rudy Pankow (“Outer Banks”Netflix dizisi) ve Juliet rolünde Emilia Suárez (“Up Here”Hulu dizisi) yer alıyor.

Oyuncular, Shakespeare'in diline sadık kalarak rolleri nüanslarla canlandırıyor ancak hareket, sunum ve sahnelemeye karakterlerini daha çağdaş hissettiren güncellenmiş bir yaklaşım getiriyor.

İzleyiciler yetişkinlerin bencilliğini gözlemlediler, olay örgüsünün ne kadarının ergenlik hormonlarının mantıksızlığından kaynaklandığına dikkat çektiler ve karakterler daha iyi iletişim kurmuş olsaydı işlerin nasıl sonuçlanacağını merak ettiler.

Ahanotu, “Her şey ne kadar değişirse o kadar aynı kalır” dedi. Oyun sınıf, ırk, sosyal, yaş ve cinsiyet ayrımlarıyla dolu; karakterler sürekli taraf tutuyor. “Neden izin veriyoruz? [those divides] sevdiğimiz insanları etkilemek için mi?

Konuşmanın sonuna doğru Ahanotu ve Goldstein, Romeo'nun davranışının günümüzün sosyal medyadan etkilenen dilinde nasıl tanımlanabileceğinden bahsetti. Juliet'e aynı anda muazzam bir pozitiflik yağdırarak “aşk bombası” mı atıyordu? Oyunun tüm başlangıcını Rosaline'den duyduğu üzüntüyü itiraf ederek ve “Juliet güneştir” diyerek “maymun dalkavukluğu” mu yapıyordu?

İzleyicilerden biri Goldstein'a Romeo'nun günümüzün flört uygulamalarında nasıl performans göstereceğini düşündüğünü sordu. Bir tehdit olarak kabul edilir mi?

Goldstein, “Onun kesinlikle en kötüsü olacağını düşünüyorum, ancak neden herkesin sağa kaydırdığını anlıyorum” diyerek kahkahalara neden oldu. “Bir kadın avcısı hakkında konuşalım… Harika ve berbat.”

Romeo ve Juliet 6 Ekim'e kadar gösterime girecek. Gösterim saatleri ve bilet satın almak için şu adresi ziyaret edin: ART'ın web sitesi.