Sadece bir ailenin tarihi – ve dünyanın tarihi – Sanat Gazette

Zoe

New member
II. Dünya Savaşı sırasında Nazi birlikleri Fransa'ya doğru ilerlerken, Claire Messud'un Yunanistan'da görevli bir Fransız donanma ataşesi olan büyükbabası, savaştan sağ çıkamazsa çocuklarına açmaları için bir mektup yazdı.

“Bunu bilmeniz önemli,” diye yazdı, “biz Akdenizliyiz; Latin'iz; Katolik'iz; Fransız'ız.”

Kuzey Amerikalı ve Protestan olmayan Messud Sadece iki nesil arayla akrabalar arasında kimlik ve değerler konusunda oluşan uçurumun genişliği karşısında şaşkınlığa uğradı.

“Birdenbire, içinde büyüdüğüm dünyanın ve bana düşüncesizce aşılanan ideallerin artık çocuklarım için tarihsel ve geçmişte kalmış bir an gibi göründüğünü fark ettim” dedi.

Joseph Y. Bae ve Janice Lee Kıdemli Kurgu Öğretim Görevlisi Messud, yeni romanı “This Strange Eventful History”de bu nesiller arası kimlik değişimlerini ele alıyor. Messud'un aile geçmişinden esinlenen film, Cassar ailesinin 1940'tan 2010'a kadar üç kuşağını konu alıyor.

Claire Messud'un teyzesi Denise Messud, büyükannesi Lucienne Messud ve babası François-Michel Messud, 1940'ta fotoğraflandı. Yeni romanındaki karakterlere ilham verdiler.

Fotoğraf Claire Messud'un izniyle kullanılmıştır

Patrik Gaston Cassar, sadık eşi Lucienne ve çocukları François ve Denise “kara ayaklar” Fransız sömürge yönetimi sırasında Cezayir'de yaşayan Fransız kökenli insanlar. Aile, Cezayir Bağımsızlık Savaşı sırasında ülkeyi terk eder ve hikayeleri köksüzlük, kültür duygusu ve aidiyet duygusuyla boğuşur..

Messud, Cassar'lar hakkında, “Bu roman üzerinde çalışırken hissettiğim duygulardan biri, daha geniş dünyada hiçbir önemi olmayan bu küçük ailenin her adımda tarihin güçleriyle karşılaştığına dair Zelig benzeri bir histi” dedi. Cassar'ların yaşamları II. Dünya Savaşı ve sonrasını, petrolün yükselişini (ve iklim krizini) ve İngilizcenin yayılmasını kapsıyordu. ortak dil.

Messud, “Şu anda bulunduğumuz yerin birdenbire ortaya çıkmadığı fikri,” dedi. “70 yıl önce bile, şu anki hayatlarımızı ve yaşadığımız zorlukları şekillendiren kalıplar başlıyordu.”

Messud, “İmparatorun Çocukları”, “Üst Kattaki Kadın” ve aile geçmişinden esinlenen “Son Hayat” adlı altı kurgu eserinin daha yazarıdır.

Messud, “Hikayelere inancım olduğunu sık sık hissettim,” dedi. “Okuduğumuz şeyler bizi şekillendiriyor ve hayatımızı değiştiriyor. Onları tam olarak hatırlamasak bile, içselleştiriyoruz ve sevdiğimiz, nefret ettiğimiz veya boğuştuğumuz karakterler, dünyayı nasıl anladığımızı şekillendiren kafamızdaki bir dünyanın parçası haline geliyor.”

Cassar'lar büyükanne ve büyükbabasından, anne ve babasından, teyzesinden ve hatta kendisinden ilham alıyor. 8 yaşındaki François babasına Almanların Paris'i işgal ettiğini söyleyen bir mektup yazdığında, bu mektup Messud'un babasının 1940'ta çocukken yazdığı bir mektuptan esinlenmiştir. Gaston'un Sahra Çölü'ndeki bir petrol sondaj sahasına yaptığı ziyaret, Messud'un büyükbabasının 1953'te yaptığı benzer bir ziyareti yeniden canlandırıyor.

Messud'un 8 yaşındaki babasından babasına gönderilen 15 Haziran 1940 tarihli el yazısıyla yazılmış bir mektup. Mektubun sondan ikinci satırında “Almanlar Paris kapılarını geçtiler.” yazıyor.

Fotoğraf Claire Messud'un izniyle kullanılmıştır

Messud ayrıca, II. Dünya Savaşı'nın sonunda birçok ailenin hissettiği iyimserliği, geleceğin kozmopolit olduğuna, ulusal, ırksal, sınırlanmış kimliklerin çözüldüğüne dair inancı da yakalamak istiyordu. Messud, bunun sonraki nesillerin kavramsallaştırmakta zorluk çektiği bir dünya görüşü olduğuna inanıyor.

Messud, “1989'da duvar yıkıldığında ve Sovyetler Birliği dağıldığında, insanlar 'Şimdi tüm savaşlar sona erecek' diye düşündüler” dedi. “Gerçekten dünyanın yeni ve daha iyi bir zamana gireceğini umuyorduk. Ve bu şimdi oldukça uzak görünüyor.”

Romanın son sayfaları Gaston ve Lucienne'in evliliğindeki şok edici bir tabuyu ortaya çıkarıyor; bu tabu, evlilikleri papa tarafından onaylandığı ve “Tanrı tarafından emredildiği” için onları rahatsız etmiyor. Messud, bu kör dini inanç örneğini sömürgecilikle karşılaştırmak için kullanıyor; bu, önceki nesillerin sorgusuz sualsiz kabul ettiği bir şey.

Messud, “Sadece kötü bir şey olmadığı değil, aynı zamanda sömürge projesinin iyi şeyler getirdiği hissi de vardı,” dedi. “Şimdi tam tersi bir bakış açısına sahibiz ve bu da hikayenin bir parçası. Bunlar, hepimiz gibi, zamanlarının inançlarına doğan insanlardı.”

Messud, bu kitabın geçmiş projelerinden “farklı” olduğunu, yazarken kendisini vefat eden aile üyelerine yakın hissetmesini sağladığını söyledi.

“Şimdi hepsi gitti, ben bunları yazdığım sırada ise yoktular.”
“Şimdi hepsi gitti ve ben yazdığım sırada da yoktular,” dedi. “Onlarla birlikte olmak ve düşüncelerini anlamaya çalışmak bir zevkti. Yargılamanın tam tersi gibi hissettirdi.”

Romanda Messud'a en çok benzeyen karakter, kendi bölümlerinin anlatıcısı olan Cassar torunu Chloe'dir. Chloe, önsözde bir yazar olarak amacının “hayat kurtarmak” olduğunu söyler. Messud da buna katılır.

Messud, “Yazar olmak benim için, deniz suyunu ellerimin arasına alıp plajın tepesine koşmaya çalışmak gibi bir şey – su sürekli ellerimin arasından akıyor,” dedi. “Hayat nasıl bir şey? Bir gezegende, bir zamanda, bir yerde bir insan olmak nasıl bir şey? Yaşamanın nasıl bir şey olduğuna dair bitmeyen bir merak.”

Gazette'in en iyilerini gelen kutunuza ulaştırın

Bu bültene abone olarak gizlilik politikamızı kabul etmiş olursunuz