Sanat yapay zekanın ürünüdür, gerçek sanat mıdır? — Sanat Gazetesi

Zoe

New member
DALL-E 2, Discord, Midjourney ve diğerleri gibi yapay zeka görüntü oluşturucularının ortaya çıkışı, yapay zeka tarafından üretilen sanatın gerçek sanat olarak kabul edilip edilmeyeceği ve bunun sanatçıları ve yaratıcıları işsiz bırakıp bırakmayacağı konusunda tartışmalara yol açtı. . The Gazette, sanat üretiminde yer alan öğretim üyeleriyle (bir yazar, bir film animatörü, bir mimar, bir müzisyen ve bir karma medya sanatçısı) konuşarak onlara yapay zekayı bir tehdit mi, işbirlikçi mi yoksa bir araç olarak mı gördüklerini sordu. kendi yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini ilerletmek. Röportajlar uzunluk ve netlik açısından düzenlendi.

“Risk altında olanların çoğu, kolayca tanınabilen tarzlara ve kinayelere sahip ticari türlerdir.”

Fotoğraf: Sasha Pedro

Romancı ve kısa öykü yazarı Daphne Kalotay, eğitmen, Yaratıcı Yazarlık ve Edebiyat Programı, Sanat Extension School

Yakın zamanda bir hikaye yarışmasında jüri üyeliği yaptım ve kısa listeyi okumak, yapay zekanın harika bir yazıya karşı iyi bir yazı oluşturma konusunda karşılaşabileceği zorluklara dair bir ipucuydu. İnsan tarafından yazılan bu öykülerin en iyileri, 1) dünyaya benzersiz bakış açıları (kişilik), 2) dilsel özgünlük, 3) yalnızca kişisel deneyimlerden gelebilecek benzersiz ayrıntılarla beni şaşırttı. Diğer öyküler ustalıkla yazılmıştı ancak bu özgünlük ve sürpriz unsurlarından yoksundu. Yapay zeka mükemmel bir taklitçidir ve hızlı öğrenmektedir ve kolayca tanınabilir modlarda ve istenirse dilsel deneylerle güçlü eserler yazabilir, ancak – bence – gerçek içgörü ve deneyimden yoksun olacaktır. Risk altındakilerin çoğu, kolayca tanınabilen tarzlara ve kinayelere sahip ticari türlerdir. Derin düşünen birinci şahıs anlatıcılarıyla otomatik kurgu gibi bir şey bile kolayca taklit edilebilir – ancak sanırım eksik olan şey, belirli bir fiziksel dünyada yaşamanın gerçek vizyonudur.

“Bu etkileşim hissi veya anında tepki verme yeteneği, yapay zekanın yeniden üretemeyeceği bir şeydir.”

Yosvany Terry.

Sanat dosya fotoğrafı

Saksafoncu, perküsyoncu ve besteci Yosvany Terry, Kıdemli müzik eğitmeni, Caz Grupları direktörü

Müziğin performans yönüne gelince yapay zeka beni ilgilendirmiyor. Müzik duyguyu iletebilir ve temsil edebilir ve yapay zeka henüz bunların hiçbirini yapamıyor. Özellikle caz ve yaratıcı müzikte müzik, anın kompozisyonudur, müzisyenlerin sahnede işbirliği yapmasıyla ortaya çıkan bir şeydir. Bu etkileşim duygusu veya anında tepki verme yeteneği, yapay zekanın yeniden üretemeyeceği bir şeydir çünkü bunu yapmak için akıllı olmayı ve merakınızı ve müzikal kelime dağarcığınızı kullanabilecek bir kuruma sahip olmayı gerektirir. Ancak o zaman anında tepki verebilir ve müzik yaratabilirsiniz.

Beste konusuna gelince, yapay zekanın birkaç yıldır film ve televizyon için müzik bestelemek amacıyla kullanıldığını biliyoruz. Bu bir endişe kaynağı çünkü AI, müzisyenlerin yaptığı işi yapıyor. Ancak yapay zekanın bu bestelerini dinlediğinizde şaşkınlıktan, duygudan ve hatta sessizlikten yoksun kalıyorlar. Müzikte dramatizmi seviyorum ve benim için müzikte duygu önemlidir ve yapay zeka henüz orada değil. Müziğin insanlara nasıl ulaştığına gelince, burada çok büyük değişiklikler gördük. Spotify, YouTube, iTunes gibi sahip olduğumuz pek çok müzik platformu algoritma tabanlı özellikler kullanıyor ve dinlediklerinize göre müzik önerilerinde bulunuyorlar. Hepimiz bunun arkasında yapay zekanın olduğunu biliyoruz. Müzisyenler, algoritmaların halihazırda popüler olan besteciler yerine daha az tanınan bestecileri önerdiğini görmek ister. Yeni teknoloji alanı demokratikleştirmeli, insanların ana akımın dışındaki şeylere erişmesini sağlamalı ve yalnızca Batı dünyasından olmayan müzik geleneklerini tanımayı öğrenmeli.

Yapay zekanın bizim için neler yapabileceğini anlamaya çalışmak ve onunla yaratıcı şekillerde çalışmak için yapay zekayı kollarını açarak karşılamak önemlidir. Herhangi bir yeni teknoloji, tıpkı radyonun ilk yayınlandığı zamanki algılanışı gibi, ilk önce statükoya bir tehdit olarak görülüyor. Bu yeniliklere karşı çıkan hareketler her zaman olmuştur. Yapay zekanın farklı olduğunu düşünmüyorum ancak tüm bu yeniliklerin insan yapımı olduğunu ve insanlar olarak yaratıp yenilik yapabileceğimizi unutmamalıyız. Bir müzisyen olarak yapay zekanın getirebileceği yeni bilgi ve yeniliklerle çalışmak için gözlerimizi, kulaklarımızı ve kollarımızı açmamız gerektiğini düşünüyorum.

“Yapay zeka bir çeşit kolektif bilinçdışı gibi davranıyor.”

Ruth Lingford stüdyosunda bir tablete çizim yapıyor.

Jon Chase/Sanat Personel Fotoğrafçısı

Bağımsız animatör Ruth Stella Lingford, Sanat, Film ve Görsel Çalışmalar konusunda kıdemli öğretim görevlisi

Animasyon dünyasındaki çağdaşlarımla konuştuğumda çoğu zaman yapay zeka hakkında fazla düşünmemeyi tercih ediyorlar. Ama elbette buna ihtiyacımız var.

Genel olarak konuşursak yapay zeka, animasyon endüstrisindeki işleri tehdit ediyor. Zaten bazı büyük stüdyolarda kullanılmaya başlandığı söylendi. Ama aynı zamanda işbirlikçi de olacak.

Bilgili bir arkadaşım bana yapay zekayı benim tarzıma göre eğitmenin ve işimde asistan olarak çalışmasını sağlamanın mümkün olabileceğini söyledi. Bunun ne kadar yararlı olabileceğini görebiliyorum, ancak aslında animasyon sürecinin tekrarlı olmasını sevdiğimden, fikir pek çekici değil, en azından kendi kişisel çalışmam için. Ancak henüz keşfetmemiş olsam da ticari işlerde cazip bir fikir olabilir. Kişisel çalışmamda, el çiziminin tekrarı (dijital tablette çizim yapıyorum), bana yaratıcı sürecin daha az bilinçli, kasıtlı bir yönüne erişim sağlıyor ve bunun işi daha zengin ve daha incelikli hale getirdiğini düşünüyorum.

Yapay zekadan yaratıcı veya yaratıcı bir şey olarak bahsetmek abartılı olsa da, farklı kaynaklardan gelen görüntülerin büyük rastgele öğelerle birleştirilmesi, yaratıcı sürecin bazı yönlerine yakından yaklaşıyor. Yapay zeka bir tür kolektif bilinçdışı gibi davranıyor ve ürettiği bazı şeyleri çok ilginç buluyorum. Tamamen yapay zeka tarafından yapılan animasyon filmlerin çok başarılı olacağını düşünmüyorum ancak süreç boyunca insan rehberliğiyle kullanıldığında muhtemelen çok işe yarayabilir.

Yakın zamanda Annecy Festivali'ne katıldım ve orada konuştuğum birçok kişi “köpekbalığına binmek”ten, kontrolü kaybetmeden yapay zekanın gücünden yararlanmaktan bahsetti. İnsanlar ayrıca yapay zekanın görünümüyle izleyicinin yorgunluğunu da tahmin etti. Bu yılki festivalde gösterilen filmlerin büyük bir kısmının, stop-motion, animasyonlu resim vb. gibi bilinen analog teknikler kullanılarak yapıldığı dikkat çekiciydi ve bu, son yıllarda bilgisayarla üretilen görüntülerin hakimiyetine karşı bir tepki gibi görünüyor. İnsan elinin kanıtını görmek istiyor gibiyiz. Elbette yapay zeka yakında bunu kesinlikle kusursuz bir şekilde simüle edebilir!

Konuştuğum bir programcı, yapay zekanın gücü konusundaki paniğin, yapay zekanın yapımcıları tarafından yapay zekanın sınırlarını gizlemek ve onu daha seksi göstermek için abartılarak üretildiği görüşündeydi. Bu kişi bunun VR ile aynı şekilde ilerlediğini, sınırsız potansiyel sunuyor gibi göründüğünü ancak sonra söndüğünü gördü. Haklı olduğunu düşünmek isterdim ama buna pek inanamıyorum.

“Alışkanlıklarımıza ve varsayımlarımıza meydan okunduğu ve nakavt edildiğimiz için minnettar olmalıyız!”

Matt Saunders.

Dosya fotoğrafı: Stephanie Mitchell/Sanat Personel Fotoğrafçısı

Karma medya sanatçısı Matt Saunders '97, Profesör ve lisans çalışmaları yöneticisi, Sanat, Film ve Görsel Çalışmalar Bölümü

Yapay zekanın bir tehdit mi, yoksa işbirlikçi mi olabileceği sorusuna, her yeni teknolojinin gelenekleri alt üst ettiği ve yalnızca yeni olasılıklar değil, aynı zamanda yeni bir tür maddi zeka da sunduğu şeklinde yanıt verebilirim. Eminim pek çok sanatçı yapay zekanın “ajanı”nın ilgisini çekecek ve onunla başa çıkmanın veya işbirliği yapmanın yollarını arayacaktır. Birçoğu zaten öyle. Ve meydan okunduğumuz ve alışkanlıklarımızdan ve varsayımlarımızdan kurtulduğumuz için minnettar olmalıyız! Bu konuda beni endişelendiren şeylerin çoğu sosyal ve etik alana giriyor. Umarım bu yeni gerçekliği hayal etmemize ve onunla çalışmamıza yardımcı olacak harika sanatçılar vardır.

Yaratıcı mı yoksa karşılaştırılabilir mi olduğu konusunda döngüsel düşünceye kapılıyorum. Sanat, ona atfettiğimiz şey anlamına gelir. Bu bir provokasyon olabilir ama aslında her zaman bir konuşmanın parçasıdır. Pek çok sanatçı zaten yapay zekanın icatlarını (ve provokasyonlarını) önemli eserlerde kullanıyor, ancak elbette onu odaya getirenler hâlâ sanatçılar. Eğer bazı şeyler değişirse belki bu da değişir.

“Doğru soruları sorarsak yapay zeka bize önemli cevaplar verecektir.”

Moşe Safdie.

AP Görüntüleri aracılığıyla Sipa

Mimar ve şehir planlamacısı Moşe Safdie, Mimarlıkta tasarım eleştirmeni, Tasarım Enstitüsü

Marvin Minsky'nin 1970'lerden beri yapay zekayı takip ediyorum. [one of the pioneers of artificial intelligence] ve birlikte vakit geçirdim. Ancak yapay zeka olağanüstü bir hesaplama kapasitesinin ürünü olarak ortaya çıktı; Minsky'nin üzerinde çalışmaya başladığında hayal ettiğinden oldukça farklı bir algoritma. Ona göre yapay zeka, makinelerin insani muhakeme kapasitesine sahip, insanlar kadar akıllı olmasını sağlama bilimiydi.

Şu anda bana öyle geliyor ki yapay zeka olağanüstü bir analiz etme kapasitesine sahip, ancak henüz biz mimarların tasarım yaparken kafamızda yaptığı, çok büyük sayıları hesaba katmayı içeren türden şeyler yaptığını görmüyorum. Değişkenlerin sınıflandırılması ve ayrıştırılması. Yine de bir mimar olarak yapay zekanın hayatlarımızı değiştirebileceğini düşünüyorum. Doğru soruları sorarsak yapay zeka bize önemli cevaplar verecektir. Örneğin yapay zekaya şunu sorabilirim: “Belirli bir yerde duran bir binam var ve güneşi, gölge desenini optimize etmek istiyorum ve pencereleri en uygun yönlendirme yerine konumlandırmak istiyorum, ”ve bence yapay zeka bize yararlı bir yanıt verebilir. Yanıtlara göre tasarımlarımızı mükemmelleştirebilir veya geliştirebiliriz. Ama bunun bize tüm cevabı vereceğini sanmıyorum. Örneğin, yapay zekadan saklanma yerleri, açıklıklar ve tüm mevsimler için ekim düzenlemeleri içeren bir bahçe yapmasını isterseniz, bence bunu çok iyi yapacaktır. Ancak büyülü ve sizi memnun edecek şekilde düzenlenmiş bir bahçeye sahip olmak istiyorsanız bunu yapabileceğinden emin değilim.

Yapay zekadan hiç korkmuyorum. İlgimi çekti. Yapay zekanın olağanüstü güzellikte ve ilgi çekici grafik sunumlar yaratabileceğini düşünüyorum, ancak bu bizi sanatın ne olduğu sorusuna yönlendiriyor. Sanatın manevi, duygusal bir unsuru vardır. Picasso'nun “Guernica” tablosuna baktığınızda insanın insana yaptığı zulmü düşündüren, ya da bir Monet eserine baktığınızda doğayla birliği hissettiğiniz bir şey. Yapay zekanın yarattığı sanata sanat diyebileceğimizi sanmıyorum. Henüz yapay zekanın bizim yaptığımız gibi yaratıcı şeyler yaptığını görmüyorum. Bir eser bestelediğini görebiliyorum ama tek başına Beethoven'ın son sonatlarını oluşturabileceğini düşünmüyorum. Yapay zeka, halihazırda yaratılmış bir şeyi taklit edebilir ve onu başka bir formatta yeniden üretebilir, ancak bu orijinal bir çalışma değildir.

Firmamız Singapur'daki Jewel Changi Havaalanını tasarladığında fikrimiz perakende satış mağazaları, havaalanı tesisleri ve bir cazibe merkezinin olmasıydı. Bu atraksiyonun büyülü bir bahçe olması fikri benden çıktı. Acaba yapay zekâ da aynı fikri ortaya çıkarabilir miydi? Sanmıyorum ama kim bilir? Bu çok ilginç bir test olurdu.

Minsky'nin yapay zeka hayalinin ulaşılabilir olup olmadığını bilmiyorum çünkü bu hayal, yapay zekanın bilince ve düşünce bağımsızlığına kavuştuğunu varsayıyordu. Bu nedenle yapay zeka bazı açılardan yanlış bir isimdir. Belki kapasitesini küçümsüyorum ama amatör olarak durduğum yerden, matematikçi değil mimar olduğum için bana öyle geliyor ki zeka belli bir bağımsızlık ve bilinç varsayıyor ki yapay zekanın buna hakkı olduğunu düşünmüyorum Şimdi.