Yeni İngilizce sınıfı video oyunu anlatımlarına odaklanıyor – Sanat Gazetesi

Zoe

New member
Entertainment Software Association tarafından yaptırılan bir araştırmaya göre, Amerikalıların üçte ikisi video oyunları oynuyor ve oyuncuların yüzde 76’sı 18 yaşın üzerinde. Dersi alan bir bilişsel sinirbilim yoğunlaştırıcısı olan Tess Carney ’23, “Şahsen, video oyunu hikaye anlatımının geniş türde hikayeler anlatmada en fazla potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum” dedi.

Elbette, Hollywood dikkat çekti. Oyunlar, son yıllarda düzinelerce film ve televizyon programına ilham kaynağı oldu – en son, eleştirmenlerce beğenilen hit HBO dizisi “The Last of Us”, küresel bir vebadan kurtulanları konu alan distopik bir drama.

“Şahsen, video oyunu hikaye anlatımının çok çeşitli hikayeleri anlatma konusunda en büyük potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum.”

— Tess Carney ’23

Bunların hiçbiri akademide kaybolmaz. Yakın tarihli bir sınıfta Ravinthiran, konuyla ilgili büyüyen eleştirel bilimin bir kısmını tartıştı. Bir oyunun karakterlerinin eylemleri anlatıyla tam olarak uyuşmadığında ortaya çıkan gülünç anlatı uyumsuzluğu fikrini gündeme getirdi. Öğrenciler, zamana duyarlı görevlerde olması gereken ancak tüm oyunu anlamsız “yan görevler” tamamlayarak geçiren karakterlerden örnekler vererek, bunun olduğu yerlerde oynadıkları oyunlar hakkında bir tartışma başlattılar.

Tarihsel olarak erkek egemen sektöre hakim olan röntgenci “erkek bakışı” sorunu veya tasarım çeşitliliğinin olmaması ve kadın karakterlerin cinselleştirilmesi gibi toplumsal cinsiyet meselelerinden de bahsettiler. Gelişen tüm bu terminoloji ve söylem, günümüz popüler kültürünün büyük bir kısmına dil kazandırdığı için beşeri bilimler çalışmaları için heyecan verici.

Carney, “‘Ah, bu daha önce fark ettiğim bir sürü şey, ama … parmağımı koyamıyorum’ gibi geldi” dedi. “Resmi laf kalabalığının güzel yanı, muhtemelen zaten var olan bir şey için daha kesin bir terim olmasıdır.”

Profesör Vidyan Ravinthiran, “Konuyla ilgili gerçek bir heyecan var” dedi.

Stephanie Mitchell/Sanat Personel Fotoğrafçısı

Fogelson gibi öğrenciler için sınıf, uzun süredir devam eden bir eğlence biçimini profesyonel arayışlarıyla birleştirmenin harika bir yolu oldu. Bir matematik yoğunlaştırıcısı olarak, video oyunlarını hem matematiğe olan sevgisi hem de hikaye anlatma tutkusu için bir çıkış noktası olarak görüyor. Bu yaz video oyun endüstrisinde staj yapmayı planlıyor.

“Video oyunları benim için yalnızca bu tür bir zevk olarak başladı, zamanımı harcayarak bana mutluluk getiren bir şeydi” dedi. “Oyun kitaplığımı genişletmeye başladığımda, onları bir sanat eseri olarak görme konusunda daha ciddi olmaya başladım.”

Sınıfta öğrencilere haftalık bir oyun verilir – genellikle bağımsız oyunlar, ancak bazen gişe rekorları kıran bir oyun. Pazartesi günleri Ravinthiran, belirli bir oyunda ortaya çıkan hız, müzik, gerilim kullanımı, olay örgüsünde sürprizler, ortam veya cinsellik gibi çeşitli temalar ve unsurlar hakkında konuşuyor. Hikaye hakkında çok az şey açıklanıyor, ancak öğrenciler incelemeleri okuyor, oyun yaratıcılarının röportajlarını dinliyor veya ilgili şiirleri veya diğer edebiyat türlerini çalışıyor. Daha sonra ödevlerinin bir parçası olarak oyunu oynarlar ve deneyimlerini tartışmak için Çarşamba günü geri dönerler.

Ravinthiran, “Genellikle bu öykülerde çok fazla iniş çıkışlar olur ve bunları Pazartesi dersinde ele vermek istemiyorum,” dedi. “Öğrencilerin bu oyunlara gerçekten şaşırmasının nasıl bir şey olduğunu ve olay örgüsünün onları nasıl etkilediğini görmek istiyorum.”