Yeonsoo Kim, Onggi'nin zorlu sanatını gösteriyor – Sanat Gazetesi

Zoe

New member
Ödüllü sanatçı Yeonsoo Kim, Şubat ayı başlarında Sanat Seramik Programında bir günlük bir atölye çalışması sırasında, gıda fermantasyonu ve depolaması için kullanılan büyük, el yapımı, levha şeklinde bir form olan Onggi kabı yapma zanaatını gösterdi.

“Kili sıkıştırıp duvarların incelmesini sağlamak için kürek yöntemini kullanarak çömleğin şekli ortaya çıkıyor. Bunu yapmak çok zor, çünkü mesele kile doğru şekilde basmaktır” dedi Sanat Seramik Programı direktörü Kathy King. “Bugün onun inşasını izlediğimizde, her zaman tamamen zirvedeydi. Yani bunu bir milyon yıl geçse yapamam.”

King, Exeter, New Hampshire'da bir stüdyosu bulunan Kore doğumlu seramikçinin aynı zamanda yüzeyler üzerinde yarattığı neşeli karalamalarla tanındığını da sözlerine ekledi.

King, “Gerçekten dokunaklı olan şey, bazen sanatçıların gösterileri sırasında insanların tekniklere ve araçlara takılıp kalmasıdır” dedi. “Bunun yerine Yeonsoo'nun adına çok fazla hikaye anlatımı yapıldı. Çalışmalarındaki ve arka planındaki görselliğin nereden geldiğini ve bunun saksılarındaki inanılmaz görsel kolajlara nasıl yansıdığını konuşmak.”

Yeonsoo Kim, dokuz yıl önce Kore'den getirilen ağır ahşap tekme çarkını kullanmayı gösteriyor.

Gıda depolama ve fermantasyon için kullanılan Kim'in Onggi kabının yakından görünümü.

Kim öğleden sonrasını tasarımlarda katmanlı bir etki olan sgraffito yaratmak için resim yaparak, çizerek ve oyma yaparak geçirdi. Lisans ve yüksek lisans öğrencileri, personel ve bölge sakinlerinden oluşan katılımcılar, daha sonra fayanslara yüzey süslemeleri uygulayarak derslerini kendi el işlerine dahil etmeye çalıştı.

Kim, “Oggi benim mirasım, kendi kültürümdür” diye paylaştı. “Tecrübelerimi ve bilgilerimi paylaşıyorum. Benim için çok değerli.”

Seramik Programı'nda bağımsız çalışmalar sanatçısı olan Shirah Rubin, “hikayemi anlatma konusundaki kırılganlığın hem kendime karşı özgün olma eylemi hem de anlatının insan bağını ve empatiyi nasıl tetikleyebileceğini” hatırlatan önemli bir hatırlatmayı ortadan kaldırdığını söyledi.

“Yeonsoo Kim bize, çalışmalarını besleyen kişisel moral verici konuşmalarına dair bir pencere açtı. Sanatı, geleneksel Kore Onggi'si ve parçalarının yüzeyindeki eğlenceli anlatım aracılığıyla gelenek ve yenilik arasındaki gerilimi ortaya koyuyor” dedi. “Atölyeden ilham alarak ayrıldım.”

Seramik programında bağımsız araştırma sanatçısı olan Shirah Rubin (solda) atölye sırasında dinliyor.

Kim atölye sırasında hikayeler paylaşıyor.

Çalıştay boyunca katılımcıların tamamı ilgiyle dinledi.

Joyce Wu (solda) Kim'in çalışmasını izliyor.

Kim, renkli astarlar ve sgraffito tasarımları kullanan yüzey tekniklerinden bahsediyor.

Kim sır işlemlerinin bir örneği olarak bitmiş kaplarından birini elinde tutuyor.

Sanat Seramik Programı eğitmeni Jenny Peace (resimde) atölye sırasında dinliyor.

Kim'in sırlı çalışması katılımcılar için sergileniyor.

Jiayu Wu '25 fayanslarını astarla boyuyor.

Linda Nathan, Ed.D. Sanat Lisansüstü Eğitim Okulu'nda ders veren '95, sgrafitto yapmak için kâğıdı çiziyor.

Libby Min '25 tarafından yapılan çinilerden bir detay.