Ankara’da Meclis oturumu öncesi intihar saldırısı

Bakec

New member

Ankara’da Meclis oturumu öncesi intihar saldırısı

Saldırıdan Ankara’da mahalle polisi etkilendi

© AFP


Pazar günü bir intihar bombacısı Ankara’nın merkezinde kendini havaya uçurdu. İçişleri Bakanlığı’na göre fail saldırıyı parlamento yakınında gerçekleştirdi ve ikinci bir fail de vuruldu. İki polis memuru hafif yaralandı. Birkaç saat sonra Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan parlamentoda “teröristlerin” hedeflerine asla ulaşamayacağını açıkladı.

Saldırıda parlamento yakınındaki bir bina kompleksinde bulunan polis merkezi ve İçişleri Bakanlığı hedef alındı. İlk başta kimse suçun sorumluluğunu üstlenmedi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, X (eski adıyla Twitter) adlı çevrimiçi hizmette, yerel saatle sabah 9.30 (CEST 8.30) civarında iki “teröristin” bir minibüsle yaklaştığını söyledi. “Bir terörist kendini havaya uçurdu, diğeri etkisiz hale getirildi.”


Güvenlik kamerası görüntüleri, polis merkezinin önünde yavaşça park eden gri bir arabayı gösteriyor. Daha sonra faillerden birinin elinde silahla arabadan atladığını ve güvenlik kulübesinin önünde patlamayı tetiklediğini görebilirsiniz. İkinci bir adam da ilerliyor ancak patlamanın neden olduğu duman bulutları nedeniyle artık görülemiyor.


Ankara polisi, başlangıçta başka saldırı korkusu olduğu için birkaç “şüpheli paketi” kontrollü bir şekilde patlattığını söyledi. Savcılık soruşturma başlattı ve Türk medyasının saldırı yerinde çekim yapmasını yasakladı.


Saldırı, Erdoğan’ın açılışta konuşma yaptığı TBMM’nin yeni oturumunun başlamasından birkaç saat önce gerçekleşti. Türkiye cumhurbaşkanı “kötü adamların” vatandaşların huzurunu ve güvenliğini tehdit ettiğini söyledi. Ancak “teröristler” “asla hedeflerine ulaşamayacaktır.”


Erdoğan ayrıca Avrupa Birliği aleyhinde de konuştu ve ülkesinin artık AB’ye katılım için hiçbir şartı veya şartı kabul etmeyeceğini açıkladı. Erdoğan, “Biz AB’ye verdiğimiz sözlerin hepsini tuttuk ama onlar neredeyse hiçbirini tutmadı” dedi.


AB, Türk vatandaşlarına yönelik “vize zorunluluğu gibi haksızlıkları” düzeltmezse artık Türkiye’den siyasi, ekonomik veya askeri talepte bulunma hakkı kalmayacak. Türkiye, 1999 yılında Avrupa Birliği’ne katılım başvurusunda bulundu. 2005 yılında başlayan katılım müzakereleri ise 2016 yılı sonundan bu yana askıda bulunuyor.


Yeni oturumda Türk parlamentosunun İsveç’in NATO’ya katılım başvurusu hakkında karar vermesi gerekiyor. Türkiye, Mayıs 2022’den bu yana yürürlükte olan başvuruyu onaylamayı erteliyor ve İsveç’i yasaklı Kürdistan İşçi Partisi’nin (PKK) isyancılarıyla mücadelede fazla gevşek davranmakla suçluyor. Erdoğan konuşmasında İsveç’in NATO’ya katılması konusuna değinmedi. Kendisi de net bir tutum sergilemedi ve kararın Meclis’e ait olduğuna dikkat çekti.


Ankara, 2015 ve 2016 yıllarında PKK ve cihatçı milis grubu İslam Devleti’nin (İD) sorumluluğunu üstlendiği bir dizi ciddi saldırıya sahne oldu. Pazar gününe kadar Türk topraklarına yönelik en son saldırı 13 Kasım 2022’de İstanbul’da meydana geldi. Altı kişi öldü, 81 kişi de yaralandı. Türk yetkililer bunun için PKK’yı suçladı.


Alman büyükelçiliği, Pazar günkü saldırıya ilişkin X aracılığıyla Türkçe ve Almanca bir tepki yayınladı: “Ankara’nın göbeğinde bu sabah terör saldırısı haberini dehşetle izliyoruz.” “Yaralılara acil şifalar diliyoruz”


Büyükelçi Jürgen Schulz “böyle bir şiddetin hiçbir nedeni olamayacağını” ekledi. Ayrıca


AFP

#Konular