Antalyaspor-Fenerbahçe maçında tartışmalı konumlar: VAR’ın karışma ihtimali yok!

Yasmin

New member
Spor Toto Üstün Lig’in 17. haftasında Fenerbahçe deplasmanda Antalyaspor’u 2-1 mağlup etti. Bu müsabakada Antalyaspor’un son dakikalarda Fernando ile bulduğu gol VAR incelemesi kararı ofsayt nedeni öne sürülerek iptal edildi. Büyük tartışmalara yol açan pozisyon beIN Trio grubu kıymetlendirdi. İşte detaylar…

ANTALYASPOR-FENERBAHÇE MAÇINDA TARTIŞMALI POZİSYONLAR

Antalyaspor-Fenerbahçe müsabakasında VAR kararları tartışıldı. Fenerbahçe’nin Rossi ile bulduğu golde Batshuayi’nin Bünyamin’e faul yaptığını belirleyen hakem Kadir Sağlam golü iptal etti.

Karşılaşmanın uzatma dakikalarında Antalyaspor’un Fernando ile bulduğu gol ise Wright’ın ofsayt durumunda Osayi Samuel’i engellediği nedeni öne sürülerek VAR’dan döndü. Fernando’nun golü ofsayt sebebiyle geçersiz sayıldı.

GALATASARAY’DAN AÇIKLAMA! FENRBAHÇE’DEN CEVAP

Spor Toto Muhteşem Lig’in 17. haftasında oynanan Antalyaspor-Fenerbahçe müsabakasındaki tartışmalı konumların akabinde Galatasaray açıklama yaptı. Sarı-kırmızılı kulüpten yapılan açıklamada “Tuz koktu! Sıkıntısı adalet olmayanlar ayrıcalığını aldı. Biz herkes için adalet aramaya devam edeceğiz. Antalyaspor – Fenerbahçe maçının VAR kayıtları açıklansın, yapılan operasyona ne kılıf bulunduğunu birlikte bakılırsalim.” sözlerine yer verildi.

Fenerbahçe Kulübü, Galatasaray’ın açıklamasına Jorge Jesus’un basın toplantısındaki açıklamalarıyla karşılık verdi.

Jorge Jesus, Sarı-lacivertliler ’40 saniyede gerçekler’ başlıklı paylaşımında şu sözleri kullandı;

“Tartışmaları konumlar vardı. 3-1’i yakaladığımz golde neye faul verildiğini anlamadım. Rossi’nin attığı golde neye faul çalındığını anlamadım.Penaltı konumu aslına bakarsan penaltı. Batshuayi kafayı vurduğunda rakip topu elle kesti. Antalyaspor’un son dakikada attığı golde rakip forvet ofsayt konumundaydı ve durumun hemilk öncesinde Samuel’i engelledi. Burada hakemin verdiği uygun bir karar vardı. Hakem ile ilgili söylenecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Şayet şikayet etmesi gereken bir taraf var ise bunu Fenerbahçe olması gerektiğini düşünüyorum. Şayet 3-1’i yakalasaydık maç orada bitecekti.”

ESKİ HAKEMLER TARTIŞMALI KONUMLARI DEĞERLENDİRDİ

HAJI WRIGHT’IN POZİSYONU

SORU: “31. dakikada Osayi’nin Haji Wright’a müdahalesi penaltı mı?”

Deniz Çoban: Burada aldatma var, sarı kart gösterse, hakemi alkışlardım.

Lale Orta: Abartı bir atma var, penaltı yok.

Bülent Yıldırım: Haji Wright temas alıp, penaltı kazanmaya çalışıyor. Devam hakikat.

(Görüntü beINSports’tan alınmıştır)

ROSSI’NIN POZİSYONU

SORU: “45+3’te Rossi’ye yapılan müdahale penaltı mı?”

Deniz Çoban: Bu temasla, oyuncu bu şiddetle düşmez.

Lale Orta: Penaltı değil.

Bülent Yıldırım: Muhakkak penaltı yok.

F.BAHÇE’NİN GOLÜ OFSAYT MI?

SORU: “Fenerbahçe’nin birinci golünde ofsayt var mı?”

Deniz Çoban: Bu konumda ofsat yok.

Lale Orta: Ofsayt yok.

Bülent Yıldırım: Bir ofsayt kelam konusu değil.

PENALTI KONUMU VE SZALAI’NIN KARTI

SORU: “Fenerbahçe’ye verilen penaltı ve Atilla Szalai’nin sarı kartının iptali gerçek mu?”

Deniz Çoban: Penaltı yanlışsız, Attila Szalai’nin kartı kalmalıydı.

Lale Orta: Net bir penaltı, elle oynama var. Hakemin görmesi gerekirdi.

Bülent Yıldırım: Hakem penaltıyı kendi görmeliydi. Penaltı ve sarı gerekir. Attila Szalai’nin faulü, sportmenlik dışı faul. Sarı kartı iptal edilmemeliydi.

ROSSI’NİN GOLÜNDE FAUL VAR MI?

SORU: “65. dakikada Rossi’nin iptal edilen golünde karar hakikat mu?”

Deniz Çoban: Temas var ancak düşürebilecek bir temas değil.

Lale Orta: İptal sonucu yanlışsız değil. Antalyasporlu futbolcui Batshuayi’ye faul yapıyor. Karşılığında Batshuayi rakibinin şortundan tutuyor ve bırakıyor. Antalyasporlu oyuncu abartılı biçimde kendini bırakıyor. VAR izlettirebilirdi.

Bülent Yıldırım: Hakemin yeri gerçek değil. Bünyamin, Batshuayi’yi itiyor. Batshuayi de tepkiye karşılık verip sol eliyle çekiyor. İptal sonucu yanlış. VAR burada tıkanıp kalır.

ANTALYASPOR’UN GOLÜ OFSAYT MI?

SORU: “90+8. dakikada Antalyaspor’un iptal edilen golünde karar yanlışsız mu?”

Deniz Çoban: Hakem ofsaytı tespit ediyor. Golden daha sonra bayrağı çekiyor. Birinci duruma kaldırıyor. Bayrak geç kalktığı için ortalık karışıyor. Mutlaka ofsayt olarak kıymetlendirilmesi gereken konum.

Lale Orta: Rakibe müdahale kriterleri bence yok. Temas var lakin yakında top yok. VAR’ın edebileceğini düşünüyorum. İptal sonucu yanlış. Misal durumlarda VAR müdahale etti, hatırlıyorum.

Bülent Yıldırım: Maçın yardımcısı ve orta hakem ofsayt dediyse, VAR’ın karışma ihtimali yok. Bence iptal yanlışsız.