'Bu sizin de ailenizin yolculuğu' – Sanat Gazette

Zoe

New member
Yu-Wen Wu, 2010 yılında hasta büyükannesini ziyaret etmek istediğinde Tayvan'a uçak biletinin ne kadara mal olduğunu öğrenince şok oldu.

Seçenekler üzerine beyin fırtınası yapmaya başladı. Sanatçı, 21 Şubat'ta Sanat Sanat Müzeleri'nde kalabalık bir salonda “Taipei'ye yürüyerek gidebileceğime karar verdim” dedi. “Bunu Google Haritalar'a yazdım ve Boston'dan Taipei'ye yürüme talimatlarını istedim. Bana verdiği şey bir dizi talimattı, 2.052 talimat adımıydı.”

Bu düşünce deneyinin ürünü mü? Wu'nun Google Haritalar yol tariflerinin sırayla kesilip yapıştırıldığı 25 metrelik bir el kaydırması, Pasifik Okyanusu boyunca 52 günlük (ve bir saatlik) bir kano yolculuğu da dahil olmak üzere tahmini 155 gün ve beş saatlik bir sürede 18.749 millik bir yürüyüş rotası.

Harvard Sanat Müzesi'nin Alt Katı Menschel Salonu, etkinliğe katılan insanlarla dolu.

Yu-Wen Wu (sağda), Sarah Laursen ile birlikte “Taipei'ye Yürüyüş”ün ayrıntılarını paylaşıyor.

Wu, geçen ay Müzelerin yakın zamanda satın aldığı “Walking to Taipei”yi ve Wu'nun diğer bazı önemli eserlerini tartışmak üzere Alan J. Dworsky Çin Sanatı Küratörü Sarah Laursen'e katıldı.

“Taipei'ye Yürüyüş” müze personeli tarafından her üç haftada bir hazırlanan bölümler halinde sergileniyor. Sanatçı, eserin onun mirasıyla olan ilişkisini ve asimilasyonun kopukluğunu araştırdığını söylüyor.

“Bu çalışma benim için bir yolculuktu, evime ve çok sevdiğim anneanneme duyduğum özlemle dolu duygusal bir yolculuktu” dedi. “Sanki bunun bana siber uzaydan bahşedilmiş bir hediye olduğunu hissettim.”

Wu ve ailesinin göç hikayesi, 1965 Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası'nın yürürlüğe girmesinden sonra babasının Tayvan'dan ABD'ye taşınmasıyla başladı. Wu, yıllar sonra 7 yaşındayken annesi ve erkek kardeşiyle birlikte geldi.

“Taipei'ye Yürüyüş” kolay bir proje değildi.

“'Walking to Taipei'nin son versiyonunun tamamlanması yaklaşık 10 yıl sürdü. Bu süre zarfında stüdyomu iki kez taşıdım ve çoğu zaman başka projeler üzerinde çalışmak için onu bir kenara bırakmam gerekti” dedi.

Wu, iki renkli dut kağıdına basılan ve yarı şeffaf Dura-Lar filme yapıştırılan eserin gelenekle modernliği karıştırmaya çalıştığını söyledi.

“Çok güzel bir birliktelik sağlıyor” dedi.

Wu'nun diğer çalışmalarını şu adreste bulabilirsiniz: yerleşke. Song hanedanı manzara tablosunu andıran 30 metrelik, lazerle kesilmiş alüminyum duvar resmi “Terrain”, Sanat Business School'da kalıcı olarak sergileniyor. Çalışma, Doğu tarzını Batı motifleriyle harmanlıyor (sıradağlardan biri S&P 500'ün 100 yıllık trendlerini tasvir ediyor).

Tufts'ta yolun aşağısında, sipariş edilen başka bir çalışma olan “Aklın Şiiri” Joyce Cummings Merkezi'nde asılı duruyor. “Aklın Şiiri” iki kattan fazla yüksekliktedir ve Wu'nun sanatsal duyarlılığını bilimdeki geçmişiyle birleştiren bir çalışma olan “disiplinler arası temel bilgi parçalarını” içeren yaklaşık 30 diskten oluşur.

Brown'da lisans öğrencisi olarak fen bilimleri eğitimi alan Wu, ilk olarak 1981'de Boston'a taşındı ve Nobel ödüllü nörofizyolog David H. Hubel'in laboratuvarında görsel korteksin yapısını ve işlevini inceleyen araştırma görevlisi olarak çalıştı.

Wu, “David Hubel harika bir akıl hocasıydı çünkü bilim adamlarının sanatsal ilgi alanlarını geliştirmenin büyük fayda sağlayacağına gerçekten inanıyordu, bu da sonuçta sanatsal pratiğimin çok disiplinli doğasını teşvik etti” dedi.

“Şiir”i yaratmak için Tufts'un bilgisayar bilimi departmanıyla birlikte çalıştı ve bunun keşiflere ilham vermeye devam edeceğini umuyor.

“Kamuya açık sanat eserlerinin, canlı bir arşiv olarak ayakta durmasını sağlayacak şekilde yeni bir yinelenme olasılığına sahip olduğunda en güçlü olduğuna inanıyorum” dedi.

“Kamuya açık sanat eserlerinin, yaşayan bir arşiv olarak ayakta durmasını sağlayacak şekilde yeni bir yineleme olanağına sahip olduğunda en güçlü olduklarına inanıyorum.”

Yu-Wen Wu
Wu'nun yineleme fikrinden yararlanan diğer çalışmaları arasında Rose Kennedy Greenway Koruma Alanı tarafından 2020'de görevlendirilen bir proje olan “Fener hikayeleri” yer alıyor. Çalışma, Kay Teyze ve Frank Amca Chin Park'ta asılı olan Çin Mahallesi tarihini aydınlatan 31 fenerden oluşuyor. 2022'de Çin Mahallesi yakınlarındaki Greenway'de.

“'Fener hikayeleri' izleyiciyi göçün tarihi hakkında – ırksal şiddet, dışlayıcı politikalar ve tarih boyunca ve günümüzde AAPI'nin çeşitli düzeylerde karşı karşıya kaldığı tüm adaletsizlikler hakkında – daha fazlasını öğrenmeye davet ediyor. [Asian American Pacific Islander] topluluk,” dedi Wu.

Çalışmayı geliştirmek için topluluk dinleme oturumları düzenledi ve fenerlere hangi görsellerin dahil edilmesinin önemli olabileceği konusunda geri bildirim aldı. Yerel sanatçıların ek parçalara kendi hikayelerini de ekledikleri “Fener hikayeleri” San Francisco'nun Çin Mahallesi'nde sergilenmeye devam etti.

Wu'nun göç hikayelerini paylaşan çalışması aynı zamanda gelişen “Ayrıntıları/eşyalarını” da kapsıyor. Worcester, Massachusetts, Minneapolis ve Santa Fe ve Albuquerque, New Mexico'daki mülteci örgütleriyle birlikte çalışan enstalasyon, göçmenlerin yolculuklarını temsil etmek için yarattığı kumaş demetlerini içeriyor. Mültecilerin hikayelerinin paylaşıldığı bir videonun Boston'daki Pao Sanat Merkezi'nde de dahil olmak üzere farklı versiyonları ülke çapında gösterildi.

“Taipei'ye Yürüyüş”, Sanat Sanat Müzeleri Galerisi 2600 Seviye 2'de “Yolculuklar” başlıklı enstalasyonda sergileniyor. 2 Haziran'a kadar sergilenecek.

Wu, çalışmasıyla ilgili olarak “Sanırım her sanatçı, yarattığı sanat eserinin kişisel deneyimlerinin ötesine geçmesini umuyor” dedi. “Göçmen olarak yolculuğum kendi hikayemin bir anlatımıdır [but] aynı zamanda hikayenizin ötesine de uzanır. Bu aynı zamanda ailenizin de yolculuğu.”