Değer verdikleri ya da hiç okumadıkları klasik kitaplar üzerine çalışan akademisyenler – Sanat Gazette

Zoe

New member
Yüzyıllar boyunca yazarlar, akademisyenler, eleştirmenler ve sıradan okuyucular harika bir kitabı harika yapan şeyin ne olduğunu anlamaya ve açıklamaya çalıştılar. Italo Calvino'ya göre “klasik” derken, “kendinizi onunla ilişkili, hatta ona karşıt olarak tanımlamanıza yardımcı olan” bir yapıtı kastediyoruz. Ya da belki Mark Twain haklıydı: Klasik, “insanların övdüğü ama okumadığı kitaptır.”

Elbette Sanat fakültesinin bir fikri olacaktır. Dört profesörle sevdikleri ve hiç bitirmedikleri (veya başlamadıkları) klasikler hakkında konuştuk. Yanıtlar netlik ve uzunluk açısından düzenlendi.

Maura Henry, AM '90, Ph.D. '96

Sanat Extension School'da Özel Program Eğitmeni

Lütfen lise ikinci sınıftaki İngilizce öğretmenime söylemeyin ama Herman Melville'in “Moby-Dick.” Sadece. Yapamadım. Yapmak. BT.

Bu yaz ulaşmayı umduğum bir klasik “Nantucketlı Arthur Gordon Pym'in HikayesiEdgar Allan Poe'nun yazısı. Ters giden bir tekne yolculuğunu anlatan bu hikaye, Yann Martel'in şu sözü sayesinde listemde yer alıyor:Pi'nin yaşamı.” İronik bir şekilde, Martel'in romanını okumadım (!), ama unutulmaz tiyatro uyarlamasını gördüm.

Abartıldığını düşündüğüm bir klasik: Vladimir Nabokov'un “Lolita.” Pek çok kişi hikayenin ve anlatımın radikal doğasına işaret etse de romanın merkezindeki pedofili ve kadın düşmanlığını aşmak zor. “Lolita” yerine Virginia Woolf'un “Orlando'nuncinsiyet, arzu ve kimliğin keşfi olarak.

Sanırım çağdaş edebiyatın yanı sıra klasikleri de okuyorum çünkü bunu yapmak zihnimi ve ruhumu meşgul ediyor. Zamanla bir klasiğe (eski bir dosta) dönmek özellikle ilginç çünkü roman aynı kalsa da ben değiştim ve dolayısıyla romana olan bağlılığım zamanla farklılaşıyor. Benim için klasikler devam eden bir söylemin parçasıdır: Bazı kitaplar bazı insanlar tarafından klasik olarak kabul edilirken bazıları değildir. Bazı kitaplar zamanla bu ayrımı korurken, bir zamanlar klasik olarak kabul edilen bazı kitaplar artık okunmuyor. Benzer şekilde, yeni çalışmalar (ve daha önce gözden kaçırılan çalışmalar) bu lakabı kazanıyor. Örneğin, 1980'lerin ortasında lisans öğrencisiyken Jane Austen'ın klasikler arasında yer almadığını belirtmek önemli. Klasikler, hayatımızın diğer pek çok yönü gibi toplumsal olarak inşa edilmiştir. Böylece zamana ve mekana göre şekillenirler ve onları yansıtırlar. Art Spiegelman'ın “MausÖrneğin, bence dikkate alınmalı ve klasiklere dahil edilmelidir.

[COLOR=var(--color-crimson-faded)]
Kitap kapağı: Finnegans Wake.
[/COLOR]
Stephen Greenblatt

John Cogan Üniversitesi Beşeri Bilimler Profesörü

Abartıldığımı düşündüğüm klasiklerden oluşan bir listem yok ama itiraf etmeliyim ki hiçbir zaman kafamı toparlayamadım.Finnegans Uyanışı” James Joyce'un yazdığı.

Yakında okumayı umduğum kitaplar listemde (Roberto Bolaño'nun “Vahşi Dedektifler”) Benito Pérez Galdós'un “Fortunata ve Jacinta.”

Bazı okuyucuların gözden kaçırmış olabileceği harika kitaplara gelince, Fernando de Rojas'ın kitabını öneriyorum.La Celestina,” Madame de La Fayette'in “Cleves Prensesi“Goethe'nin”Seçmeli Yakınlıklar,” ve Natalia Ginzburg'un “Eskiden Söylediklerimiz” (Lessico Famigliare).

[COLOR=var(--color-sand)]
Kitap kapağı: Batıya Yolculuk.
[/COLOR]
Rachel Aşk

Klasikler Bölümü Yardımcı Doçenti, Klasikler Bölümü

Birinci sınıfta “Klasik Nedir?” seminerini veriyorum. Sınıfta yaptığımız şey, yapısal olan, genellikle Avrupa merkezli olan ve genellikle bir kitabı eterden çekip alıp şöyle diyen kültürel güçlerin ardındaki görünmez önyargılardan kaynaklanan seçimleri yapısöküme uğratmaktır: “Bu bir klasik. ” ve ardından onu diğer eserlerden oluşan bir koleksiyonun yanına yerleştirip “Bu, klasiklerin kanonudur” diyor. Bu, aynı zamanda bu klasikleri okumazsanız eğitimli olmadığınızı ve eğer onları sevmiyorsanız bunun nedeninin kötü bir zevke sahip olduğunuz anlamına geldiğini ima eden bir ifadedir. Ders, öğrencilere klasik olarak aldıkları kitapların doğru muhatabı ve doğru eleştirmeni olmaları için bir davettir.

Klasik nedir sorusu, derecelendirmeyi kimin yaptığı sorusunu gündeme getiriyor. Toplanıp bu kararları alan bir tür kozmik konsey ya da gizli bir akademisyen kadrosu yok. Size meydan okuyan ve sizi rahatsız eden kitapları okumanın önemli olduğunu söyleyebilirim. Klasik olarak etiketlenen kitapları okumaktan keyif almıyorsanız, yanlış bir şey yaptığınızı veya daha az zeki olduğunuzu düşünmemeniz de önemlidir. Kendi zevklerinizi geliştirmek ve edebiyat veya müzikte nelerden hoşlandığınızı öğrenmek için zamanınızı çok daha iyi harcayacaksınız; çok daha zengin bir hayat yaşayacaksın.

Okumadığım klasikler? Cevap çoktur. okuyamadım”Lolita.” Bunun nedeni ahlaki bir vicdan azabı değildi. Bu metni verimli bir şekilde okumanın birçok yolu olduğunu biliyorum, ancak okumaya çalıştığım sırada bu, içinde yaşamak istediğim türden bir kafa değildi. Bu bakış açısını paylaşmak ya da o karakterle empati kurmak istemedim. Nabokov'un sözlerini seviyorum “Soluk Ateş”Bunu okumanın daha da zor olduğunu düşünüyorum.

Uzun zamandır yapılacaklar listemde “Batı'ya Yolculuk,Bu erken bir Budist metnidir. Ayrıca Dante'nin “Cehennem“destansı şiirin ilk kısmı”İlahi Komedya.” Yapmam gerektiğini biliyorum ama sanırım çok tartışmalı bir karar verebilirim ve hayatımın geri kalanını onu okumadan geçirebilirim.

[COLOR=var(--color-green-dark)]
Kitap kapağı: Emma.
[/COLOR]
Gregory Nagy

Francis Jones Klasik Yunan Edebiyatı Profesörü ve karşılaştırmalı edebiyat profesörü

1966'da Sanat'da edebiyat eleştirmeni olarak değil, dilbilimci olarak ders vermeye başladım. Greko-Romen kanonu konusunda oldukça iyi bir geçmişim var ama diğer kanonlarla ilgili iyi bir geçmişim yok. Eksiklerimizi gidermek için ben ve diğer iki profesör birlikte klasikleri okumaya başladık. Bu, COVİD'den önceydi. Her hafta buluşup kitaplar hakkında konuşurduk. Derin tartışmalar yapacağımız için büyük bir başarı duygusu hissettik. Biz başladık “Moby-Dick”ve bunu asla birlikte bitirmedik. COVİD düzenli toplantılarımızı durdurduktan sonra asıl okumanın tatmin edici olduğunu fark ettim ama arkadaşlarla bir araya gelip kitaplar hakkında konuşmak çok daha eğlenceliydi.

Trump yıllarında ve COVID yıllarında sevgili eşim ve ben İngiliz klasiklerinin BBC yeniden yapımlarını izlemeye başladık. Bu bana hayatımda ilk kez Jane Austen'i okuma ilhamı verdi. Bir filolog olarak, açıklamalı baskıları okumayı severim ve yalnızca Jane Austen'in büyük baskılarındaki tüm açıklamaları okumakla kalmadım, aynı zamanda kendi ek açıklamalarımı da kenar boşluklarına çizerek yaptım. Jane Austen'ın sanatını işte bu kadar sevmeye başladım. Austen'ın beş ya da altı kitabını okudum. “Emma” favorim.

Bir dilbilimci olarak bütün kitapları severim. Kendi yaşamım boyunca, yeterince takdir edilmeyen, şimdi çok daha fazla takdir edilen ve bunun tersi de geçerli olan işlerin olduğunu gördüm. Classical Continuum adlı bir organizasyonun parçasıyım. Klasikleri karşılaştırmalı olarak tanımlıyoruz, bu da şu anlama geliyor:Popol Vuh“Maya halkının yaratılış hikayesi de bir klasik ya da çizgi roman olarak değerlendirilmeli”MausArtık kütüphanelerde yasaklanıyor. İnsanların hangi klasik eserleri okuması gerektiğine gelince, tutkuyla tavsiye ederim”İlyada” Ve “Odyssey.”