Enerji tüketimi: Enerji krizinden kaynaklanan enerji tasarrufu ivmesi devam ediyor

Bakec

New member
güç tüketimi
Enerji krizinden kaynaklanan enerji tasarrufu hamlesi devam ediyor

Aracı kurum portalı Check24 adına görüş araştırma enstitüsü Yougov tarafından gerçekleştirilen temsili bir ankete katılanların çoğu, 2022 başındaki enerji krizinin başlangıcındakiyle aynı ölçüde enerji tasarrufu sağladıklarını belirtti. Fotoğraf

© Hauke-Christian Dittrich/dpa


Enerji krizi bitti. Bu, vatandaşların artık tüketimlerine eskisi kadar dikkat etmediği anlamına mı geliyor? Bir anket oldukça net bir sonuç ortaya koyuyor.

2022'nin başlarında enerji krizinin başlangıcında enerji tüketimini azaltanlar, bugün de çoğunlukla bunu yapmaya devam ediyor. Bu, aracı kurum portalı Check24 adına görüş araştırma enstitüsü Yougov tarafından yürütülen temsili bir anketin sonucudur.Alman Basın Ajansı dpa anket sonuçlarını önceden aldı. İlk olarak katılımcılara enerji krizinin başlangıcında kimin tüketimini azalttığı soruldu. Sonuç: yüzde 72. Bu katılımcılara daha ayrıntılı bilgi sorulduğunda yüzde 50'si hâlâ aynı oranda enerji tasarrufu yaptıklarını söyledi.


Yüzde 21'i hâlâ enerji tasarrufu yapıyor, ancak krizin başlangıcındakinden daha az. Yüzde 22'si başlangıçta olduğundan daha fazla tasarruf yaptıklarını söylüyor. Bu, enerji krizinin başında tasarruf etmeye başlayanların toplam yüzde 93'ünün bugün hala tasarruf yaptığı anlamına geliyor. Yalnızca yüzde dördü artık tasarruf yapmadıklarını söyledi. Geriye kalan yüzde üç ise herhangi bir bilgi vermedi.


Check24 CEO'su Billy Scheufler, “Enerji fiyatları şu anda yine düşük seviyede olmasına rağmen, Almanların çoğunluğu hâlâ enerji tüketiminde tasarruf yapıyor” dedi. Bu, tüketicilerin krizden bu yana enerji tasarrufunun değerli olduğu konusunda ne kadar bilinçli hale geldiğini gösteriyor.


dpa

#Konular