Ethereum arzı, kıymetli güncelleme öncesi rekor düşük düzeylere geriledi

Mustafa

New member
Investing.com – Ethereum’un dolanımdaki arzı, bugün prestijiyle 120,5 milyona geriledi ve Merge daha sonrası periyotta en düşük düzeyine ulaştı.

Ethereum’un en büyük güncellemesi olarak görülen Merge daha sonrası ağın iş ispatı modeline geçmesiyle varlık arzı değerli ölçüde düşmeye devam ediyor.

Ethereum arzındaki azalmada son günlerde piyasaların hareketli olmasının da tesiri olduğu düşünülüyor. Kripto piyasalarındaki yükseliş eğilimiyle birlikte yatırımcıların Ethereum ağındaki süreçleri artırması her süreçte yakılan Ether ölçüsünü artırarak arzın düşüş eğilimine katkıda bulunuyor.

Bunun yanında NFT piyasalarında son günlerde görülen hareketlilikte Ethereum süreçlerinin artmasına niye oldu. Ethereum arzındaki düşüş, genel görüşe bakılırsa varlık fiyatına olumlu tesir eder. Bu yüzden piyasa iştirakçileri, Ethereum arzını yakından takip ediyor. Öbür yandan Ethereum ağı, Mart ayında test çalışmalarına başladığı Shanghai güncellemesi bakılırsacek. Bu güncellemeyle Beacon chain’de kilitli olan Ether’ler piyasa sürülecek. Bu da Ethereum’un dolanımdaki arzını artırıcı bir tesire sahip.

Shanghai daha sonrası dolanıma çıkacak olan ETH, satış baskısına yol açabilir mi?

Ethereum ağında önümüzdeki ay gerçekeleşecek olan güncelleme daha sonrası ağda ETH arzının yaklaşık %14’ünü oluşturan varlıklar kullanıma sunulacak.

Son datalara göre Ethereum yan zincirinde yaklaşık 3 yıldır stake edilen 16 milyon Ether bulunuyor. Şu anki fiyatlara nazaran 25 milyar dolar pahasında olan bu varlıklar, Shanghai güncellemesi ile kademeli olarak piyasaya sürülecek. Bu durum, ister istemez özgür kalacak olan varlıkların elde çıkarılabileceği kaygılarını de birlikteinde getiriyor. Fakat kimi faktörler, bu telaşların yersiz olabileceğini gösteriyor.

Merge güncellemesi daha sonra Ethereum ağındaki kilitli varlıkların akıbeti konusunda belirsizlik, yatırımcıların huzursuzlanmasına niye olmuştu. Bu belirsizliğin ortadan kalkması piyasanın en büyük staking ağına olan inanç arttı. Bu da Mart ayından daha sonra Ethereum’un şu an %5,45 oranında yıllık getirisi olan staking faaliyetine olan talebi artırıcı bir tesir oluşturabilir.

Şu an ağda kilitli varlıkları olan yatırımcıların büyük çoğunluğu varlıklarını ETH fiyatı 4.000 dolar bandındayken stake etti. Yeni durumda yatırımcıların, hür kalacak varlıklarını şu an 1.600 dolarda bulunan ETH fiyatında satmaya istekli olmayacağı görüşü de ağır basıyor. Nihayetinde Ethereum staking hizmetinin likit hale gelecek olması, hür kalacak varlıkların, varlık fiyatının daha da artması beklentisi dahilinde bir daha stake edilmesi kelam konusu olabilir.

Bu noktada Ethereum staking hizmeti veren platformlara olan talep artışı da yatırımcıların varlıklarını satmak yerine portföylerinde tutma niyetinde olduğunu ortaya koyuyor.

Yazar: Günay Caymaz