EURO 2024: Xhaka dört hikayeyle İsviçre zaferini kutluyor

Bakec

New member
EURO2024
Xhaka dört hikayeyle İsviçre zaferini kutluyor

İsviçre, Avrupa Futbol Şampiyonası'na 3-1 galibiyetle başladı. Fotoğraf

© Rolf VennenbeHaberler/dpa

Aebischer, Duah, Embolo ve Xhaka: İsviçre'nin Avrupa Şampiyonası'nda Macaristan'a karşı kazandığı hak ettiği açılış zaferinde birçok bireysel hikaye öne çıkıyor. Almanya ile yapılacak düello büyük ihtimalle grubu kazanmak üzerine olacak.

Granit Xhaka muzip bir şekilde sırıttı. İsviçreli kaptan, maçın en iyi oyuncusu oylaması için kendi takımından birçok adayın bulunduğunu çok iyi biliyordu. İsviçre'nin Avrupa Şampiyonası'nda Almanya A Grubu'nda Macaristan'a karşı aldığı 3-1'lik (2-0) açılış galibiyetinde dört ayrı hikaye öne çıktı.

Xhaka, bu sezon Almanya şampiyonu Bayer Leverkusen karşısında Euro'ya giderken olağanüstü performansını sürdürdü ve Cumartesi günü bir kez daha takımının müthiş temposunu belirleyen oyuncu oldu. UEFA'nın “Maçın Adamı” mütevazı bir tavırla, “Bugün benim dışımda birkaç kişi daha bunu hak edebilirdi” dedi.

Xhaka Avrupa Şampiyonası'na da damga vurdu

İsviçre milli takımının da belirleyicisi olan Xhaka'nın yanı sıra Michel Aebischer de oradaydı. Bir Avrupa Şampiyonası maçında gol atan (45. dakika) ve Kwadwo Duah'ın 1-0'lık golüne asist yapan (12. dakika) ilk İsviçreli oyuncu oldu. Çoğu kişinin ilk 11'de yer almayı beklemediği ancak Xhaka ile birlikte sezonun belirleyici figürü olan FC Bologna hücum oyuncusu, “Niteliklerimin ne olduğunu biliyorum. Bu yüzden oynamak beni şaşırtmadı” dedi. İsviçre oyunu.

Aebischer gol ve asistleriyle parlıyor

Milli teknik direktör Murat Yakin, Macar meslektaşı Marco Rossi'yi de kandırdığı hamlesiyle ilgili gülümseyerek, “Her zaman formda olan oyuncuları sahaya çıkarırız. Aebischer Bologna'da süper bir sezon geçirdi” dedi. İtalyan oyuncu, “İsviçre'nin farklı olmasını bekliyorduk. Aebischer ve Ruben Vargas'ın sürekli pozisyon değiştirmeleriyle hiç baş edemedik” dedi. “İkinci yarıda birkaç değişiklikle işler düzeldi. Ancak o zamana kadar başımız dertteydi.”

Kastedilen, Macarların Barnabás Varga'nın (66') golüne rağmen geri çeviremediği ilk yarıdaki 0-2'lik farktı. Bunun nedeni sadece ilk yarıdaki tuhaf pasif performans değildi, aynı zamanda Breel Embolo'ydu.

Eski Gladbach oyuncusu, geçen yıl yaşadığı çapraz bağ kopmasının etkileriyle hâlâ mücadele ediyor. Aylarca sahalardan uzak kalan AS Monaco'nun forveti, Avrupa Şampiyonası'na yetişmek için mücadele verdi. 27 yaşındaki futbolcu henüz ilk 11'de yer alacak kadar formda değil. Ama bu sefer yedek olarak ağırlığınca altın değerindeydi.

Ünlü şakacı Embolo

Yakin, sakatlanmaya eğilimli Embolo hakkında şunları söyledi: “Durumu elbette çok belirsizdi. Ama gerçekten orada olmayı istediğini hissettim. Gücü olup olmadığını bilmiyorduk. İşe yaraması memnuniyet vericiydi.” Uzatma anında attığı 3-1'lik belirleyici gol nedeniyle özellikle duygusal olarak kutlanan oyuncu. Çapraz bağ yırtılmasının ardından santrafor, “Hedefim ailem, taraftarlar ve takım arkadaşlarım için. Benim için özel bir yıldı ama bu hayatın bir parçası” dedi.

Duah'ın ikinci maçına çıktığı ilk milli gol

Embolo henüz yeterince formda olmadığından, Nürnberg'in eski oyuncusu Duah sadece ikinci uluslararası maçında forma giydi. Şu anda Bulgaristan'da Ludogorets takımında forma giyen 27 yaşındaki oyuncu, kulüp taraftarları dışında yalnızca Almanya'daki kişiler tarafından da tanınıyor. Bu hamleden memnun olan Yakin, “İsviçre'de biz onu zaten oldukça iyi tanıyoruz. Ve artık dünyanın geri kalanı da” dedi. Duah, Aebischer'in rüya pasını erkenden kullanarak ilk milli golünü attı ve skoru 1-0 yaptı.

Duah maçtan sonra “Hala rüya görüyorum” diye tezahürat yaptı. “İçeride patlıyorum. Hala inanamıyorum, farkına varmam için birkaç güne daha ihtiyacım var.”

İsviçre muhtemelen Almanya'nın en zorlu rakibi

A Grubu'nda ilk maç gününde gösterilen performansların ardından önümüzdeki hafta Pazar günü Almanya ile İsviçre arasında oynanacak direkt düello muhtemelen grubu kazanma mücadelesi verecek. Cuma günü Almanya'nın 5-1'lik açılış galibiyetindeki İskoçlar gibi, Macarlar da Cumartesi günü İsviçre'ye karşı performanslarında önemli ölçüde geride kaldı.

Takımı Çarşamba günü İskoçya ile karşılaşacak olan Xhaka, “Kendi başımızın çaresine bakmalıyız” dedi. Yakin, Almanlarla olası bir düello hakkında da yorum yapmak istemedi. Eski Bundesliga profesyoneli, “Anın tadını çıkarıyoruz ancak önümüzde hâlâ yapacak çok işimiz var” dedi.

dpa

#Konular