'Evita' yönetmeninin SANAT sahnesine giden yolu on yıl önce başladı – Sanat Gazette

Zoe

New member
Amerikan Repertuar Tiyatrosu'nun müzikali “Evita” 30 Temmuz'a kadar Loeb Drama Merkezi'nde sahneleniyor.

“Evita” Yönetmeni Sammi Cannold, ikonik müzikalle ilgili vizyonunu Amerikan Repertuar Tiyatrosu'nun Sanat Yönetmeni Terrie ve Bradley Bloom Diane Paulus ile paylaşıyor.

Soru-Cevap

Sammi Cannold

– Paulus: “Evita” için çok heyecanlıyız. En baştan başlamak istiyorum; bu yapımın şu ana kadarki yolculuğunu bize anlatabilir misiniz?

Cannold: Uzun bir yolculuktu: İlk kez gençken “Evita”nın bir yapımını izlemiştim. Broadway'de 2012'deki yeniden canlanışı gördüm ve Evita'nın hikayesi beni tamamen sarstı. Sanatta beni bu kadar derinden etkileyen bir şeyle hiç karşılaşmamıştım. Çok fazla genç kadının bulunmadığı odalarda söz sahibi olmak isteyen, insanların hayatlarında fark yaratmak isteyen ve birçok açıdan bu tutkularının yanlış anlaşıldığını hisseden genç bir kadının hikayesiydi ve ben de öyle hissettim. buna o kadar çekilmiştim ki.

Üniversiteye gittiğimde “Sadece 'Evita'nın bir prodüksiyonunu yönetmek istiyorum” diyerek herkesi çılgına çevirdim. 1.700 kişilik bir sahne önü tiyatromuz vardı ve oradaki muhteşem tiyatro ve performans çalışmaları departmanı sonunda bir prodüksiyon yapmama izin verdi. tezim için o tiyatrodaydım. İşte o zaman, yazıda hala boğuştuğumuz bazı fikirleri ilk kez ortaya çıkarmaya başladım.

Dört yıl sonra ve mezun olduktan sonra, New York City Center Encores'un eski sanat yönetmeni Jack Viertel bana New York'ta hangi canlanmayı yapmak istediğimi sordu. “Biliyorsun 'Evita' benim en sevdiğim müzikal” dedim. Ve bana 2019'da gösteriyi yönetmem için hayatımı değiştirecek bir fırsat verdiler. City Center'da gösterileri hazırlamak için 10 gününüz var; bunlar tam yapımlar ama hızlı ateşleniyorlar ve bu da sevincin bir parçası onlardan. Ama şimdi, daha uzun bir süreci derinlemesine inceleme fırsatına sahip olmak ve dört yaş daha büyük olmak çok farklı hissettiriyor. Minnettarım ve çok heyecanlıyım.

Yönetmen Sammi Cannold, Fundación Eva Perón tarafından dağıtılan bir oyuncak bebekle. “Zenginliğin yeniden dağıtılmasıyla çok ilgiliydi ve bu arzunun bir kısmı, çok yoksul bir çocukluk deneyiminden geliyordu.”

Fotoğraf: Maria Baranova

– Paulus: Biraz da skordan bahsedelim. Gençken yeniden canlanmayı görmeden önce müziği biliyor muydunuz?

Cannold: Sanırım her tiyatro çocuğu gibi ben de şunu biliyordum: “Benim için Ağlama Arjantin.” Ama içeriğini bilmiyordum ve konuyu bilmiyordum. Hikayeye ve yazarların bunu nasıl anlattığına hemen kapıldım. Tabii ki tüm müzik ikonik ve çarpıcı.

– Paulus: Şovda bu kadar çalıştıktan sonra favori şarkınız var mı?

Cannold: En sevdiğim şarkı “Rainbow High”. Bana göre sayının vokal jimnastiği, Eva'nın hırsını ve duygusunu güzel bir sinerjiyle eşleştiriyor. Bu şarkıyı çok seviyorum ve bu şarkıyı çok iyi bir şekilde ortaya koyabilecek bir sanatçıyla çalışmak heyecan verici.

– Paulus: Skor o kadar içgüdüsel ki. Bence Andrew Lloyd Weber'in en iyilerinden biri.

Cannold: Benim favorim kesinlikle. Eva'nın ruhunu yakalama şekli benim için olağanüstü. Ve Tim Rice'ın sözleri çok şiirsel, çok zekice. Bu yapımdaki çalışmalarım sırasında yazarlarla sohbet edebildiğim için çok şanslıyım. Gösterinin farklı unsurlarının doğuşunu duymak ve masaya getirmeyi umduğumuz bazı fikirler hakkında onların geri bildirimlerini almak büyük bir hediye oldu.

Prodüksiyonumuzun Hal Prince'in silinmez orijinaline saygı göstermesi de benim için önemli. Prodüksiyonumuzun o prodüksiyonun torunu olmasını arzuluyoruz; Hal'in yaptığını kopyalamak anlamında değil ama onun yönetmenliğinin bazı ikonik unsurlarını, 40 yıl sonra yeni nesiller “Evita”yla karşılaştığında kutlamak istiyoruz. .”

– Paulus: Sergi için araştırma sürecinizi biraz anlatır mısınız?

Cannold: Ben çok şanslıydım. Son 12 yılda, hibe destekli araştırmalar yapmak, Eva'nın mirasının ve Arjantin'deki Peronizmin tarihini derinlemesine incelemek ve kültürel bağlamı gerçekten anlamak için dört kez Arjantin'e gittim. Bu dikkat çekiciydi, çünkü 1940'larda ve 50'lerde Perón'un yönetimi altında yaşayan insanların çoğu benimle ve aynı zamanda bu araştırma gezilerinden ikisinde lider olan programın yardımcı yönetmeni Rebecca Aparicio ile konuşmaya istekliydi. Hâlâ canlı olan tarih hakkında sohbetler yapmak inanılmazdı. Bu rejimin ve Eva'nın First Lady olarak saltanatının hem iyi hem de kötü etkisi hâlâ hissediliyor. Ayrıca o döneme ait fiziksel kanıtları üretimle paylaşmak için birçok antika pazarını ziyaret etme şansım oldu.

Antik Arjantin kimlik kartları

“Evita” prova odasındaki antika Arjantin kimlik kartları.

Fotoğraf: Maria Baranova

– Paulus: Ne buldun?

Cannold: Pek çok şaşırtıcı şey: Fundación Eva Perón'un çocuklara verdiği bir oyuncak bebek, çocuklara verdiği her şeyi anlatan resimli kitaplar – çok fazla propaganda vardı. Ama biliyorsun, o gerçekten bir Robin Hood'du. Zenginliğin yeniden dağıtılmasıyla çok ilgiliydi ve bu arzunun bir kısmı, çok yoksul bir çocukluk deneyiminden geliyordu. Bazı nedenlerden dolayı, bu antika pazarlarında çok sayıda eski kimlik kartı da satılıyor, bu yüzden Arjantin'e her gidişimde bazılarını geri getirdim. Karakterlerini geliştirmede başlangıç noktası olarak kullanmaları için onları topluluğa veriyorum. Bununla çok eğlendiler.

– Paulus: Bu harika.

Cannold: Bana göre bu tarihin gerçek olduğunu hissettirmekle ilgili. Bu olayları gerçekten yaşayan insanlara karşı bir sorumluluğumuz var: onların hikâyesini doğru bir şekilde, gerçekliği mümkün olduğunca nesnel bir şekilde tasvir ederek anlatmalıyız. Aynı zamanda “Evita”nın pek çok yapımını izledim ve onlar hakkında oldukça sabit fikirliyim, çünkü hikayenin bu kadının sadece “kendi yolunda uyuyan” bir kadın olduğu perspektifinden anlatıldığını gördüm. en üstte” ve daha fazlası değil. Bir metnin bundan çok daha fazlasını söyleyen yorumu beni rahatsız ediyor ve bu yapımda bu anlatıyı tersine çevirmeye çalışıyoruz.

– Paulus: Sizce “Evita”nın hangi belirli unsurları bugün yaşadığımız an ile rezonansa giriyor?

Cannold: Bence Eva'nın ataerkil bir toplumda yaşayan genç bir kadın olarak gidişatı 2023 yılında sayfalardan fırlayacak gibi görünüyor. Müzikal 1970'lerde yazılmıştı ancak yazarlar bu genç kadının iktidara yükselişi hakkında bugün güçlü ve güncel hissettiren bir şeyin ipucunu verdiler. .

Diziyi ilk kez ergenlik çağındayken izlemiştim ve ilk cümle dikkatimi çekti: “15 yaşındayken gittiği hiçbir yer yoktu.” Hikâyenin bu noktasında Eva'nın yaşını düşünmek, bazı tarihçilerin onun bir sürtük ya da fahişe olduğunu gösteren “zirveye kadar uyumak” olarak sınıflandırdığı ilişkilere yeniden bakmamıza yol açtı. Hayır – o bir kurban ve bunu nasıl tersine çevireceğini ve içinde bulunduğu delikten çıkmak için kadınlığını bir güç olarak kullanmayı öğrendi.

“Altıncı sınıfın üzerinde eğitim almamış, 27 yaşında bir ülkenin First Lady'si olan bu kadının aklından neler geçiyor? Bu yolculuk nasıl bir şey?”
– Paulus: Ve siz bu ölçekte bir “Evita” yapımını yöneten ilk kadınsınız.

Cannold: Bu bir onurdur. Bu prodüksiyonu bir kadın müzik süpervizörü ve aralarında Arjantinli olan Valeria Solomonoff'un da bulunduğu iki kadın koreografla birlikte yaratacağım için çok heyecanlıyım. Ekibimizin kompozisyonunun şu soruya yeni bir katman kattığını düşünüyorum: “Bu kadar çok ikon olarak, beyaz bir balo elbisesi olarak, sarı bir peruk olarak görülen bu kadın kim?” Eva Perón tüm bu sembollerle çok güçlü bir şekilde bağlantılı ve biz şunu sormak istiyoruz: “Bu sembollerin içindeki insanoğlu neler yaşıyor? 6. sınıfın üzerinde eğitim görmemiş, 27 yaşında bir ülkenin First Lady'si olan bu kadının aklından neler geçiyor? Bu yolculuk nasıl bir şey?”

– Paulus: Koreografiden bahsettiniz; gösteriye dansı nasıl dahil ediyorsunuz?

Cannold: Bu yapımın yapımına başladığımızda gösterinin mümkün olduğu kadar orijinal Arjantin tarzı olması benim için önemliydi. Bu duygunun bir kısmı Arjantin'in her yerinde mevcut olan ve sevilen tangodan geliyor. Koreografi ekibimiz, tiyatro koreografı Emily Maltby ve Arjantin Rosario'dan tango koreografı Valeria Solomonoff tarafından yönetiliyor. Bu iki muhteşem sanatçı, tiyatro tarzı dans ve tangodan oluşan bir kelime dağarcığı oluşturmak için dünyalarını bir araya getirdiler.

Bu, bir sahneye gelip sadece “Şimdi tango var!” diyeceğimiz anlamına gelmiyor. Tüm parçanın koreografisine tango kelime dağarcığını aşıladık. Topluluk, Arjantin'den birçok başarılı tango sanatçısı da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından sanatçıları içeriyor. Prova odalarımız hem İspanyolca hem de İngilizce olarak çalışmaktadır. Bu süreç çok heyecan vericiydi; müzikal tiyatro sanatçılarının tango sanatçılarından ve tango sanatçılarının da tango sanatçılarından neler öğrenebileceğini bulmaya çalışıyoruz.

– Paulus: Sizin ve yaratıcı ekibin tasarım hakkında ne düşündüğünüzü bize anlatabilir misiniz?

Cannold: Kesinlikle; inanılmaz bir tasarım ekibimiz olduğu için şanslıyız. ART İzleyicileri sahne tasarımcısının Jason Sherwood ve aydınlatma tasarımcısı Bradley King olduğunu hatırlayacaktır. Ayrıca kostüm tasarımcısı Alejo Vietti, ses tasarımcısı Connor Wang, müzik süpervizörü Kristen Blodgette ve yakınlık yönetmeni Claire Warden gibi ART'a yeni başlayan arkadaşlarımız da var. Bu inanılmaz sanatçılarla çalışmaktan heyecan duyuyorum.

Ne düşündüğümüze gelince, Evita'nın etrafındaki ikonografiyi sorgulamak bizim için önemliydi. Yani tiyatroya girdiğinizde, Eva'nın cenazesindeki çiçeklere dönüşen çiçek yatağının üzerinde boşlukta asılı duran dev beyaz bir balo elbisesi göreceksiniz. Oradan Hal Prince'in kara kutusuna selam veren bir alanda oynuyoruz. Bu büyülü: her şey karanlığın içinden çıkıyor, birdenbire farklı bir yerdeyiz.

– Paulus: Pandemi sırasında, COVID-19 krizinin ilk yıllarında tiyatro sektörünü konu alan Apple TV belgeseli “The Show Must Go On”u yönettiniz. Bu süreç işinizi nasıl etkilemeye devam ediyor?

Cannold: Bu belgeseli çektiğimde 2020'de üç buçuk ay boyunca Güney Kore'deydim. Pandeminin çok erken bir dönemiydi ve temelde dünyanın başka hiçbir yerinde çok az tiyatro salonu vardı veya hiç yoktu. Ve Kore tiyatro topluluğunun “gösteri devam etmeli -” diyerek ileri atıldığını görmek ilham vericiydi. güvenli bir şekilde.”

O geziden döndüğümde bana sık sık protokoller ve tüm ayrıntılar sorulurdu ama benim için en büyük çıkarım, Kore'de sahne sanatlarının kültürel bir öncelik olduğuydu. Tiyatrolar açıkken okullar bazen kapatılıyordu. Sanırım Kore'de bir kültürün tiyatroya ihtiyacı olduğunu anlıyorlar; bu çok önemli. Ve bu ülkede sanatın vazgeçilmez olduğu düşünülüyordu. Elbette kapatmamız gereken bir dönem vardı. Ama aynı zamanda Kore'deki dostlarımıza da bakabileceğimizi ve sanatın vazgeçilmez olduğu anlatısıyla yeniden inşa etmeyi öğrenebileceğimizi düşünüyorum.

– Paulus: Bana fikirler veriyorsun! Sammi, seni tekrar Cambridge'de göreceğimiz için çok heyecanlıyız. Son olarak, ART'la olan geçmişiniz açısından bu fırsatın sizin için ne anlama geldiğinden bahsedebilir misiniz acaba?

Cannold: Benim için gerçekten dünyalara bedel. Klişe olmak istemem – gerçekten ciddiyim: 18 yaşındaki halime “Hayatının hayali nedir?” diye sorsaydın. “ART'ta 'Evita'yı yöneteceğim” derdim. 19 yaşında burada çalışmaya başladım ve bu üzerinde çalıştığım 10. ART yapımı olacak. Buradaki yapımlar ve sizin çalışmalarınız benim yönetmen olmamın en büyük nedeni. Bu yüzden çok tam bir daire hissi veriyor.