Faiz sonucu öncesi Bitcoin, bir daha 23 bin doların altına indi

Mustafa

New member
Kripto piyasası yılbaşından beri gösterdiği performansla, 2022’de bölümü sarsan çöküş haberlerine adeta set çekmiş durumda. Geçtiğimiz bir aydır Bitcoin’in neredeyse yüzde 40, Ethereum’un da yüzde 30’luk artış gösterdiği piyasa, Şubat ayına girerken üst istikametli momentumunu kaybetmişe benziyor.

Piyasa bedeli bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin, dünden beri yüzde 3,08’lik kıymet kaybı yaşayarak 22 bin 936 dolardan süreç görüyor. Ethereum’daki düşüş de emsal bir oranda seyrediyor. Düne kıyasla kıymetinde yüzde 3,19’luk düşüş yaşayan Ethereum, tekrar 1.600 bandının altına gerileyerek 1.577 dolardan el değiştiriyor.

Diğer büyük kripto paralarda da aşağı taraflı hareketlilik kelam konusu: XRP yüzde 3,52’lik, Aptos (APT) yüzde 13,58’lik, Cardano (ADA) yüzde 3,87’lik düşüş kaydetmiş durumda.

Teknoloji teşebbüsçüsü milyarder Elon Musk’ın, Twitter’daki ödemelerde kripto kullanmasına müsaade vereceğine dair sinyallerin gelmesinin akabinde son 24 saatte Dogecoin’in bedeli yüzde 6,75’lik artış göstermiş vaziyette.

Yatırımcıların gözüyse yarın Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tarafınca verilecek faiz sonucunda. Piyasadaki genel beklenti, ABD Merkez Bankasının (Fed) mali sıkılaştırma siyasetinde kısmen frene basarak 25 baz puanlık bir faiz artışına başvurması istikametinde.

CoinDesk’e konuşan piyasa araştırma şirketi FactSet’in analisti John Butters, “S&P 500’ün 2022 yılı dördüncü çeyrek getirisi ortalamanın altında seyrediyor.” diyor ve ekliyor:

Hisse senedi piyasalarında genel manada aşağı istikametli hareketlilik kelam konusu: S&P 500 dünü yüzde 1,3’lük, Nasdaq yüzde 1,96’lık ve Dow Jones ise yüzde 0,77’lik düşüşle kapamış durumda.

Son 24 saatin en çok paha kazanan kripto parası yüzde 36,31’lik yükselişiyle Alchemy Pay (ACHP) olurken Voyager Token (VGX) yüzde 31,94’lük, Mask Network yüzde 30,05’lik, Injective Protocol (INJ) yüzde 9,08’lik ve Band Protocol (BAND) ise yüzde 7,64’lük artış kaydetmiş vaziyette.

Bu makale birinci vakit içinderda CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.