Futbol: eşcinsellik kamuoyuna açıklandı: Jankto’ya saygı

Bakec

New member
Futbol
Eşcinselliğin kamuoyuna duyurulması: Jankto’ya Saygı

Eşcinselliğini halka açıkladı: Jakub Jankto. Fotoğraf

© Jan Woitas/dpa-Zentralbild/dpa

Hitzlsperger, Nagelsmann veya birinci ve ikinci lig takımları: Çek uluslararası Jankto, eşcinselliğini kamuoyuna açıkladığı için Alman futbolunun saygısını kazandı.

Eski milli oyuncu Thomas Hitzlsperger, Bayern teknik direktörü Julian Nagelsmann ve Alman futbol kulüpleri, Çek uluslararası Jakub Jankto’yu kamuoyuna açıkladığı için saygılarını sundular.

“Ne oyuncu! Ne kişilik!” Hitzlsperger sosyal medyada yazdı. 2014 yılında kariyerinin sona ermesinin ardından 40 yaşındaki eşcinsel eşcinselliğini duyuran ilk önemli Alman futbolcu oldu. 2006 Dünya Kupası’nda bronz madalya kazanan oyuncu, “Aferin Jakub, sesini yükseltip başkalarına yol göstermen iyi oldu,” dedi.

Sparta Praglı orta saha oyuncusu Jakub Jankto, Pazartesi günü eşcinselliğini kamuoyuna açıklayan Çek elit liginde ilk aktif profesyonel futbol profesyoneli oldu. 27 yaşındaki oyuncu sosyal medyada paylaştığı bir Haberda “Ben eşcinselim ve artık saklanmak istemiyorum” dedi. 2021 Avrupa Şampiyonası’nda da forma giyen Çek uluslararası, hayatını “korkusuz, önyargısız, şiddetsiz ama sevgiyle” özgürce sürdürmek istediğini vurguladı.

Julian Nagelsmann da attığı adım için sözlü olarak Jankto’ya şapka çıkardı. “Cesurca buluyorum ama normal olmalı. Dünya çok renkli. Bu toplum için iyi. Dışarı çıkamamak çok büyük bir yük olabilir bence. Normalleşmeli. Futbol renkli. Ben de öyleyim.” Bunu yaptığı için mutluyum” dedi Bayern Münih teknik direktörü.

Borussia Dortmund, Twitter’da Jankto’nun Habersu hakkında şunları yazdı: “Saygı ve teşekkürler Jakub! Futbol herkes içindir.” Bundesliga üçüncüsü ve bir gökkuşağı bayrağı ekledi. VfB Stuttgart’ın tepkisi de benzerdi. Bundesliga 17. twitter’da “Stuttgart’tan tebrikler, saygılar ve sevgiler. Arkanızı kollayacağız” yazdı. FSV Mainz 05, “İyi dedin Jakub” dedi ve bir gökkuşağı bayrağının yanına “Aşk = aşk” yazdı. Ve Eintracht Frankfurt, “Aşkın sınırları yoktur” dedi.

İkinci lig kulübü Holstein Kiel, Jankto’yu “ilham kaynağı” olarak nitelendirdi ve Haber klibi hakkında şunları yazdı: “Aşkın cinsiyeti yoktur – futbol herkes içindir!” Lig rakibi Hamburger SV, Jankto’nun eşcinselliğini kamuoyuna açıklama hamlesini “cesur ve önemli” olarak nitelendirdi. 1. FC Nürnberg ve Hannover 96 daha fazla ayrıntı verdi. Frankonyalılar, bu cesur adıma büyük saygı duyduklarını yazdılar. Ve ayrıca: “2023’te aktif bir futbol profesyonelinin ortaya çıkması bir sansasyon değil, doğal bir mesele olmalı.” Hannover, bunun “sahada ve saha dışında açık bir toplum için doğru yönde atılmış çok önemli bir adım” olduğunu gördü.

Twitter’da Hitzlsperger Instagram’da Hitzlsperger hikayesi Video Jankto Tweet VfB Stuttgart Tweet Borussia Dortmund Tweet Holstein Kiel Tweet Hamburger SV Tweet 1. FC Nürnberg Tweet Hannover 96

dpa

#Konular