Galatasaray-Ankaragücü maçında tartışmalı penaltı pozisyonu! ‘Burada VAR müdahalesi…’

Yasmin

New member
Galatasaray, Spor Toto Harika Lig’in 17. haftasında Ankaragücü’nü konuk etti. Mesken sahibi kadro heyecan dolu maçı 2-1’lik skorla kazandı. Galatasaray – Ankaragücü maçının tartışma yaratan durumları ve hakem Zorbay Küçük’ün performansını beIN Sports’un Trio grubu yorumladı.

İşte Galatasaray – Ankaragücü maçındaki durumlara dair yapılan değerlendirmeler…

SORU: “7. dakikada Ankaragücü’nün Taylan Antalyalı ile attığı golden top çizgiyi geçti mi?”

Deniz Çoban
: Gol hakikat. Lakin bizde niye gol çizgisi teknolojisi yok? Şu gol verilmese, bir daha tartışacağız. VAR odasında bir tane yardımcı hakem olmalı, ofsaytları kıymetlendirmeli.

Lale Orta: Top çizgiyi geçti.

Bülent Yıldırım: Topun tamamı çizgiyi geçti.

SORU: “Ankaragücü’nün golü öncesi faul var mı?”

Bülent Yıldırım
: Çok ince bir faul. Hakem bakılırsamedi.

Lale Orta: Şanssız bir an, faul var. Hakem kaçırmış. Lakin VAR ile buraya dönülemezdi.

Deniz Çoban: ‘Bu gol Zorbay Küçük yüzünden oldu’ demek insafsızlık olur. Maçın birinci 10 dakikasında epeyce fazla faul çaldı. Onları çalıp, bunu oynatması garip.

SORU: “Ali Sowe’un Abdülkerim Bardakçı’ya müdahalesi faul mu?”

Lale Orta
: Bana nazaran faul.

Bülent Yıldırım: Yardımcı hakem açı olarak tam bakılırsamiyor ancak bayrak kaldırıyor. Hakem devam ettirebilir, çalabilir. Hakem takdirine göre bir durum.

Deniz Çoban: Daha tesirli olana çalmıyorsun, daha az tesirli olana çalıyorsun.

SORU: “Galatasaray’ın birinci golündilk evvel top çıktı mı?”

Bülent Yıldırım
: Farklı açılardan soru işareti var fakat yardımcı hakem orada ve bir tereddütü yok. Açılar yanıltabilir. Yardımcı hakeme hürmet duyuyorum. Eldeki açılardan çıktı yahut çıkmadı diyemeyiz.

Lale Orta: Tam çizgiden manzara yok. İddiaya dayalı bir yorum yapabilirz ve bu da yanlışsız olmaz. Verilen karara hürmet duymamız gerekir.

Deniz Çoban: Hakemin sonucuna hürmet duymaktan öbür dermanımız yok.

SORU: “26. dakikada Taylan Antalyalı’nın Mertens’e müdahalesi var mı? var ise penaltı olur mu?”

Bülent Yıldırım
: Temas var ise, penaltı. Fakat penaltı yok.

Deniz Çoban: Faul yok ancak şu düşüşe sarı kart çıkmalıydı. Abartılı bir düşme var.

Lale Orta: Faul goremedim.

SORU: “Dries Mertens’in yerde kaldığı konumda penaltı var mı?”

Bülent Yıldırım
: Uros Radakovic’in Mertens’e küçük bir teması var. Düşüşte doğallık var. Mertens ayağını sıkıntı kurtarıyor. Tespiti fazlaca güç. Denetimsiz bir müdahale, VAR müdahalesi çıkmaz. Yakalansa, penaltı.

Lale Orta: Burada konum penaltı olmalıydı.

Deniz Çoban: Teması somut olarak görmüyorum. Dokunmuş olabilir fakat hakemin sonucuna hürmet duyulmalı. Devamı desteklerim.

SORU: “68. dakikada Taylan Antalyalı topa elle dokundu mu? Dokunmadıysa, Victor Nelsson’un elle müdahalesi penaltı mı?”

Bülent Yıldırım
: Taylan Antalyalı elle indirdi, bu yüzden karar yanlışsız. Taylan şayet elle indirmese, daha sonrasında Nelsson’un kolu doğal mı, değil mi konuşurduk.

Lala Orta: Taylan Antalyalı net biçimde eliyle topu önüne alıyor.

Deniz Çoban: Katılıyorum, Taylan Antalyalı eliyle önüne aldı.

SORU: “88. dakikada Victor Nelsson’un durumunda sarı kart gerekir mi?”

Lale Orta
: Burada bir sarı kart çıkmalıydı.

Bülent Yıldırım: Sarı kart olmalıydı.

Deniz Çoban: Bu konumda bir sarı kart olmalı.