Göç politikasıyla ilgili mücadele: sosyal yardımlarda kesinti veya işe girişin kolaylaşması

Bakec

New member

Göç politikasıyla ilgili mücadele: sosyal yardımlarda kesinti veya işe girişin kolaylaşması

Berlin’deki mülteciler

© AFP


Göç politikası konusundaki mücadele devam ediyor. Özellikle sendika politikacıları, mülteci akınının azaltılmasına yönelik tedbirler ve onlara yönelik sosyal yardımların kısıtlanması yönündeki taleplerini yineledi. Yeşiller bir kez daha işe başlamanın önündeki engellerin kaldırılması için baskı yaptı.

Şansölye Olaf Scholz (SPD) “tüm dünyaya şu sinyali göndermeli: Kapasitemiz tükendi. CDU Genel Sekreteri Carsten Linnemann, “Bild” gazetesinde, yasadışı göçü durduracağız” diye talepte bulundu. CDU/CSU parlamento sekreteri Thorsten Frei, Scholz’un “artık kaçmaması” gerektiğini talep etti.


Her ikisi de mülteci sayısını azaltmak için taraflar arasında bir sığınma anlaşması yapılması yönünde baskı yaptı. Bu, İsviçre, Polonya ve Çek Cumhuriyeti sınırlarında sabit kontrolleri, sığınmacılar için nakit yerine ödeme kartlarını ve ulusal sınırdaki geçiş bölgelerinde kalma ihtimali olmayan sığınmacılar için hızlandırılmış prosedürleri içermelidir.


CSU bölgesel grup lideri Alexander Dobrindt de mülteciler için nakit yerine ayni yardım çağrısında bulundu. Dobrindt, “Augsburger Allgemeine” gazetesine şunları söyledi: “Uzun yıllar burada çalışan ve daha sonra işsiz kalan insanlara sağlanan vatandaşlık yardımı, yalnızca Almanya’da çok kısa bir süre kalmış olan göçmenlerle kıyaslanamaz.”


Berlin’in belediye başkanı Kai Wegner (CDU) göçe atıfta bulunarak, “Demokrasimizin tehlikede olduğu ve insanların bizden bu sorunu çözmemizi beklediği bir devrilme noktasına ulaştık” dedi. RTL ve ntv kanallarında “Artık kayıt kapasitemiz kalmadı, boş yerimiz kalmadı” uyarısında bulundu.


Yeşiller Partisi lideri Ricarda Lang, sığınmacılara derhal çalışma izni verilmesi çağrısında bulundu. Lang, Berlin’de bunun için “pragmatik ve somut çözümler” olması gerektiğini söyledi. Bu aynı zamanda sosyal güvenlik fonlarının yükünü de hafifletiyor. Lang ayrıca belediyelere daha fazla federal destek verilmesi çağrısında bulundu.


Yeşiller Partisi lideri Britta Haßelmann “Rheinische Post”a yaptığı açıklamada, “Uzun zamandır mültecilerin mümkün olduğu kadar çabuk çalışmasına izin verilmesini ve mevcut çalışma yasaklarının kaldırılmasını savunuyoruz” dedi. Bu aynı zamanda ekonominin vasıflı işçi ve işçi arayışına da yardımcı olur. Haßelmann mültecilere nakit yardım yerine ayni yardımları reddetti. Bürokratik çabaların yoğunlaştığına dikkat çekti.


Alman Şehirler Birliği genel müdürü Helmut Dedy, “Belediyelere atanan mültecilerin, ikamet durumlarına bakılmaksızın derhal çalışmalarına izin verilmelidir” dedi. Dedy, “Rheinische Post”a yaptığı açıklamada, “İşgücü piyasasına entegrasyon aynı zamanda sosyal entegrasyonu da güçlendiriyor” ve “mültecileri kabul etmenin toplumsal kabulü açısından önemli” dedi.


Alman Şehirler ve Belediyeler Birliği, mültecilere yönelik hizmetlerin Avrupa genelinde satın alma gücüyle ölçülecek şekilde standartlaştırılması çağrısında bulundu. Genel müdür Gerd Landsberg “Rheinische Post”a yaptığı açıklamada, konu mültecilerle ilgilenmek ve entegre etmek olduğunda belediyelerin sınırlarının zorlandığını söyledi.


AFP

#Konular