Helen Vendler yaşam boyu başarı ödülüne layık görüldü – Sanat Gazette

Zoe

New member
Helen Hennessy Vendler kendi kitabının bir kopyasını postayla aldığı ilk zamanı hatırlıyor.

Vendler, “Yeats'in” paketini açarken hissettiği korkuyu anımsayarak, “Bu, büyük dünyada elle tutulabilen ve bir kişiden diğerine aktarılabilen, sert kaplı bir nesneydi” dedi. Görüş ve Daha Sonra Oyunlar” (1963).

Yayıncıyla yazışmak bir fantezi gibi görünmüştü ama Vendler'in ilk çıkışı, paket Sanat University Press'ten gelir gelmez gerçek gibi geldi. “Sanki biri ruhunuzdan bir parça almış, onu bir nesneye dönüştürmüş ve 'İşte bir parçanız geri geldi' demiş gibiydi. İçinin dışarıya dönüşmesi bana bir tür sihir gibi geldi.”

Vendler, Arthur Kingsley Porter Üniversitesi Profesörü Emerita, Mayıs ayında Amerikan Sanat ve Edebiyat Akademisi'nden Güzel Edebiyatlar ve Eleştiri dalında Altın Madalya ile ödüllendirildi. Bu, Akademi'nin sanatta mükemmeliyet için verdiği en büyük onurdur ve Vendler'in şiir eleştirisi alanında yaşam boyu yaptığı çalışmaları ödüllendirmektedir.

2006 yılında The New York Times tarafından “Amerika'nın önde gelen şiir eleştirmeni” olarak anılan Vendler, aralarında Jorie Graham, Seamus Heaney ve Rita Dove'un da bulunduğu pek çok şairin “itibarını tesis etmeye veya güvence altına almaya” yardımcı olduğu için itibar kazandı. Yeats, Emily Dickinson, John Keats, Shakespeare ve Wallace Stevens gibi türün devleri hakkında yazılar yazmış ve en son “Okyanus, Kuş ve Akademik” adlı kitapların bir derlemesi olan 30'dan fazla kitap yayımlamıştır. şiir üzerine denemeler. Ayrıca Sanat Fen-Edebiyat Fakültesi'nde 30 yılı aşkın bir süre ders verdi.

“Hiçbir zaman şiir dışında bir şey yazmak istemedim ve hiçbir zaman şiir dışında bir şey öğretmek istemedim. … Kısa ve sıradışı dilden hoşlanan bir zihinle doğdum.”
Şu anda 90 yaşında olan Vendler, şöhretine rağmen madalyayı kazandığını öğrendiğinde şaşırdığını, ancak sevindiğini söyledi. Bugün şiir eleştirisinden daha çok okunan bir edebiyat türüne yönelmesini beklediğini söyledi.

Vendler, “Hiçbir zaman şiirden başka bir şey üzerine yazmak istemedim ve hiçbir zaman şiirden başka bir şey öğretmek istemedim” dedi. “Şair olmasam da şair olmanın nasıl bir his olduğunu anlıyorum sanırım. Kısaltılmış ve sıra dışı bir dilden hoşlanan bir zihinle doğdum, şiirlerden de anlaşılan budur.”

Vendler, 2018 yılında Sanat'dan emekli olduktan sonra ailesine daha yakın olmak için Kaliforniya'ya yerleşti. Sağlığı son yıllarda iş yükünün azaltılmasını gerektirse de, hâlâ üç ayda bir yayınlanan kültür ve politika dergisi Liberties'te şiir üzerine düzenli olarak köşe yazıları yazıyor.

Son zamanlarda en sevdiği okumalar arasında Ocean Vuong'un yaratıcı diliyle “onu şaşırttığını” söylediği “Zaman Bir Anne” ve Boylston Hitabet ve Retorik Profesörü Graham'ın “üzücü” bir kitap olarak tanımladığı “2040'a” yer alıyor. “Şimdiye kadar yazılmış her şey kadar iyi.”

Her ne kadar Vendler esas olarak çalışmaları zamana karşı dayanıklı olan vefat etmiş şairler hakkında yazmayı seçse de, şu anda tanıdık fikir ve durumları yeni ve yaratıcı yollarla temsil etmek için dil ve yapıyı kullanan modern şiirin bir örneği olarak Vuong hakkında bir köşe yazısı üzerinde çalışıyor.

Vendler, “İyi şiiri amatör şiirden ayıran 'nasıl'dır” diye açıkladı. “Üslup açısından alışılmadık bir şeyin dille ya da hayal gücüyle ilgili olduğu keşfedildi. Sembolik olarak temsil edilen durumu yeniden hayal etmelisiniz ve sanki günlük tutuyormuş gibi yazmakla kalmayıp, dille ilginç bir şeyler yapmalısınız.”

Vendler, herhangi bir çağda üretilen çoğu şiir gibi, bugün üretilen şiirlerin çoğunun kesinlikle vasat olduğuna inanıyor. Ancak vasat bir şiirin bile okuyucuya rahatlık ve ilham vermesi nedeniyle değerli olduğunu ekledi.

Vendler, “Amerika'da yayınlanan tüm amatör şiirler, alıp okuduklarında ifade edilen duyguları arayan insanları cesaretlendiriyor” dedi. “Ruhlarının temsil edilmesinden dolayı çok minnettarlar.”

Boston'da büyüyen Vendler, gençliğinde Sanat'da şiir okumalarına katıldı ve sonunda doktora derecesini almak için geri döndü. 1960'da Cornell, Swarthmore, Haverford, Smith ve Boston Üniversitesi'nde ders vermeye devam etti ve 1985'te Sanat'a öğretmenlik yapmak üzere döndü. Başlangıçta kendi alanında çalışan az sayıda kadından biriydi ve onlarca yıl içinde bu alandaki artışa tanık oldu. cinsiyet, ırk ve gelir çeşitliliği açısından yüksek öğrenim ortamını iyileştirdiğini söylüyor. 1990 yılında Üniversite Profesörü unvanını alan ilk kadın oldu.

Kariyeri boyunca Vendler, hem hükümetler hem de birçok kolej ve üniversite tarafından sanata ve beşeri bilimlere verilen destek ve değerlemede önemli bir düşüşe tanık olduğunu söyledi. Bunu, bilim ve teknolojinin değerinin çıktıyla kolayca ölçülebilmesine, oysa beşeri bilimlerde çıktıyı ölçmenin daha zor olmasına bağlıyor.

Vendler, öğrencilerin okuldan hemen sonra güvenli ve iyi maaşlı işler vaat eden bölümlere “çok makul” şekilde yönlendirildiklerini söyledi.

“Sanata verilen destekte müthiş bir orantısızlık var. Bu dengenin ne zaman tekrar düzeleceğini bilmek zor” dedi Vendler. “Devletin değerleri değişmeli. Beşeri bilimlere de aynı miktarda para verelim ve bilgisayar bilimleri alanında uzmanlaşan insanlar kadar beşeri bilimlerde uzmanlaşan insanlar için de iyi maaşlı işler yapalım.”

Vendler, hayatı boyunca edebiyat eleştirisi yazmayı, başlangıçta olduğu kadar ilginç bulduğu bir “macera” olarak tanımlıyor.

Vendler, “Belki de yorum yapan ilk kişi olacağım, yeni bir şairin ilk kitabı hakkında yazmayı heyecan verici buldum” dedi. “Sadece çarpıcı bir şair hakkında yazma şansı teklif edildi – ah, heyecan vericiydi.”