Hip-hop 50 yaşına girerken bilim adamı hip-hop'un mirası üzerine düşünüyor – Sanat Gazette

Zoe

New member
Cindy ve Clive Campbell, 11 Ağustos 1973'te Bronx'taki apartmanlarının dinlenme odasında o okula dönüş partisini düzenlediğinde, müziği ve pop kültürünü sonsuza dek değiştireceklerini bilmelerinin hiçbir yolu yoktu.

Kool Herc olarak bilinen Clive, o gece sunuculuk yaptı ve DJ'lik yaptı, Jamaika'nın dans salonu geleneklerinin unsurlarını ev partisinin temelleriyle birleştirdi. Bu, 1979'da çığır açan hit “Rapper's Delight” dünyaya bir ritim veya ritim üzerinden kafiyeli hikayeler ve “hip-hop” tabirini tanıtana kadar büyük ölçüde yeraltında kalan yeni bir karışımdı. Elli yıl sonra rap, küresel gençlik kültürünün müziği olarak rock'ın yerini aldı ve LL Cool J, Will Smith, Jay-Z, Diddy ve Pharrell Williams gibi 80'li ve 90'lı yılların birçok hit yapımcısı artık eğlenceyi kontrol ediyor. teknoloji ve lüks moda imparatorlukları.

Berklee College of Music'te Afrika Çalışmaları dekanı ve 2022-2023'te Sanat Üniversitesi'nde misafir müzik profesörü olan Emmett G. Price III, hip-hop kültürü ve Siyah müziğin tarihi hakkında kapsamlı yazılar yazdı. Price, The Gazette'e türün kalıcı etkisi hakkında konuştu. Röportaj netlik ve uzunluk açısından düzenlendi.

Soru-Cevap

Emmett G.Fiyat III

GAZETE: Bu ilk partilerde Jamaika'nın modern müzik geleneklerinin pek çok unsuru (mobil ses sistemi partileri, plaklar üzerinden sunuculuk, mikrofon savaşları) mevcuttu. Ve türün anlatıya ve lirik şiire, doğruyu söyleme ve süslemeye yaptığı vurgu, Afrika'nın sözlü geleneğinden kaynaklanmaktadır. Hip-hop, Siyah müzik tarihinin sürekliliğinin neresinde yer alıyor?

FİYAT: Hip-hop'un, Karayipler, Güney ve Orta Amerika'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne gelen Afrikacı ifade kültürünün yörüngesi içinde diasporik bir kültürel ifade olduğu konusunda kesinlikle haklısınız. Sadece kadeh kaldırmak ve DJ'lik yapmak değil, aynı zamanda break dansta tezahür ettiğini gördüğümüz Afrika kıtasından gelen dans ritimleri ve dans hareketleri ve ardından hikaye anlatıcısı, övgü şarkıcısı, günlük aktiviteleri anlatan ve kayıt altına alan griot'un rolü hayatında olmanın ne anlama geldiğiyle ilgili. Sunucuda elde ettiğimiz şey bu. Belki 11 Ağustos 1973 sihirli bir tarih olmayabilir ama bu gençlerin kendilerinde önemli ve özel bir şeylerin olduğunu anladıkları an olabilir.

Diğer bir nokta ise bu gençlerin dışlanmış olması; haklarından mahrum bırakıldılar; ve kelimenin tam anlamıyla geride bırakıldılar, bu nedenle tüm hip-hop kültürü kavramı, hayatta kalmak için dirençli olmanın aciliyetinden geliyor. Bu, Orta Geçit'ten veya Maafa'dan (Afrika Holokost'u), köleleştirme döneminden, Yeniden Yapılanma'dan vb. uzanan Siyah ifade kültürü içindeki bir kinaye veya anlatıdır.

Yani evet, hip-hop kültürü ve rap müziğinin, incelediğimiz 50 yıllık aralıkta yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'ndekinden daha büyük bir anlatısı var.

GAZETE: Pek çok kişi hip-hop'un, bir sonraki yeni müzik tarzı ortaya çıktığında ortadan kaybolacak bir New York Şehri veya Doğu Yakası geçici hevesi olduğunu varsayıyordu çünkü bu genellikle popüler Siyah müziğin tarihiydi. Bu müziğin neden bu kadar kalıcı bir gücü var?

FİYAT: Zenci Rönesansı sırasındaki müzik eleştirmenleri, Duke Ellington'ın müziğini “orman müziği” olarak adlandırarak kariyerini birçok yönden mahvetmeye çalıştılar; oysa onun yapmaya çalıştığı şey, Afrika'dan Amerika'ya olan yolculuğu müzikal bir ses ortamı aracılığıyla anlatmaktı.

Pek çok kişi müziğin kötü olduğunu, fazla agresif olduğunu vb. öne sürerek Charlie Parker, Dizzy Gillespie, Bud Powell ve Thelonious Monk'un kariyerlerini bozmaya çalıştı. Ama yine de çağdaş sanatçılar hâlâ bu repertuvarı kullanıyor, hâlâ bu türleri ilham perisi olarak kullanıyor. Bu türler, Siyahların yaratıcı ifadesini nasıl yeniden karıştırdığımız, harmanladığımız ve yeniden tasarladığımız ve yeniden tasarladığımız açısından kaynak materyal olarak hâlâ varlığını sürdürüyor.

Rap müzik ve hip-hop kültürü, Roy Ayers, James Brown veya pek çok klasik müzisyenin dışında var olamaz; Chic olmasaydı “Rapper's Delight” da olmazdı. Yani mevcut malzemenin ilham kaynağı olarak kullanılması, aynı zamanda kodlanmış bir iletişim üzerinde anlamlandırma olarak kullanılması. James Brown'ın “Say It Loud, I'm Black and I'm Proud” parçasının riffini çaldığınızda ve şarkı sözlerini kullanmadığınızda, sadece o bas hattını kullanırsınız, bu bir şeyin sinyalini verir.

Hip-hop kültürü ileriye baktığı kadar geriye de bakıyor ve Siyah yaratıcıların seslerini mahvetmek veya susturmak için kullanılan şeyleri geri alıyor. Hip-hop kültürü diğer hareketlerin yapamadığını yaptı; sesin önemli olduğu, insanların önemli olduğu ve insan varlığına dair duyguların önemli olduğu fikri etrafında birleşip sinerji inşa etti ve enerji inşa etti.

GAZETE: Müzik ve kültürün küresel gençlik kültürü üzerinde, yani onu yaratanlarla aynı yaşam deneyimlerine sahip olmayan insanlar üzerinde neden bu kadar hızlı ve kalıcı bir etkisi oldu? Amerikalı, Siyah ya da Latin değillerdi; 1970'lerin ve 80'lerin başındaki New York City'nin korkunç sosyoekonomik koşullarında yaşamıyordular ve büyük ölçüde sistemik ırkçılığa, polis vahşetine veya çete şiddetine maruz kalmamışlardı.

FİYAT: Blues, caz, R&B ve soul müzikte de aynı şey oldu. İnsanlık durumu içindeki en yaygın benzerliklerden biri acı çekmektir. Ve insanların karşılaştığı zorluk, çektiğimiz acılarla ne yapacağımızı bulmaya çalışmaktır. İlk hip-hop sanatçılarının yaptığı şey, bize bildikleri en dürüst, en şeffaf, en gerçek ve özgün biçimde acı çekmeyi öğretmekti.

“Mesaj”da Büyük Usta Flash ve Öfkeli Beşli şöyle dedi: “Beni itmeyin çünkü kenardayım/ Kafamı kaybetmemeye çalışıyorum” ve gergin kahkahalara maruz kalıyorsunuz, ah ha ha ha, “Bazen ormana benziyor/ Batmaktan nasıl kurtulacağımı merak ediyorum.”

Hangi insan bunu hiç hissetmedi? Hepimiz bu son derece dürüst ve şeffaf duyguyla ilgili olma duygusunu hissettik. İster Bronx'ta, ister New York City'nin beş ilçesinde, ister memleketim Los Angeles'ta olsun, kapitalist çıkarların dizleri altında boyunumuzu tutmanın ne demek olduğunu anlıyoruz ve bu çıkarların en küçüğü olmanın ne demek olduğunu anlıyoruz. yüzde 99'dan yüzde 1'e karşı daha azı veya bu ikiliyi nasıl ifade ederseniz edin.

Dünyanın her yerindeki insanlar da bunu anlıyor. Dünyanın her yerinde hip-hop, harekete geçmek, kurtuluş için ilerleme yaratmak, özgürlükle ilgili ihtiyaç ve kaygıları ifade etmek için kullanıldı.

Büyük Usta Flash ve Öfkeli Beşli, 1984.

AP aracılığıyla

GAZETE: Hip-hop'un “altın çağı” sırasında (yaklaşık 1985 ila 1996 arası) büyüyen pek çok kişi, pazarın düşük kaliteli ürünlere doymuş olması nedeniyle günümüz müziğinin o kadar iyi olmadığını söylüyor. Bu eleştirmenler, neredeyse herkesin parça kaydetmesini ve yayınlamasını mümkün kılan dijital teknolojiye işaret ediyor. Endüstrinin bekçileri daha fazla kontrole sahip olduğunda hip-hop daha mı iyi oldu?

FİYAT: İlk hip-hop ya da rap müziği aslında mahalleler aracılığıyla üretiliyordu ve her mahallenin esasen kendi uğrak yeri olan bir çetesi vardı – bir diskotek ya da su birikintisi – ve her çetenin kendi DJ'i vardı. Ve bu çeteler birbirlerini öldürmeyi bırakıp sosyal konumlarından nasıl faydalanabileceklerini ve yaşam ve geçim kaynaklarının bir araya gelme arzularını nasıl geliştirebileceklerini bulmaya karar verdiklerinde, var olmayan bir şey yarattılar.

Bu, bir plak şirketinin bir liste oluşturmaya karar vermesinden ve bazı dağıtım şirketlerinin “Bu etiketi, bu etiketi ve bu etiketi kanatlarımızın altına alacağız” demesinden farklı.

80'li yıllara gelindiğinde, bu gelişen harekete kurumsal ilgi duyuyorsunuz ve onlar şöyle demeye başlıyorlar: “Hey, NWA. Eğer daha açık saçık, daha tahrik edici olursanız ve daha fazla argo kullanırsanız, sizinle sözleşme imzalarız ve sizi zengin yaparız.” Oradaydım; Bunun olmasını izledim. Hip-hop'un endüstriyi mi yarattığından yoksa endüstrinin hip-hop'tan yararlandığından mı emin değilim, ama kesinlikle ilginç bir alış-veriş yaşandı.

“Hip-hop kültürü ileriye baktığı kadar geriye de bakıyor ve Siyah yaratıcıların seslerini mahvetmek veya susturmak için kullanılan şeyleri geri alıyor.”
Karşılaştırabileceğinizden emin değilim. Ama söyleyebileceğim şey, hip-hop kültürünün cazibesinin, yaratıcı bir bakış açısı ve kapsayıcılık açısından, çeşitliliğe, eşitliğe ve aidiyete eleştirel bir bakış açısıyla herkesin katılabilmesidir.

Küçük çocukların bizim eskiden yaptığımız şeyleri yapabilmeleri hoşuma gidiyor; yemek odasındaki tezgahta ritim tutturmak, üzerine bazı tekerlemeler atmak ve bir şeyler yapıyormuş gibi hissetmek. Ayrıca üniversite öğrencilerinin Garage Band'i veya daha ileri teknolojilerden bazılarını alıp bir parça oluşturabilmelerini ve sınıfta veya yemek masasında aileleriyle birlikte söyleyemediklerini söyleyebilmelerini de seviyorum. Ve böylece, hip-hop kültürüyle ilgili bu küçük demokratik parçayı seviyorum.

Zorluk, bunun ekonomisine ulaştığınızda ortaya çıkıyor. Yaratan herkesin yaratma arzusu milyonlar kazanmak için mi? İşte bu noktada sorunumuz var.

Kendrick Lamar.

Kendrick Lamar, 2018'de 2017 albümü “DAMN” ile Pulitzer Ödülü'nü kabul etti.

AP Dosyası Fotoğrafı/Bebeto Matthews

GAZETE: Büyük kültür kurumları son yıllarda çok sayıda sanatçıyı övdü. Kendrick Lamar 2018'de Pulitzer Ödülü'nü kazandı; LL Cool J, Washington DC'deki Kennedy Center tarafından onurlandırıldı; Jay-Z, Songwriters Hall of Fame'e alındı. Bu örnekler gecikmiş tanınmanın örnekleri mi, yoksa türün kurumsal Amerika tarafından seçildiğinin işaretleri mi?

FİYAT: Bu listeye “Hamilton”u da ekleyebilirsiniz. Hepimiz gelişiyoruz ve kurumların, özellikle de elit fikri mülkiyetin ve entelektüel kültürün belirteçleri olduğu varsayılan kurumların da gelişmesi gerekiyor.

Bence bu harika bir şey. 2000'li yılların başlarında Brandeis'te bir hip-hop müfredatı yazdığımı hatırlıyorum ve oradayken birkaç meslektaşımla birlikte Northeastern'de müfredat yazıyorduk. Hem devrim niteliğinde hem de en sinsi şeydi [according to] kıdemli meslektaşlarımız, “Neden bu saçmalığı öğretiyorsun?”

Marcyliena Morgan.

Marcyliena Morgan, Sanat Hiphop Arşivi ve Araştırma Enstitüsü'nün kurucusu ve genel müdürü.

Dosya fotoğrafı: Kris Snibbe/Sanat Personel Fotoğrafçısı

Artık çoğu yüksek öğrenim kurumunun hip-hop tarzı bir şeyleri var. Sanat'ın Dr. Marcyliena Morgan'ın önderliğinde olağanüstü bir Hiphop Arşivi var. Dolayısıyla, ister Pulitzer'lerden, ister Grammy'lerden, Kennedy Center'dan, Broadway'den ya da fildişi kulesinden olsun, neyin geçerli, değerli ve dikkate değer olduğuna dair düşüncemizin evrimi için alan var.

Ben bunun art niyetliliğe geri döndüğünü düşünüyorum. Pulitzer yönetim kurulu Kendrick Lamar'a prestijli bir ödül ve güzel bir çek veriyor çünkü “Biz ilgiliyiz ve bunu alıyoruz” demek istiyorlar mı? Yoksa bunu gerçekten sanat formuna ve sanat formunun muazzam küresel erişimine ve etkisine önem verdikleri için mi yapıyorlar?

Kendrick Lamar'ın bunu hak ettiğini düşünüyor muyum? Elbette! Ancak soru her zaman kasıtlılıkla ilgilidir: Hip-hop'u ırkçı olmadığımızı söylemek için mi kullanıyoruz, yoksa onu gerçekten dinleyip sorguluyor ve analiz ediyoruz çünkü onu yaratan insanların seslerinin ne olduğunu önemsiyoruz. ve temsil ettikleri insanlar umursuyor mu? Sanırım bizim için soru bu.