İttifak: Ukrayna’nın işgal altındaki topraklar olmadan katılımını savunan eski NATO başkanı

Bakec

New member
ittifak
Eski NATO başkanı Ukrayna’nın işgal altındaki topraklar olmadan katılımından yana

Anders Fogh Rasmussen, Ukrayna’yı NATO’ya katılmaya davet etmenin zamanının geldiğine inanıyor. Fotoğraf

© Steffen Trumpf/dpa

Eski NATO şefi Anders Fogh Rasmussen, Ukrayna’nın NATO üyeliğinin artık ertelenmemesi gerektiğini söylüyor. Aynı zamanda Rusya’ya bir işaret olarak kısmi bir kabul öneriyor.

Eski NATO başkanı Anders Fogh Rasmussen, Ukrayna’nın Rusya’nın işgal ettiği topraklar olmadan transatlantik askeri ittifaka katılmasını öneriyor. Danimarkalı, İngiliz Guardian’a, ülkenin güney ve doğusundaki işgal altındaki bölgelerin dışarıda bırakılmasıyla Rusya ile NATO arasında açık bir çatışma riskinin azaltılacağını söyledi. Röportajdan alıntılara göre, kısmi katılım ve bununla bağlantılı olarak müttefik ortakların yardım sağlama taahhüdü “Rusya’yı NATO içindeki Ukrayna topraklarına saldırmaktan caydıracak” ve böylece Ukrayna silahlı kuvvetlerinin merkezden uzakta ön cephede savaşmaya yoğunlaşmasına olanak tanıyacak. Guardian’a. Cumartesi günü yayınlandı.

2009’dan 2014’e kadar NATO Genel Sekreteri olan Rasmussen, bu adımın saldırgan Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmanın dondurulması anlamına gelmeyeceğini vurguladı. Moskova, Ukrayna’nın ittifaka katılmasının engellenemeyeceğini anlamalıdır.

Ukrayna, Şubat 2022’den bu yana kendisini Rusya’nın saldırganlık savaşına karşı savunuyor ve Batı’dan benzeri görülmemiş düzeyde silah yardımı alıyor. Ukrayna silahlı kuvvetlerinin amacı, Rusya tarafından ilhak edilen ancak kısmen işgalden kontrol edilen Luhansk, Donetsk, Zaporizhia ve Kherson olmak üzere dört bölgeyi kurtarmak ve 2014 yılında ilhak edilen Kırım’ın Karadeniz yarımadasını yeniden ele geçirmektir.

“Yeni bir Avrupa güvenlik mimarisine ihtiyacımız var”

Rasmussen, “Bir sonraki adımı atmanın ve Ukrayna’yı NATO’ya katılmaya davet etmenin zamanı geldi” dedi. “Ukrayna’nın NATO’nun kalbinde yer aldığı yeni bir Avrupa güvenlik mimarisine ihtiyacımız var.” Avrupa’nın savaşta en sertleşmiş ordusu olan Ukrayna ordusu, özellikle saldırgan Rusya’ya karşı bir siper görevi görebileceği için müttefiklerine de avantajlar sunuyor.

Çeşitli uzmanlar ve ittifak politikacıları uzun süredir Ukrayna’nın çatışmanın mevcut aşamasına kabul edilmemesi konusunda uyarıda bulunuyor, aksi takdirde askeri ittifak doğrudan savaşa sürüklenebilir ve Kuzey Atlantik Antlaşması’nın 5. Maddesi kapsamındaki yardım sağlama yükümlülüğü tetiklenebilir. Bu, ittifak ortaklarının bir veya birkaçına silahlı saldırı olması durumunda yardım sağlamayı taahhüt etmelerini öngörmektedir. Ukrayna bölgelerinin kısmi katılımı durumunda bu, örneğin Rusya’nın başkent Kiev’e yeniden saldırması durumunda tüm müttefiklerin ülkeye yardım etmesi gerektiği anlamına gelecektir.

dpa

#Konular