Jamaika Kincaid'in Vermont bahçesini ziyaret etmek – Sanat Gazette

Zoe

New member
Jamaika Kincaid'in bahçesinde sürprizler yaygındır. Bu yaz, ön kapısının önünde bir Kanada zambağı çiçek açarken, sebze bahçesinde dereotu, tomatillo ve yaban havucu bitmişti; bunların hepsi geçmiş sezonlardan gelen istenmeyen hediyelerdi.

Emerita'da Afrika ve Afro-Amerikan Çalışmaları profesörü olan Kincaid, akşam yemeği için sarımsak bitkilerinin yapraklarını keserek Vermont'taki evindeki yemyeşil bitki yatakları arasında yürüdü. Bir zamanlar yılın yarısını Cambridge'de geçiren Antiguan Amerikalı yazar, bu bahar öğretmenlikten emekli oldu ve şimdi tüm yıl boyunca ormanların, çiftliklerin ve kapalı köprülerin ortasında Kuzey Bennington'da çalışıyor.

“Aslında kendimi en çok evimde hissettiğim yer orası” dedi. “Bu çok tuhaf, çünkü bir deniz manzarasında büyüdüm ve şimdi etrafım dağlarla çevrili. Denizdeyken gerçekten düşünemiyorum ama dağlardayken düşünebiliyorum.”

Kincaid, bu baharda yayınlanan yeni kitabında bitkilere ve onların tarihine olan sevgisini paylaşıyor. Kara Walker'ın resimlediği “Siyahi Çocuklar için Bahçecilik Ansiklopedisi”, dünyayı şekillendiren bitkilerin ve onların çoğunlukla acımasız sömürge tarihlerinin ABC'sidir. Eserleri sömürgecilik, kimlik ve aile ilişkileri temalarını kapsayan ödüllü yazar Kincaid'in yaklaşık 40 yıldır yazdığı ilk çocuk kitabı.

“Bu kitabı eskiden olduğum ve belki de hala öyle olduğum çocuk için yazdım.”
“Annie John” (1985), “Lucy” (1990), “Annemin Otobiyografisi” (1996) kitaplarının yazarı Kincaid, “Bu kitabı eskiden olduğum ve belki de hala öyle olduğum çocuk için yazdım” dedi. ve “Bay. Potter” (2002) ve çok sayıda başka kitap, kısa öykü ve deneme.

O çocuk, sözlük ve İncil'i çocuk edebiyatına tercih ederek, annesinin yanında kurgu dışı kitaplar okumayı öğrendi. Okulda en sevdiği konular botanik, tarih ve coğrafyaydı; bu üç konuyu “Bir Ansiklopedi”de bir araya getiriyor.

Kincaid, Antigua'da bir çocukken kuru ve kuraklığa yatkın bir ada iklimi yaşadı, ancak Dominika'nın daha tropikal ikliminden gelen annesi, Kincaid'in benimsediği bitkileri yetiştirme konusunda doğal bir yeteneğe sahipti.

Bugün bahçıvanlığın edebi fikirlerinin akışını sağlamanın bir yolu olarak hizmet ettiğini söyledi. Vermont'taki ofisindeki yazı masası, manolya ağacına ve arkasındaki bahçeye bakan geniş bir pencerenin önünde duruyor.

Bahçesi anılardan ve anlamlardan oluşan bir yama işi: Ukrayna ve İsrail'de topladığı tohumlardan yetiştirilen iki gülhatmi, Çin ziyaretinden kalma bir dağ muşmulası ve Antiguan bitkilerine (pamuk, şeker kamışı, muz, horoz ibiği ve yıldız çiçeği) ayrılmış bir bölüm. Daha az ılıman güney Vermont'ta değişen derecelerde başarı ile büyüyor.

“Ben yazmadım [my book] çocukların bahçecilikle ilgilenmesini değil, dünyaya ilgi duymasını sağlamak” dedi Kincaid. “Bu sana dünyayı sevdirmek içindir. Çünkü o kitaptaki dünyayı ve bahçenin dünyasını seviyorum.”

Cennet Bahçesi'nde açılan “Bir Ansiklopedi” (“A, Elma ve Adem içindir”), ileriki sayfalarda ele alınacak olan iyilik, kötülük ve insanın düşüşü temalarını ortaya koyar.

“Bildiğimiz kadarıyla bahçelerin ya da sebze krallığının büyük bir kısmı, dünyanın bizim bölgemizde büyük bir ihlaline karışıyor: insanları köleleştirmenin ve birilerine zenginlik sağlamak için onları bitkilere bağlamanın ihlali.”
Kincaid, “Bildiğimiz kadarıyla bahçelerin veya sebze krallığının büyük bir kısmı, dünyanın bizim bölgemizde büyük bir ihlaline karışıyor: insanları köleleştirme ve birilerine zenginlik sağlamak için onları bitkilere bağlama ihlali” diye açıkladı. “Yeni Dünya'daki Afrikalıların tarihini düşünürken, hemen bitkilere gitmeden edemiyorsunuz. Varlıkları pamuk ve zorla çalıştırmayla ilişkilendiriliyor ve sonunda pamuk ve şeker gibi bir meta haline geliyorlar.”

Kincaid kitabında tarihin bazı karanlık anlarına gönderme yapmaktan geri durmuyor. “B Ekmek Meyvesi İçindir”, ağacın Karayipler'e Kaptan James Cook tarafından köleleştirilmiş insanlara yiyecek olarak getirildiğini açıklıyor. “U Ulmus içindir”, William Penn'in 1682'de Lenni Lenape Ulusu ile, Lenape'lilerin Avrupalı yerleşimciler tarafından yerlerinden edilmesinden yalnızca bir nesil önce süren bir dostluk anlaşması imzaladığı karaağacı anlatıyor.

Kincaid bir bitkiden yaprak koparıyor.

Banklı bahçe manzarası.

Kincaid bahçesinde oturuyor.

Kincaid, “Amerikan Karaağacı, Amerikan hayal gücüne sevgiyi ve barışı temsil eden bir bitki olarak tanıtıldı” dedi. “Amerikan Karaağacı bir hastalıktan muzdarip olmaya başladı ve artık nesli tükendi. Bu sözün ihanetine tanık olan karaağacın ölmeye karar verdiği bağlantısını kuruyorum.”

Yayınlama sürecinde Kincaid, bazı potansiyel işbirlikçileri caydırmasına rağmen başlıkta “renkli çocuklar” ifadesini tutma konusunda kararlıydı ve bunu “renkli çocuklar” yerine tercih etti. Ancak Kincaid, ırk, kimlik ve şiddet temalarını özellikle siyah kağıttan siluetli figürler aracılığıyla keşfetmesiyle tanınan sanatçı Walker'da benzer bir yaratıcı buldu.

Kincaid, “Ona yazılarımı gönderirdim ve o da bunun için bir şeyler çizerdi” diye hatırladı. “Gönderdiği her şey çok keyifliydi.”

Çiçeğe yakın.

Bir yaprağa yakından.

Kincaid çoğu çocuk kitabından hoşlanmıyor, onları çok basit buluyor ve genç izleyicileri için küçümseyici buluyor. İstisnalar arasında Margaret Wise Brown'un “Goodnight Moon” ve “The Runaway Bunny” ve Beatrix Potter'ın “Peter Rabbit” adlı birkaç klasikleri yer alıyor. (Kincaid kendisini Bay McGregor ile özdeşleştirir.)

“Çocuk kitaplarının çoğu tamamen saçmalıktır ve gerçekten de çocuğun düşünmesini köreltmek için tasarlanmış gibi görünmektedir.”
Kincaid, “Çocuk kitaplarının çoğu tamamen saçmalık ve gerçekten de çocuğun düşünmesini köreltmek için tasarlanmış gibi görünüyor” dedi. “Bize dünyayı anlatmalısın. Bir çocuğun tüm bunları bilmesi gerekiyor çünkü bu bizi çocuk olarak gerçeği aramaya teşvik ediyor.”

Kincaid bu baharda son dersini verdi. Emekli olmanın acı tatlı olduğunu söyledi.

Kincaid öğretmenlik hakkında “Sanırım bu beni daha iyi bir insan yaptı” dedi. “Öğrencilerimi seviyordum. Birinin çiçek açmasını görmeyi sevdim.

Bahçeye giden yolu başlatan saksıların görünümü.

Bahçenin pencere görünümü.

Kincaid, bahçesine bakan masasında oturuyor.
Kincaid bir kitabın sayfalarını karıştırıyor.

Kitabının ilk taslağının sayfalarını okuyor.
Yığılmış kitaplar.

Yayınlanan kitabının bir kopyası.
Kincaid, kitabın sayfalarını sanatçı Kara Walker'ın illüstrasyonlarıyla dolduruyor.

Kincaid, kitabın sayfalarını sanatçı Kara Walker'ın illüstrasyonlarıyla dolduruyor.

Kincaid'in acil planları arasında yazmak, okumak, bahçesini ekip biçmek ve kendi merakının peşinden gitmek yer alıyor. Bu yaz Vasco da Gama, Ferdinand Magellan ve Portekiz imparatorluğu hakkındaki kitaplarla İber Yarımadası'nın 15. yüzyıldaki tarihini araştıracak. (Ayrıca Kincaid'in yaz aylarında okunacak kitapları arasında: Octavia Butler'ın “Ekicinin Parable'ı”, Sathnam Sanghera'nın “Empireland”i ve Silvia Federici'nin “Caliban and the Witch”i.)

Kincaid, “Bir bakıma bilmeme hissini seviyorum çünkü o zaman bilmediğinizi bilmenin zevki çok muhteşem” dedi. “Cahil olmaya kızmıyorum çünkü cehaletin silindiği her an çok heyecan verici oluyor. Tanrı biliyor ki bir insanda çok fazla cahillik vardır ama böyle devam ederseniz her gün birazını silersiniz.”