Kripto para piyasalarında bugün neler oldu?

Mustafa

New member
Investing.com – Kripto paralar, haftanın son iş gününde taban düzeylerden gelen alımlarla üst istikametli bir ivme yakaladı. Hafta boyunca görülen düşüş ivmesi, hafta sonuna girilirken yerini olumlu bir havaya bıraktı.

Kripto para dalında bugün öne çıkardığımız gelişmeler içinde Terra Classic grubunun LUNC yakımını artıracak yeni planlar üzerinde çalışması, Tether’in rezervlerinde finansman bonolarını sıfırlaması ve Binance’in güç durumda olan Bitcoin madencileri için 500 milyon dolarlık bir kredi dayanağı sunması haberleri vardı.

Güne yansıyan başka gelişmeleri ise haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Avalanche yatırımcıları, OpenSea entegrasyonunu fiyatlamadı

En büyük NFT pazarı olan OpenSea, bu hafta Avalanche (AVAX) ağındaki NFT’leri desteklemeye başladığını duyurdu. Bu gelişme daha sonrasında Avalanche ağının son vakit içinderda popülaritesi düşen NFT dalında yükünün düşük olduğu görüldü.

Avalanche ağındaki NFT’lerin süreç hacminin 2 milyon dolar düzeyinde olduğu görülüyor. Bunun yanında Avalanche’ın rakipleri içinde Solana ağındaki NFT’lerin 130 milyon dolarlık süreç hacmine nazaran bu sayı düşük kalıyor.

Baskı altında kalmaya devam eden kripto piyasasında bu gelişimin AVAX fiyatı üzerinde bir tesiri olmadığı görüldü. Ava Labs’in İş Geliştirme Lideri Dominic Carbonaro’ya göre ise ağdaki NFT geliştiricileri, çabucak hemen düşük seviyede, lakin vakit içinde Avalanche ağı, NFT geliştiricileri için en çok tercih edilen Blockchain ağlarından biri olacak.

AVAX, son bir haftada %3 paha kaybına sahipken düne bakılırsa bedelini %10’a yakın artırarak 16 dolar bandına geri döndü.

Cardano ağındaki Daedalus cüzdanı, artık Trezor ve Ledger entegrasyonuna sahip

Input Output Küresel (IOG), Daedalus cüzdanının en son güncellemesi olan 5.1.0 sürümünü kullanıma sunulduğunu duyurdu. Cüzdanın en son sürümü birkaç yeni bilhassa bir arada geldi.

Bu özelliklerden öne çıkanı ise Daedalus cüzdanına donanım cüzdanları Trezor ve Ledger takviyesinin gelmesiydi. IOG, ayrıyeten yaptığı açıklamada Daedalus, yalnızca masaüstü versiyonunun olduğunu ve Daedalus cüzdanı olduğu argüman edilen taşınabilir cüzdanların dolandırıcılık faaliyetlerini olduğunu hatırlattı.

Diğer yandan dolandırıcılar, bu sıralar Cardano ağını maksadına almış üzere görünüyor. Toplumsal medyada görülen biroldukca şikayete nazaran Cardano ağındaki Nami cüzdanını kopyalayarak kullanıcılarının ayrıntılarını çalmak için kimlik avı metodunu kullanıyor.

Gizemli Shiba cüzdanı, SHIB yakmaya devam ediyor

Son raporlara göre anonim bir cüzdan, son 24 saat için 116,47 milyon SHIB tokeni yaktı ve 24 saat ortasında 14 farklı süreçle 132 milyon SHIB yakılırken Shiba Inu‘nun yakım oranı %590 oranında yükseldi.

Diğer yandan en büyük iki Shiba Inu cüzdanına son 24 saatte 2,71 milyon dolar pahasında 256,98 Milyar Shiba Inu eklendi.

Shiba fiyatı dünden bu yana son güne nazaran %8,66 oranında toparlandı ve şu an 0,00001 dolarlık ruhsal seviyesininde üzerinde alıcı buluyor.

Huobi Token’in bu hafta fiyatını ikiye katlamasının ardında Justin Sun olduğu argüman ediliyor

Kripto para sanayisinin en varlık isimlerinden biri olarak görülen Tron ağının kurucusu Justin Sun’ın, son bir haftada piyasadan bağımsız hareket ederek %90’a yaklaşan kıymet artışı nazarann HT’nin yükselişini tetiklediği argüman ediliyor. Teze nazaran Sun, Huobi Token HT yükselişinin öncesinde ve ralli devam ederken yüksek ölçüde token alımı yaptı. Justin Sun ise piyasaya çıkışından beri HT tokeni biriktirmeye devam ettiğini lisana getirdi.

Bu hafta HT, Huobi borsasının satışı daha sonrası önemli bir yükseliş ivmesi gördü. Söylentiler içinde bu satışın gerisindeki isimlerin Tron kurucusu Justin Sun ve FTX’in sahibi Sam Bankman-Fried olduğu vardı. Fakat her iki isim de bu söylentileri yalandı, lakin Justin Sun, Huobi’nin müşavere konseyine katıldığını doğruladı.

Blockchain oyunları ve metaverse projeleri, 2022’nin üçüncü çeyreğinde 1,3 milyar dolar fon topladı

Web3 oyunları ve metaverse projeleri, evvelki çeyreğe nazaran daha düşük kalsa da, 2022’nin üçüncü çeyreğinde de yatırım toplamaya devam etti.

DappRadar’ın son raporuna bakılırsa Blockchain ve Metaverse projeleri, 2022’nin 2. çeyreğine bakılırsa %48 düşüşle 3. çeyrekte 1,3 milyar dolarlık yatırım aldı.

En az 50 ağda Blockchain aktifliğini izleyen DappRadar, yatırım sayısının, son çeyreğe bakılırsa düşmesine karşın geçen yılın tüm yatırımının neredeyse iki katına çıktığını vurguladı.

Yazar: Günay Caymaz