Martin Puchner kültürel sahiplenme tarihinin izini sürüyor – Sanat Gazetesi

Zoe

New member
2012 dans hiti “Gangnam Style”ın arkasındaki Koreli rapçi ile antik Romalıların ortak noktası nedir? 1000 yıl arayla ayrılmış bir Hint kralı ve bir Mısır kraliçesine ne dersiniz? Hepsi kültürün vekilharçları oldu – onu yarattı ve zaman ve mesafeye yaydı.

Byron ve Anita Wien Drama, İngiliz ve Karşılaştırmalı Edebiyat Profesörü Martin Puchner, “Kültür: Mağara Sanatından K-Pop’a Bizim Hikayemiz” adlı yeni kitabında, okuyuculara binlerce yıllık insanlık tarihi boyunca rehberlik ediyor. dil, sanat ve müzikteki dönüm noktalarını vurgulamak. Aynı zamanda, kültürel ödünç almanın – veya birçok kişinin bakış açısıyla hırsızlığın – zaman içindeki değişmezliğini ön plana çıkarır. Onunla “Kültürün doğuşu”, gururun tehlikeleri, beşeri bilimlerin geleceği ve daha fazlası hakkında konuştuk. Röportaj netlik ve uzunluk için düzenlendi.

GAZETE: Sizi “Kültür” yazmaya iten ne oldu?

– Birkaç yıl önce, gelen birinci sınıf sınıfının yalnızca yüzde 7’sinin herhangi bir beşeri bilime ilgi duyduğunu gösteren yeni rakamlar geldikten sonra meslektaşlarımla yemek masasının etrafında oturuyordum – şok edici derecede düşük bir sayı. On yıl önce bile, bu rakamlar 20’li yaşların altındaydı. Ve böylece, bugünlerde olduğu gibi, beşeri bilimlerin gerilemesinden yakınarak oturuyorduk. Sohbetin ortasında durdum ve onlarca yıldır sanat ve beşeri bilimler öğretiyor olmama rağmen, kültürün nasıl işlediğini ve nasıl geliştiğini – bu temel soruları – gerçekten kendime hiç sormadığımı fark ettim.

Kültürün büyük yayı nedir? İnsanlar neden bu şeyleri üretiyor? Hemen kullanımı olmayan şeylere neden önemli miktarda kaynak harcıyoruz? Amaç, bu sorulara bir tür cevap vermekti. Ve son 15 yıldır yaptığım gibi, bunu sadece uzmanlaşmış bir dinleyici kitlesi için değil – çünkü beşeri bilimlerdeki düşüşün sadece üniversiteleri değil, genel olarak toplumu etkilediği çok açık. Biz beşeri bilimler alanında neyin heyecan verici olduğunu, neyin önemli olduğunu anlatmakta daha iyi olmamız gerekiyor.

GAZETE: Bu durumu kitap boyunca farklı şekillerde ortaya koyuyorsunuz. Kendimi sorarken bulduğum bir soru – beşeri bilimlerden yüz çevirdiğimizde ne kaybederiz?

– Kitabı bir tür tür tarihi olarak tanımlayabilirsiniz – kültür oluşturan bir tür olarak insanların tarihi, bu yüzden yaklaşık 37.000 yıl önce başlıyorum. Kaybettiğimiz şey, bu faaliyetin derin tarihidir. Bu derin tarih önemlidir, çünkü bugünlerde kültür hakkında çok konuşuyoruz, ancak kültürü Google’da ararsanız, kültür savaşı, iptal kültürü veya kültürel ödenek gibi bir terimle karşılaşmanız daha olasıdır. Kültür söz konusu olduğunda çok çekişmeli bir dönemde yaşadığımız açık. Görünüşte kötü bir şey değil, çünkü bu insanların umursadığı anlamına geliyor, ancak bu tartışmalar büyük ölçüde mevcut bir zihniyette gerçekleşiyor – en fazla son yirmi yılda veya son iki yüzyılda olanlar. Bu tartışmaya daha derin bir kültürel tarih duygusu getirmenin önemli olduğunu hissettim. Bazı pozisyonlar alıyorum ama buradaki fikir, bu kişinin haklı veya bu kişinin haksız olduğunu söylemek değil, “Sadece şu anki kültürel dünyaya bakıp bu konudaki pozisyonlara kapılmayalım” demekti. Küresel bir kültür tarihine bakalım ve bunun nasıl düşündüğümüze ve tartıştığımıza dair bilgi vermesini sağlayalım.”

“Kültürde her zaman senden önce gelen biri vardır.”

GAZETE: Bana bazı önemli anlarda yol gösterebilir misin?

– Vurgulamak istediğim bazı çıkarımlar var. Birincisi, kültür doğal değildir, kültürel nesneler sonraki nesle DNA gibi otomatik olarak aktarılmaz – onları bir yerde saklamalı veya iletmeliyiz; depolama ortamını ve kurumlarını geliştirmek zorundayız. Bu aktarımın gerçekleştiği kurumları düşünmeye başladım ve en eski kurumlardan bazıları, tabiri caizse, insanların binlerce yıldır sürekli olarak çalıştıkları Chauvet Mağarası gibi tarih öncesi mağaralardı. Böylece bu, depolama ve kurumlara odaklanan bir geçiş çizgisidir. Ve mağaralardan kütüphanelere, müzelere ve üniversitelere gidiyorum.

Sonra geç gelenlere vurgu olarak tanımlayacağım bir paket servis vardı. Kültürümüzün özgünlüğü ve yeniyi, önce kim icat ettiyse onu destekleme eğiliminde olduğunu düşünüyorum. Bununla ilgili bir tür gurur var ve bunun yersiz olduğunu giderek daha fazla hissettim – kültürde her zaman senden önce gelen biri var. Benzer bir şey ödünç almak için de geçerlidir. Kitaptaki hemen hemen tüm bölümler şu ya da bu biçimde ödünç almayla ilgili.

Son çıkarım, bir tür alçakgönüllülükle ilgili olmalı – kitaptaki pek çok kahraman, geçmiş çok farklı, farklı değerlere ve önceliklere sahip farklı bir dünya olmasına rağmen, geçmişin kültürüyle ilgileniyor. Ama bunu onurlandırdılar ve hatta kendilerinden farklı bir şeyle uğraşmayı ilginç buldular. Buna, Yunanlılar İslam’a inanmamalarına rağmen Yunan felsefesiyle ilgilenen Arapça tercümanlar dahildir; Orta Çağ’ın pagan geçmişiyle ilgilenen Hıristiyan katipleri, bu paganlar Hıristiyan olmasalar da; ve benzeri ve benzeri. İşte bu yüzden, yazarların 100 yıl boyunca yayınlanmayacak bir şeyi yazmayı kabul ettikleri Gelecek Kitaplığı’yla bitirmemin nedeni, insanların bizi her türden aşağılamalarına rağmen neredeyse kesin olarak bizim yazılarımızla ilgilenmeleri umuduyla. nedenlerle.

“Tarih çalışmak bende bir alçakgönüllülük duygusu uyandırıyor. Bu da beni Future Library’ye ve geleceğin bizimle aynı sorunu yaşayacağı fikrine geri getiriyor.

GAZETE: Kitap, seçkinci tutumları, özellikle sömürgecilik bağlamında eleştiriyor. Çağımızı düşündüğümüzde, diğer kültürleri keşfederken ve onlarla kaynaşırken bu tuzaklardan bazılarını nasıl önleyebiliriz?

– Deneyimlerime göre, özellikle bir profesörseniz, parmağınızı kaldırıp “Bunu herkes yapmalı” derseniz, insanlar bundan hoşlanmaz. Ben de bundan hoşlanmıyorum. Stratejim, kültürün nasıl çalıştığını ve bu dinamiklerin nasıl çalıştığını göstermek ve bu konuda ikna edici olmak ve bunun etrafında belirli bir heyecan yaratmak. Sömürgecilik veya etno-milliyetçilik üzerine ortaya çıkan üstü kapalı pozisyonlar var ama aynı zamanda, daha az ölçüde, kültürel sahiplenme ile ilgili bazı solcu pozisyonların bazen yanlış yöne gittiğini savunuyorum. Birçok yönden çok sempatik biriyim ama aynı zamanda kültürel sahiplenme konusunda çok fazla endişelenmenin herkesi belirli bir şekilde yoksullaştırabileceğini düşünüyorum.

Birkaç yıl önce, burada Tiyatro, Dans ve Medya programına başladım ve ne yapmalarına izin verilip verilmeyeceği konusunda çok kararsız hisseden öğrencilerim, geleceğin sanatçıları ve tiyatro yapımcıları bana geldi. İşe yarayan ya da yaramayan tarihle bunu biraz bozmak istedim.

GAZETE: Günümüz standartlarını geçmişe uygularken dikkatli olmamız gerektiğini de yazıyorsunuz. Olumsuz yargılamadan geçmişi nasıl yansıtırız?

– Geçmişi sadece kendi iyiliği için çalışmamız gerektiğini ya da onu cam bir kutuya koymamız gerektiğini asla söylemem. Geçmişe ve temsil ettiği her şeye tapmamız gerektiğini de düşünmüyorum. Bu uzak geçmişle ve kendileri de uzak geçmişle yüzleşen bu figürlerle yüzleştiğimde, inançlarımı denize atmıyorum ama bir şekilde inançlarım ve fikirlerim biraz daha az acil hale geliyor. İnsanların yaşama biçimlerinin ve düşündüklerinin inanılmaz çeşitliliğinin farkına varırsınız. Ve evet, tüm bu yerlerde yaşamak istemezdim çünkü hepimiz gibi ben de kendi zamanımın çocuğuyum. Ama tarih çalışmak bende bir alçakgönüllülük duygusu uyandırıyor. Bu da beni Future Library’ye ve geleceğin bizimle aynı sorunu yaşayacağı fikrine geri getiriyor. Ve tabiri caizse kendinizi o büyük varlık zincirine bir kez soktuğunuzda, bir şeyi kontrolden çıkarmakta daha az çabuk davrandığınızı veya onu hiç ilgilendirmeye değmeyeceğini düşündüğünüzü düşünüyorum.

Günlük Gazete

En son Sanat haberlerini almak için günlük e-postalara kaydolun.