Obie ödüllü Branden Jacobs-Jenkins, COVID sonrası sanatı tartışıyor – Sanat Gazetesi

Zoe

New member
Sahne boştu. İki adam sahnede koltuklara oturdu, aralarında iki şişe su olan bodur bir kafe masası. Kültür tarihçisi Harvey Young, oyun yazarı Branden Jacobs-Jenkins’e, Rita E. Hauser Sanat Forumu’nun yüz yüze bir toplantısı olan anın ne kadar nadir hissettirdiğini belirtti. “Son üç yılda kapatılan tiyatrolarımız oldu” dedi. “Hayat değişti.”

Boston Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi dekanı Young, daha sonra Obie ödüllü ve iki kez Pulitzer finalisti olan Jacobs-Jenkins’e sanatın nasıl değiştiğini ve sanatın şu anda ne durumda olduğunu sordu. Farkas Salonu etkinliği.

“Bir ifade alma biçimi olarak canlılığı terk etmek zorunda olduğumuz bir dönemden çıkıyoruz. Aynı zamanda FX’in hit TV dizisi “Kindred”ın yaratıcısı ve eski bir yazar olan Jacobs-Jenkins, “Şimdiki zamanda nasıl olunacağını, şimdiki zamanda nasıl alınacağını ve şimdiki zamanda nasıl iletişim kurulacağını kendimize yeniden öğretme arzusu ve buna ihtiyaç var” dedi. MacArthur dostum. “Sanatın önemini yeniden nasıl ortaya koyacağını merak ediyorum.”

Jacobs-Jenkins, tiyatro ve tiyatro çalışmaları alanına ilginin arttığı 2019’da COVID öncesi bir sahne çılgınlığı dünyasını anlattı. Espri anlayışı ve aynı zamanda alçakgönüllülükle, erken dönem sanat deneyimleriyle dolu kendi yetiştirilme tarzını hatırladı ve kaynakların ve paranın gücünün tiyatro mesleğini şekillendirmeye nasıl yardımcı olduğundan bahsetti. Jacobs-Jenkins özellikle, sanatçıların işleriyle tek başlarına hayatta kalmaya çalıştıklarında karşılaştıkları zorluklardan, ödüllerin nasıl yardımcı olabileceğinden ve finansman ve kaynakların genellikle bir oyunun sahnede nasıl hayal edildiğini nasıl etkileyebileceğinden bahsetti.

Harvey Young (solda) ve oyun yazarı Branden Jacobs-Jenkins.

Harvey, Büyük Buhran’dan bu yana tiyatro finansmanının tarihsel başlangıcından ve 1970’lerin başlarına kadar devam eden yatırımdan yararlandı. Jacobs-Jenkins’in başarısı sayesinde tiyatronun durumuna ilişkin bakış açılarını birçok yönden nasıl değiştirdiğini yorumladı. “Tiyatro ölüyor” zihniyeti sektörde yaygın olmaya devam etse de, Jacobs-Jenkins kişisel olarak ve Yale’deki öğretiminde dengeleyici bir görüşü destekliyor.

“Hiç kimse kalıcı bir başarı kavramına inanmaz. Jacobs-Jenkins, “Umarım o anda yazdığınız topluluk için kesen veya yapmayı düşündüğünüz şeyi yaparsınız” dedi. “Yaratıcılık, benim için her zaman aktif bir soru sorma ve onun peşine düşme ile gelir. Kabul ettiğimiz şeyleri neden kabul ettiğimize dair sürekli sorular soruyorum.”

Daha da önemlisi, Jacobs-Jenkins ve Harvey paylaştıkları bir araştırma alanını tartıştılar: tiyatroda ırk.

“Yarışı büyük bir tiyatro oyunu olarak düşünüyorum – insanlık tarihindeki en büyük, en uzun soluklu tiyatro oyunu. yazmak için asla oturmam hakkında ırk. yazıyorum ile ırk,” dedi Jacobs-Jenkins. Kendini “deneysel sanatçı” olarak tanımlayan Jacobs-Jenkins, temsille ilgili soruları ve yanlış gerçekleri kabul etmeyle ilgili soruları yanıtlamaya çalıştı.

Siyahi şovmenlerden oluşan gürültücü ve gürültülü bir aileyi anlatan “Komşular” adlı oyunu hem olumlu hem de eleştirel eleştiriler aldıktan sonra, Jacobs-Jenkins, Arkansas’ta işlevsiz bir beyaz ailenin, onun yapma arzusundan doğan, ödüllü bir incelemesi olan “Uygun”u üretti. Bir Amerikan aile dramasının nasıl yazılacağını anlayın ve deneyin. “Komşular”, “Uygun” ve “An Octoroon”u (19. yüzyıldaki popüler bir melodramdan uyarlama) bir üçleme olarak değil, birbirine bağlı olarak tanımladı.

Sohbet canlı bir Soru-Cevap şeklinde açıldığında, Jacobs-Jenkins dinleyicilerin genç üyelerine sık sık yazmalarını tavsiye etti. Oyun yazarlığını edebi bir deneyim olarak tanımlasa da, oyun yazmanın canlı bir etkinlik için plan sağlamanın bir yolu olduğuna dikkat çekti.

Jacobs-Jenkins, “Tiyatro yaşıyor,” dedi. Seyirci alkışladı.