Orta Amerika'daki sel ve toprak kaymalarında en az 13 kişi öldü

Bakec

New member

Orta Amerika'daki sel ve toprak kaymalarında en az 13 kişi öldü

Guatemala'da heyelan sonrası temizlik çalışması

© AFP


Yetkililere göre Orta Amerika'da şiddetli yağışlarda en az 13 kişi hayatını kaybetti. Sivil koruma başkanına göre, özellikle etkilenen El Salvador'da Pazartesi günü Tacuba'nın batı bölgesinde meydana gelen toprak kaymasında beş kişi öldü. Daha önce de otoyolda ağaçların araçların üzerine düşmesi sonucu iki kişi hayatını kaybetmişti. Sel ve heyelan nedeniyle 4 kişinin daha hayatını kaybettiği belirtildi.

Kurtarma çabalarını kolaylaştırmak için Kongre olağanüstü hal ilan etti. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, X adlı çevrimiçi hizmette ayrıca Kongre'den, işe gidip gelme akışını önlemek ve “trajedi riskini azaltmak” için Salı günü tatil ilan etmesini istediğini yazdı.Yerel yetkililere göre, komşu Guatemala'da 59 yaşındaki bir kadın ve 68 yaşındaki kocası, küçük Sacapulas kasabasında çöken bir duvarın altına gömüldü. Her iki ülkede de Cumartesi gününden bu yana şiddetli yağmur yağıyordu.


ABD Ulusal Kasırga Merkezi'ne (NHC) göre Orta Amerika ve Meksika'nın güneyinde yağışlar önümüzdeki günlerde de şimdilik devam edecek. Bölgede her yıl yağışlı mevsimde çok sayıda insan hayatını kaybediyor. İklim değişikliğinin etkileri burada özellikle güçlü bir şekilde hissediliyor.


Ekvador'un daha güneyindeki şiddetli yağışlar da sel ve yıkıma neden oldu. Pazar günü Cotopaxi yanardağı yakınındaki turistik bölgede meydana gelen toprak kaymasında yedi kişi öldü, 22 kişi de yaralandı.


lt/


AFP

#Konular