Orta Doğu'da Savaş: İran saldırısının ardından İsrail'e itidal çağrısı

Bakec

New member
Ortadoğu'da savaş
İran saldırısının ardından İsrail'e itidal çağrısı

İsrail'in Demir Kubbe hava savunma sistemi, İran'ın fırlattığı füzeleri engelliyor. Fotoğraf

© Tomer Neuberg/AP


İran'ın İsrail'e saldırısı, iki ülke arasında uzun süredir devam eden çatışmanın eşi benzeri görülmemiş bir şekilde tırmanmasıydı. İsrail'in buna nasıl tepki vereceği hâlâ belirsiz; müttefikler basiretli olmayı umuyor.

İsrail'in, İran'ın benzeri görülmemiş saldırısına itidalli tepki vermesi yönünde uluslararası çağrılar giderek artıyor. Şansölye Olaf Scholz İsrail'i gerilimi düşürmeye katkıda bulunmaya çağırdı. Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, cezanın uluslararası hukukta bir kategori olmadığı konusunda uyardı.Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsrail'i, İran saldırısına verilecek yanıtın daha fazla tırmandırılmaması gerektiğine ikna etmek istediklerini söyledi. Devlet başkanı Fransız televizyonunda, “Yangının, yani tırmanmanın önlenmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.


Kendi açıklamalarına göre ABD daha önce İsrail'i, İran'a yönelik olası bir misilleme saldırısını ve bunun sonuçlarını dikkatle düşünmeye çağırmıştı.


Savaş Kabinesi müzakereleri bekleniyor


İran'ın hafta sonu İsrail'e yönelik ilk doğrudan saldırısı, iki ezeli düşmanı silahlı çatışmanın eşiğine getirdi. Büyük ölçüde diğer devletlerin desteğiyle püskürtülen, insansız hava araçları, roketler ve seyir füzeleriyle yapılan benzeri görülmemiş hava saldırısına İsrail'in nasıl tepki vereceği belli değil. İsrail Savaş Kabinesi'nin Pazartesi günü başka bir toplantısı bekleniyordu. Ynet haber sitesi ve günlük Haaretz gazetesinin haberine göre kabine Pazartesi öğleden sonra 24 saat içinde ikinci kez toplanacak.


Başbakan Binyamin Netanyahu başkanlığındaki savaş kabinesi Pazar günü toplanmıştı. Basında çıkan haberlere göre, üç saat süren görüşmelerde olası bir tepki konusunda herhangi bir karara varılmadı. Ancak toplantıda olası bir İsrail misillemesine yönelik çeşitli seçenekler tartışıldı. İsrail hükümeti içinde özellikle aşırı sağcı hükümet politikacıları hızlı ve sert eylem çağrısında bulunuyor. Ancak radikaller savaş kabinesinde temsil edilmiyor.


Cameron: Kısıtlama İran için çifte yenilgi olur


İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, Times Radio'ya “İsrail konusunda yapabileceğiniz en iyi şey, bunun İran açısından bir başarısızlık olduğunun farkına varmaktır” dedi. Bağımsız, egemen bir ülke olarak İsrail'in böyle bir saldırıya karşılık verme hakkı vardır. Ancak Büyük Britanya da gerilimin tırmanmasından kaçınmak istiyor ve “İsrail'deki dostlarımıza artık hem aklımızla hem de kalbimizle düşünmenin zamanının geldiğini” tavsiye ediyor.


Cameron, İsrail'in şimdi geri adım atması durumunda bunun İran için çifte yenilgiyle eşdeğer olacağını söyledi. “Saldırısı neredeyse tamamen başarısızlıkla sonuçlanmakla kalmadı, aynı zamanda dünyanın geri kalanı artık İran'ın bölge üzerindeki kötü etkisini görebiliyor ve bunun gerçek doğasını anlayabiliyor.”


Scholz: Başarı bir kenara bırakılmamalı


Pazartesi günü Şangay'da bulunan Şansölye de benzer yorumlarda bulundu. SPD'li siyasetçi, yaklaşık 300 insansız hava aracına ve füzeye karşı büyük ölçüde başarılı olan savunmanın “belki de boşa harcanmaması gereken bir başarı” olduğunu söyledi. “Bu nedenle, gerilimi düşürmeye kendi başınıza katkıda bulunmanızı tavsiye ediyoruz.”


Scholz ayrıca İran'ı bir kez daha uyardı. İsrail topraklarına yapılan ilk saldırının, yaşanmaması gereken “kötü bir gerilim” olduğunu söyledi. “İran bu şekilde davranmaya devam edemez.”


ABD: Olası misillemeyi dikkatle değerlendirin


Pazar gecesi İran, İslam Cumhuriyeti tarihinde ilk kez baş düşmanı ilan ettiği İsrail'e doğrudan saldırdı ve saldırıyı Suriye'deki üst düzey subayların öldürülmesine misilleme olarak gösterdi. 1 Nisan'da, Suriye'nin başkenti Şam'daki İran büyükelçiliği binasına İsrail öncülüğünde gerçekleştirilen şüpheli hava saldırısında iki tuğgeneral öldürülmüştü.


ABD Başkanı Biden, İran'ın saldırısı başladıktan kısa bir süre sonra Pazar gecesi Netanyahu ile telefonda konuştu ve “yükselmenin riskleri hakkında dikkatli ve stratejik düşünmemiz” gerektiğini “çok açık” bir şekilde ifade etti. Bu, Pazar günü Washington'daki üst düzey bir ABD hükümet yetkilisi tarafından bildirildi. İsrail'in en önemli müttefiki olan ABD, İran'ın İsrail'e yönelik büyük saldırısının püskürtülmesine yardımcı olmuştu.


Centcom'dan X mesajı


dpa

#Konular